Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Kładka Salwatorska - etap pierwszy

Projekt odrzucony: Uzasadnienie: Wniosek przewiduje m.in. wykonanie dokumentacji projektowej na budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Wisłę „Kładka Salwatorska”, natomiast zakres robót budowlanych został ograniczony do wykonania jedynie prac przygotowawczych pod budowę kładki (m.in. zejścia, zjazdy) bez realizacji samej kładki. Zachodzi więc sytuacja wskazana w Regulaminie budżetu obywatelskiego miasta Krakowa, stanowiącym załącznik do uchwały nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015 r.: Rozdział 4 § 12: W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania: ust. 8) które zakładają realizację jedynie części zadania – wykonanie wyłącznie projektu przedsięwzięcia bez uwzględnienia środków na realizację… Nadmieniam, że Wnioskodawca został powiadomiony o zaistnieniu powyższej sytuacji i poproszony o podjęcie działań w celu doprowadzenia wniosku do obowiązujących zasad budżetu obywatelskiego, jak również o rzeczywistym koszcie realizacji przedmiotowej kładki wynoszącym ok. 45 mln zł (na podstawie kosztów realizacji kładki „o. Bernatka” oraz złożonych w roku 2009 w ramach postępowania na wyłonienie wykonawcy budowy kładki „Kazimierz-Ludwinów”). Z uwagi na ustalony limit środków na projekt (jeden projekt ogólnomiejski powinien zawierać się w przedziale finansowym 25 000 zł – 2 550 000 zł) niemożliwe jest w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowanie kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. W rozmowie telefonicznej Wnioskodawca zgodził się z powyższymi zastrzeżeniami jak również z brakiem możliwości realizacji w ramach budżetu obywatelskiego kładki – potwierdzeniem powyższego jest zapis we wniosku w brzmieniu „o skali prac realizacyjnych będą decydować gromadzone na ten cel fundusze”.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: rzeka Wisła między Salwatorem a Dębnikami

Opis projektu

Kładka Salwatorska to propozycja bardzo oczekiwanego przez mieszkańców łącznika przez rzekę Wisłę między Salwatorem a Dębnikami.
Kładka ta stanowić ma szerszy element w pieszo - rowerowym ciągu komunikacyjnym między Kampusem UJ w Pychowicach przez Zakrzówek przez os. Podwawelskie przez Dębniki przez Salwator przez Błonia aż do Kampusu AGH przy ul. Reymonta.
Kładka ta miałaby być przeprawą pieszo - rowerowerową, z zaproponowaniem takich rozwiązań, które uwzględniłyby bezpieczne i oddzielne poruszanie się  pieszych i użytkowników rowerów.
Jest to pierwszy z etapów które mają doprowadzić do realizacji tego projektu.
Ponieważ propozycja powstania tej kładki wskazuje na 2 potencjalne lokalizacje, położone od siebie w odległości  ok. 300 metrów,
w pierwszym etapie Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Krakowa wspólnie z Wydziałem Architektury i Urbanistyki oraz Wydziałem Kształtowania Środowiska  miasta Krakowa wskaże merytoryczne uzasadnienie, która lokalizacja ma większą zasadność do powstania.
Następnie zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs na projekt koncepcyjno - wykonawczy. Skład jury konkursowego będzie stworzony na podobnej zasadzie jak w przypadku konkursu dla zagospodarowania terenów na Zakrzówku, uwzględniająca reprezentantów strony społecznej.
Kolejny etap będzie faktycznym rozpoczęciem działań realizacyjnych, przy czym po wyłonieniu zwycięzcy ogłoszonego konkursu o skali prac realizacyjnych będą decydowały gromadzone na ten cel fundusze.
Pula przeznaczona na wysokość nagrodzonych 3 pierwszych zwycięzców wyniesie 100 tyś złotych w proporcji wskazanej przez skład jury, przy czym pierwsze miejsce nie będzie traktowane jako skierowane do automatycznej realizacji, gdyż z 3 wyróżnionych projektów nastąpi publiczne głosowanie przez mieszkańców za pośrednictwem portalu miejskiego, oraz w wyznaczonych miejscach
Urzędu Miasta Krakowa bądź oddziałów dzielnicowych.        
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem powstania kładki Salwatorskiej jest zaspokojenie ogromnych potrzeb mieszkańców w zakresie komunikacji pieszej i rowerowej na szlaku od Kampusu UJ przez obszary zielone Zakrzówka przez os. Podwawelskie przez Dębniki przez obszar Salwatora przez zielone tereny Błoń aż do Kampusu Agh.
Tak naprawdę nie ma na dzień dzisiejszy skutecznego szlaku pieszo - rowerowego na wskazanej osi, która łączyłaby wszystkie te elementy którymi są: duże zagęszczenie mieszkańców, występowanie bardzo atrakcyjnych terenów zielonych, dwa place targowe, oraz dwóch ogromnych obszarów akademickich.
Zaproponowanie spójnej osi komunikacyjnej uwzględniającą realizację wszystkich tych aspektów a zarazem będącą alternatywą dla ruchu samochodowego jest  właśnie zaprojektowanie i realizacja kładki Salwatorskiej, dającej impuls do scalenia tej wręcz oczywistej i naturalnej pieszo - rowerowej osi komunikacyjnej.
Powstanie kładki Salwatorskiej będzie miało wymierny i ogromny wpływy na życie mieszkańców z racji ożywienia i zdecydowanej poprawy w funkcjonowaniu osi komunikacyjnych tej części miasta.
Kładka ta stanie się  realną i wymierną alternatywą dla szlaków samochodowych i autobusowych. Kolejnym wymiernym aspektem będzie stanowił aspekt użytkowy, polegający na zdecydowanie szybszym i prostszym komunikowaniu się lewo i prawo brzeżnej części miasta która na wysokości Salwatora i Dębnik praktycznie nie funkcjonuje.
Kolejnym istotnym aspektem będzie aspekt promocyjny i generujący postawy pro aktywne i prozdrowotne jak spacery, jazda na rowerze, jazda na rolkach, oraz możliwość łączenia się w inne szlaki pieszo rowerowe jak chociażby do Tyńca i w kierunku mostu Kotlarskiego.
Projekt powstania kładki Salwatorskiej jest spójną i logiczną propozycją, która połączy na wielu płaszczyznach oczekiwania i potrzeby mieszkańców a z drugiej strony przyczyni się do działań rozwijających jej znaczenie ponadlokalne, wykraczające poza obręb kilku osiedli a jej rola i znaczenie będzie mieć niewspółmierne znaczenie w łączeniu osi północ - południe  w zachodniej części miasta Krakowa.   
    

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
kładka Salwatorska etap 1 ogłoszenie międzynarodowego konkursu na projekt ( 100 000 pln dla 3 zwycięzców, jury wskazuje proporcje), działania przygotowujące oba brzegi rzeki pod realizację inwestycji, doprowadzenie mediów, zjazdów, zejść i pozostałe działania w ramach środków 2 550 000,00 PLN
2 550 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony