Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Aleja Lema

Projekt odrzucony: Wnioskodawca, pomimo przekazanej telefonicznie w dniu 20 kwietnia br. informacji, nie dostarczył wymaganej zgodnie z §6 ust. 4 Regulaminu budżetu obywatelskiego miasta Krakowa listy poparcia dla propozycji zadania, w związku z czym projekt opiniuje się negatywnie na etapie oceny formalnej.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stanisława Lema, Kraków, Polska

Opis projektu

Opis projektu:

Projekt przewiduje stworzenie z ulicy Lema miejskiej alei oraz miejsca bardziej przyjaznego dla pieszych i rowerzystów, poprzez nasadzenie nowej zieleni (drzew, krzewów) w pasach oddzielający jezdnię od chodników i dróg dla rowerów. Dzięki projektowi ulica Lema zmieni swój charakter, przeobrażając się w bardziej zielony ciąg uliczny, z chodnikami i drogami rowerowymi oddzielonymi od jezdni zielenią urządzoną.

W odróżnieniu od wielu ulic na terenie miasta, wzdłuż ulicy Lema, mimo bliskiej odległości od jednej ze sztandarowych miejskich inwestycji - Hali Widowiskowo Sportowej - brak jest w chwili obecnej jakiejkolwiek zieleni urządzonej. Mimo wydzielonych chodników i dróg rowerowych, poruszanie się wzdłuż tego ciągu jest nieprzyjemne, a piesi i rowerzyści narażeni są na wdychanie sporej ilości zanieczyszczeń generowanych przez ruch uliczny. W lecie brak jest ochrony przed słońcem, a sama okolica ma nikłe walory estetyczne, mimo nierzadko olbrzymiego natężenia ruchu pieszych.

Miejsce realizacji:

Projekt przewiduje nasadzenia drzew oraz krzewów odbywające się na 5 odcinkach wzdłuż ulicy Lema:
1/ zachodnia strona ulicy Lema, odcinek od skrzyżowania z al. Pokoju (początek za przystankiem autobusowym w kierunku al. Pokoju), do prawoskrętu w ul. Dąbską, pas zieleni pomiędzy jezdnią, a drogą rowerową / chodnikiem - odcinek o długości ok. 150 m. - ok. 30 nasadzeń;
2/ zachodnia strona ulicy Lema, odcinek od prawoskrętu w ul. Dąbską, do kolejnego skrzyżowania z ulicą Dąbską (skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną), pas zieleni pomiędzy jezdnią, a chodnikiem i drogą serwisową - odcinek o długości ok. 250 m. - ok. 50 nasadzeń;
3/ zachodnia strona ulicy Lema, odcinek od skrzyżowania z ulicą Dąbską (początek za przystankiem autobusowym w kierunku al. Pokoju vis a vis Kraków Areny), do skrzyżowania z al. Pokoju - odcinek o długości ok. 220 m. - ok. 44 nasadzenia;
4/ wschodnia strona ulicy Lema, odcinek od skrzyżowania z al. Pokoju (początek za przystankiem autobusowym w kierunku al. Jana Pawła II), do wejścia na teren Kraków Areny (vis a vis skrzyżowania z sygnalizacją świetlną z ulicą Dąbską) - odcinek o długości ok. 200 m. - ok. 40 nasadzeń;
5/ wschodnia strona ulicy Lema, odcinek od wjazdu na teren Kraków Areny, do skrzyżowania z al. Jana Pawła II - odcinek o długości ok. 230 m. - ok. 46 nasadzeń.

Wytyczne dot. nasadzeń:

  • nasadzenia w postaci drzew w odległości ok. 5 m. od siebie, w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych / przejazdów dla rowerzystów, zamiast drzew należy sadzić krzaki lub rośliny niskopienne - łącznie ok. 210 sadzonek;.
  • materiał do nasadzeń powinien być dostosowany do lokalnych warunków klimatycznych. Wysokość sadzonek powinna wynosić minimum 1,5 m przy obwodzie pnia 6 - 8 cm. Rośliny muszą być zdrowe oraz prawidłowo uformowane z zachowaniem charakterystycznego dla gatunku i odmiany pokroju, wysokości, średnicy i długości pędów. System korzeniowy musi być dobrze wykształcony, zwarty, odpowiedni do wieku rośliny i sposobu upraw;
  • nasadzenia powinny być wielogatunkowe, złożone z roślin odpornych na zanieczyszczenia generowane przez ruch uliczny. .
  • w przypadku istnienia kolizji z instalacjami podziemnymi, stosować rośliny o niewielkim układzie korzeniowym lub wprowadzić nasadzenia w donicach umiejscowionych w pasie trawnika.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel i potrzeba realizacji projektu:

