Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 90:

Okno na świat. Przestrzeń prezentacji przy Alei Podróżników

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Poland

Opis projektu

"Okno na świat" czyli przestrzeń prezentacji wszystkiego, czym Kraków i Małopolska może się pochwalić. Stała ekspozycja bedzie obejmować największe atrakcje turystyczne regionu, natomiast druga czesc bedzie przeznaczona na wystawy czasowe. 

Przestrzen do prezentacji ma powstać w terenie zielonym, w okolicy skrzyżowania al.Jana Pawła II i ul. Lema. To zarazem początek projektowanej do realizacji w 2016 roku Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, biegnącej wzdłuż ul Lema aż do Tauron Areny. Miejsce wybrano starannie - ze wzgledu na wzmożony ruch pieszy osób dochodzących oraz wracających z Tauron Areny-  największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce, gdzie co kilka dni odbywa się impreza masowa, ściągająca publiczność z całej Polski.

Zgłaszając do Budżetu Obywatelskiego ten projekt, chcę zwiększyć atrakcyjność tego miejsca dla mieszkańców Krakowa, zwłaszcza Czyżyn i Nowej Huty. Projekt zakłada stworzenie przestrzeni małej architektury, pozwalającej na zamontowanie systemu plansz informacyjnych z największymi atrakcjami Małopolski, a także systemu pozwalającego na prezentację czasowych wystaw fotograficznych. Tematyka wystaw czasowych nawiązywać będzie do osiągnięć podróżników, zdobywców i odkrywców, czyli postaci prezentowanych w Alei Podrózników, docelowo pokazywać regiony Polski i swiata w ciekawych, nietuzinkowych aspektach.

Projektowana przestrzeń zakłada także możliwość organizowania plenerowych spotkań, prelekcji, wykładów czyli będzie miała walor edukacyjny dla mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków.

Całość będzie nawiązywać do powstającej przestrzeni Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, oraz będzie harmonijnie komponować się z otaczającą zielenią. Przestrzeń ekspozycyjna bedzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Krakowa, każdy z mieszkańców mający ciekawy pomysł na prezentację będzie mógł złożyć propozycję umieszczenia tam jego wystawy.

Zarzadzanie przestrzenia prezentacji proponuje powierzyć Fundacji Klubu Podróżników Sródziemie Aleja Podrózników , która, jako realizator powstającej Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, dbając o rozwój samej alei, z powodzeniem włączy także pod swoją opiekę prezentowany projekt.

Przedstawione w załącznikach wizualizacje są jedynie inspiracją, ostateczna forma tablic i elementów małej architektury zostanie zaprojektowana zgodnie z wytycznymi Plastyka Miejskiego oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie brakuje miejsca stałej ekspozycji, gdzie można by przedstawiać w sposób ciągły prezentacje atrakcji turystycznych. Przygotowując tę przestrzeń ekspozycyjną zyskujemy na ekonomii - raz wydane pieniądze będa służyły przez wiele lat kolejnym ekspozycjom, bez potrzeby wypożyczania, transportu, montażu i demontażu systemow ekspozycyjnych, co jest bardzo kosztowne i kłopotliwe logistycznie dla twórców nie dysponujących budżetem.

Lokalizacja dobrana została w taki sposób, że jednoczesnie zostanie zagospodarowana " dzika" przestrzeń wzdłuz ulicy Lema, która dopiero powstaje i zaczyna sie rozwijać, co jest bardzo pożądane, gdyz  hala generuje ruch przyjezdnych z całego swiata, odwiedzjących imprezy organizowane przez Tauron Arenę. Jednoczesnie sąsiedztwo Parku Lotników Polskich, Ogrodu Doswiadczeń i Muzeum Lotnictwa sprowadza tam grupy szkolne, młodzież i rodziny korzystające z edukacyjnej oferty miasta Krakowa.

Aleja Podróżników i przylegająca do niej przestrzeń ekspozycyjna "Okno na swiat" biegnie symboliczną granicą oddzielająca Kraków od Nowej Huty, ( dzielnica Grzegórzki - Czyżyny), ma więc w sobie wymiar łaczenia tych dwóch częsci miasta.

Dzieki projektowi powstanie estetyczna przestrzeń, miejsce, gdzie bedzie mozna prowadzic prelekcje , pogadanki zwiazane z tematyka aktualnej wystawy.  Przestrzen "Okno na swiat" zwiekszy potencjał edukacyjny samej Alei Podróżników i bedzie jej uzupelnieniem, stwarzajac mozliwosci przeprowadzania lekcji i zajeć warsztatowych w terenie w oparciu o bogaty material merytoryczny.

Powstająca instalacja zwiększając atrakcyjnosc terenu przyczyni sie do zwiekszenia satysfakcji mieszkancow, ktorzy beda miec swiadomosc, ze sami zadecydowali o ksztalcie i wygladzie okolicy, w ktorej spedzaja czas, co jest obecnie bardzo rzadkie, gdyz zagospodarowanie osiedli odbywa sie zwykle pod dyktatem developerów.Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż tablic Przygotowanie nawierzchni pod tablice 85 500,00 PLN
Iluminacja tablic 20 000,00 PLN
ławki + montaż 3 x 3500 zł ławki z oparciem 10 500,00 PLN
Projekt zagospodarowania terenu 15 000,00 PLN
131 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych opinii i uzgodnień do 31.05.2017
Realizacja projektu do 31.10.2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenów w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej – koszt roczny ok. 1000 zł Zwiększenie atrakcyjności okolicy i przywrócenie walorów estetycznych Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych Integracja społeczeństwa Promocja miasta i regionu
Wróć do poprzedniej strony