Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 25:

Skwer Olsza II - Przeniesienie Placu Zabaw oraz Nowy Chodnik

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Olsza II, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt dotyczy dwóch istotnych tematów na osiedlu Olsza II, tj. placu zabaw i wykonania dodatkowego chodnika.
Projekt zakłada przeniesienie i doposażenie istniejącego placu zabaw. Składać się będą na to urządzania do zabawy (piaskownica, statek piracki, bujaki, karuzela, huśtawka przeniesione ze starej lokalizacji i kilka nowych elementów) oraz mała architektura (nowe ławki itd.).
Planowane do zainstalowania elementy to:

  • urządzenia linowe,
  • zadaszony domek dla dzieci ze ścianką wspinaczkową,
  • urządzenia siłowe,
  • stolik betonowy do gry w szachy wraz z zacienieniem, które ewentualnie może być zamontowane przy piaskownicy,ławki z oparciami dla chwili wytchnienia dzieci i opiekunów,
  • kosze na śmieci,
  • regulamin placu zabaw,
  • stojaki na rowery,
  •  nawierzchnia bezpieczna,



Drugi temat to wykonanie chodnika przecinającego trójkątny skwer na osiedlu. Chodnik pełniłby też funkcję komunikacyjną na przeniesionym placu zabaw oraz rozdzielającą go funkcjonalnie tj. np. strefa do zabaw oraz strefa do ćwiczeń.

Całość projektu przewiduje utylizację starej nawierzchni oraz uporządkowanie terenu z dosianiem trawnika.

Szczegółowy zakres prac zostanie uzgodniony z zarządcą terenu na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Realizacja projektu do wysokości dostępnych środków finansowych.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest przeniesienie i doposażenie placu zabaw oraz wykonanie dodatkowego chodnika. Realizacja przedsięwzięcia uatrakcyjni dzieciom aktywne spędzanie czasu wolnego, dorosłym mieszkańcom ułatwi integrację społeczną oraz wypoczynek na terenie własnego osiedla w atrakcyjniejszym, lepiej nasłonecznionym miejscu.
Obecny plac zabaw znajduje się centralnie pod oknami bloków, w bezpośredniej lokalizacji ze śmietnikiem i posiada minimalną liczbę miejsc do siedzenia (1 stara ławka na ziemnym klepisku i 1 przy piaskownicy, natomiast w rejonie skweru znajduje się 1 zdewastowana ławka).
Przeniesienie zatem placu zabaw niesie ze sobą dużo pozytywów, w tym rozbudowę o dodatkowe atrakcje, miejsce do odpoczynku, którego brakowało, odsunięcie od altany śmietnikowej i parkingu, a dla osób zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw przede wszystkim obniżenie hałasu właściwego dla bawiących się dzieci i rozmawiających dorosłych.
Nowa lokalizacja zdystansuje odległość od okien okolicznych bloków, da brakującą, otwartą przestrzeń i pozwoli zagospodarować nieużytkowane miejsce. Być może także większy ruch w okolicy zniechęci do "odwiedzin" osoby mające mniejszy szacunek do wspólnego dobra i nie odczuwające potrzeby właściwego zachowania w miejscu publicznym.
Przy okazji przeniesienia i rozbudowy placu zabaw mieszkańcy zyskaliby na dobudowaniu, oczekiwanego tu od lat, chodnika przecinającego skwer, który znacznie skróci przemieszczanie się do pobliskich sklepów oraz przystanku autobusowego.
Projekt jest świetną propozycją skierowaną do wszystkich osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych (mowa tu m.in.o szachach, i urządzeniach siłowych, miejscach do siedzenia).
Istotą atrakcyjności projektu jest także szansa na odnowienie relacji między młodzieżą, starszymi oraz młodymi rodzicami, które od lat zanikają.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej, ekspertyzy, uzyskanie opinii i uzgdonień, realizacja projektu 174 000,00 PLN
174 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, ekspertyzy, uzyskanie opinii i uzgodnień do 31.05.2017
Realizacja projektu do 31.12.2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie środków na utrzymanie terenu będącego w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie - ok. 2200 zł. rocznie Podniesienie walorów estetycznych przestrzeni publicznej śródblokowej Integracja mieszkańców Zwiększenie atrakcyjności przestrzeni zabaw dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych
Wróć do poprzedniej strony