Główne cele projektu :

  • stworzenie bardziej przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej;
  • poprawa estetyki okolicy;
  • zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez nasadzenie zieleni (w tym przypadku głównie NO2 generowanego przez ruch uliczny).
Mimo lokalizacji obok ulicy Lema jednej ze sztandarowych miejskich inwestycji - Hali Widowiskowo Sportowej - podczas realizacji ciągu drogowego nie zadbano w jakikolwiek sposób o poprawę estetyki i jakości okolicy poprzez wprowadzenie zieleni urządzonej w pasach trawników oddzielających jezdnię od chodników i dróg rowerowych.

Mimo wydzielonych chodników i dróg rowerowych, poruszanie się wzdłuż tego ciągu jest nieprzyjemne, szczególnie latem, gdy brak jest jakiejkolwiek ochrony przed słońcem, a piesi i rowerzyści narażeni są na wdychanie sporej ilości zanieczyszczeń generowanych przez ruch uliczny. Mimo nierzadko olbrzymiego natężenia ruchu pieszych (w dniach imprez w hali widowiskowo sportowej), niewielkiej odległości od centrum miasta oraz coraz większej ilości inwestycji mieszkaniowych i biurowych w okolicy, ulica ma bardzo niskie walory estetyczne oraz nie prowadzi do budowy spójnej tkanki miejskiej.

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców:

Realizacja projektu pozwoli na znaczną poprawę estetyki otoczenia Hali Widowiskowo Sportowej, a także stworzenie przestrzeni o wiele bardziej przyjaznej pieszym i rowerzystom. Poprzez realizację projektu jezdnia zostanie oddzielona od chodnika i drogi dla rowerów zielenią w postaci drzew oraz krzewów, co pozwoli na stworzenie namiastki miejskiej Alei oraz zmniejszenie ilości zanieczyszczeń generowanych przez ruch uliczny, poprzez ich wchłanianie przez nowo nasadzone rośliny.

Dzięki realizacji projektu:
  • znaczącej poprawie ulegnie estetyka najbliższej okolicy Hali Widowiskowo Sportowej;
  • wzdłuż ulicy Lema powstanie bardziej przyjazna mieszkańcom przestrzeń publiczna - ciągi piesze i rowerowego oddzielone od jezdni zielenią urządzoną;
  • poprawi się jakość poruszania pieszych i rowerzystów (ochrona przed słońcem w dni słoneczne - w momencie, gdy drzewa podrosną do odpowiednich rozmiarów;
  • zmniejszy się ilość zanieczyszczeń, dzięki pochłanianiu ich części przez nowo nasadzone rośliny.

Atrakcyjność projektu:

Realizacja projektu pozwoli znacząco poprawić estetykę najbliższej okolicy Hali Widowiskowo Sportowej oraz doprowadzi do stworzenia bardziej przyjaznej pieszym i rowerzystom przestrzeni publicznej. W niewielkiej odległości od centrum miasta, istniejąca ulica zmieni swój charakter z jedynie tranzytowej "autostrady" dla aut, na Zieloną Aleję, przyjazną wszystkim uczestnikom ruchu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
sadzonki roślin sadzonki drzew/krzewów, wysokość ok. 1.m (w przypadku drzew), łącznie ok. 210 sadzonek 13 000,00 PLN
projekt aranżacji zieleni wykonanie projektu aranżacji zieleni, dobór odpowiednich gatunków roślin 10 000,00 PLN
sadzenie drzew/krzewów usługa sadzenia drzew/krzewów 10 000,00 PLN
projekt organizacji ruchu projekt czasowej organizacji ruchu na czas wykonywania inwestycji 5 000,00 PLN
38 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony