Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 112:

Szkoły Otwarte - boiska dla Krakowian

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Otwieramy szkoły dla wszystkich Mieszkańców Krakowa po godzinach nauki.
Aby swobodnie korzystali z boisk i innych urządzeń sportowych oraz używali terenów zielonych zgodnie z ich przeznaczeniem.
Dla młodzieży i ogółu Mieszkańców Dzielnic. Po oświetleniu terenu, wprowadzeniu monitoringu i ewentualnych patroli, znikną przeszkody które dotychczas kazały zamykać szkoły utrzymywane przez wszystkich Mieszkańców. Także tych, którzy przygodę z edukacją już dawno zakończyli.
Rozwiązanie lepiej wykorzystuje majątek publiczny dla dobra wszystkich i jest zgodne z funkcją szkoły jako centrum lokalnej wspólnoty. Opieramy się na sprawdzonym wzorcu ze Skandynawii.
Zrównamy status boisk przyszkolnych z ogólnodostępnymi boiskami w parkach.

Zadanie będzie realizowane na terenenach przyszkolnych wybranych szkół Krakowa. Program pilotażowy chcemy rozciągnąć na całe miasto i tyle szkół, ile tylko będzie potrzeb i możliwosci.

Aby umożliwośc jego realizację, należy poprawić infrastrukturę, uzupełnić brak lub doprowadzić do przywrócenia sprawności:
1 oświetlenie terenu przyszkolnego oraz maszty oswietlajace szkolne boiska

2 monitoring

3 ewentualne patrole terenów przyszkolnych przez Straż Miejską lub Policję – jedynie gdy punkty 1 i 2 okażą się być niewystarczające.
Po dostostowaniu i zabezpieczniu terenu ostatnim krokiem jest zmiana dotychczasowych tabliczek z regulaminem. Nowa dodatkowa treść zaprasza Mieszkańców do korzystania z infrastruktury sportowej i zieleni po godzinach pracy szkół. Zgodnie z przeznaczeniem, to jest np. z wyłączeniem możliwości wyprowadzania psów i picia napojów alkoholowych.

 Jako że jest to zadanie pionierskie, pierwszym i najważniejszym etapem jest wytypowanie odpowiednich lokacji przez umowcowane osoby.

Stadium wykonalności zadania jest jednym z elementów zadania zgłoszonego przez Mieszkańców, którzy są suwerenem w mieście i chcą zmiany systemowej i fachowego opracowania warunków jej przeprowadzenia.
Na miejce przeprowadzenia pilotażu proponujemy wybrane szkoły. Na edukację jako taką wydaje się aż 1/3 budżetu miasta. Należy więc  zadbać o lepsze wykorzystywanie tych pieniędzy, w interesie wszystkich Krakowian, nie tylko Grona Pedagogicznego i Uczniów i nie tylko w związku z samą edukacją. Popierają nas w tym Nauczyciele i Dyrektorzy Szkół, którzy chcą w końcu mieć warunki, by bezpieczenie udostępnić teren, za który odpowiadają.

Wybieramy 2 szkoły z terenu Krowodrzy - liceum przy ulicy Litewskiej i ZSOI na rogu Kijowskiej i Czarnowiejskiej oraz 2 szkoły z terenu Prądnika Białego - SP 119 i SP 58. Wybór szkół może ulec zmianie, jeżeli okaże się że któras lepiej spełnia wymagania wstępne - zwłaszcza posiada odpowiednie boisko.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wyremontowane z taką pieczołowitością boiska powinny „odpracować” pieniądze także po godzinach pracy samych szkół. Kilka godzin dziennie a kilka tysięcy w skali roku.
Celem jest polepszenie zdrowia, kondycji, samopoczucia oraz odpoczynek Mieszkańców.

Szkoła winna być miejscem przyjaznym i centrum lokalnej społeczności.
Wobec niżu demograficznego i utrzymania dotychczasowej sieci szkół należy dołożyć terenom przyszkolnym innych zadań – dla dobra wszystkich Mieszkańców.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Monitoring boiska 8000 x 4 szkoły 32 000,00 PLN
4 maszty oświetlające boisko 72000 x 4 szkoły 288 000,00 PLN
320 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Analiza które szkoły powinny otrzymać wyposażenie 2017
Montaż lato 2017
Odbiór techniczny i promocja sierpień 2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Polepszenie zdrowia, kondycji, samopoczucia oraz odpoczynek Mieszkańców.
Wróć do poprzedniej strony