Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VI :

Bronowice - dzielnica dziedzictwa inspiracji

Projekt odrzucony: Brak listy poparcia

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica VI - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica VI Bronowice, Kraków, Polska

Opis projektu

Bronowice - obecnie jedna z dzielnic Krakowa, niegdyś wieś rozsławiona piórem Stanisława Wyspiańskiego w Weselu jego autorstwa. Bronowice to jednak moja ulubiona dzielnica - bo moja. Tu się urodziłem, tu mieszkam i żyję, tu najpewniej umrę. Co po sobie zostawię? Jeszcze nie wiem. Wiem tylko tyle, że gdyby rozpatrywać kwestię dziedzictwa w tym momencie...to niewiele, jeśli nic - w ogóle. Uderzyła mnie wtedy trochę naiwna myśl, że w większej skali - chociażby społeczeństwa, czy nawet narodu, swoisty "spadek" po sobie zostawiają jedynie wielkie postaci, autorytety, sławy. Innym, mniej odważnym, nie wyróżniającym się z tłumu ludziom pozostaje kwestia pozostawienia czegoś w kręgu rodziny, co najwyżej bliskich osób. Dlaczego? Dlaczego to po Słowackim i Mickiewiczu (służy to jedynie za przykład, żadnej osobistej urazy) ma pozostać jakiś trwał ślad, a nie po przysłowiowym Kowalskim czy Nowaku. Dziś Bronowice to ponad 20.000 mieszkańców (według danych z 2014 roku), tyleż samo indywidualności i nie mniej inspiracji. To oni tworzą obecne Bronowice i to oni - ba! to MY jesteśmy wizytówką naszej dzielnicy. Tym bardziej warto, by po lekturze Wesela (albo i nie) poznać bliżej i lepiej Bronowice - poznając poniekąd nas. W jaki sposób?
Po wielkich osobistościach pozostają dzieła - utwory, pisma, obrazy, czy choćby aforyzmy. Tymczasem wielu z nas (a na pewno ja) odczuwa wewnętrzną potrzebę pozostawienia po sobie czegoś trwałego, pięknego i nie mniej inspirującego od narodowych epopei. Realizacja tej inicjatywy pozwoli zachować nasze - bronowickie dziedzictwo - z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zostanie po tym trwały ślad - jak długo istnieć będzie internet.
Projekt przewiduje powstanie portalu, z którego będzie mógł skorzystać każdy z mieszkańców Bronowic. Po rejestracji konta i zalogowaniu do serwisu Użytkownik będzie miał możliwość przesłania swojego "dziedzictwa" - w nieograniczonej ilości. Może być to zdanie, choćby jeden - ale niezwykle dla Niego ważny. Może być to dłuższy / długi utwór literacki. Może być to rysunek/obraz/szkic, albo nagranie na którym śpiewa lub prezentuje inny z rozmaitych talentów. Naprawdę - pełna dowolność - to już zależy od samych zainteresowanych. Przesłane przez Użytkownika "dziedzictwo", po weryfikacji moderatora serwisu (np. pod kątem wyrażeń uważanych za niecenzuralne) zostanie opublikowane w odpowiedniej kategorii - pod wybranym przez użytkownika pseudonimem (może być to również imię i nazwisko, ale nie będzie takiego obowiązku). Konkretny wygląd bazy zostanie opracowany w momencie, gdy projekt zostanie zaakceptowany przez mieszkańców (i poparty w późniejszym głosowaniu). W tym miejscu pragnę przedstawić i być może zaszczepić samą ideę. Projekt sam w sobie nie jest skomplikowany, ale na tyle złożony że wymaga sporej pracy i pewnych środków finansowych. Początkowa faza projektu przewidziana jest na rok - po tym czasie planowane jest wydawnictwo prezentująca wybrane w drodze głosowania "dziedzictwa" opublikowane wcześniej na portalu. 
W przypadku zainteresowania mieszkańców Bronowic, projekt zostanie wprowadzony w innych dzielnicach Krakowa, a być może nawet w całym mieście.  

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem zadania jest powstanie portalu, który będzie platformą dla mieszkańców Bronowic. Za jej pośrednictwem wszyscy mieszkańcy dzielnicy będą mieć możliwość pozostawienia po sobie trwałego śladu - w wybranej przez siebie formie, dzięki możliwościom jakie daje internet. Realizacja tego zadania to połączenie historii i ludzkich inspiracji z podstawowym narzędziem komunikacji jakim jest internet - najtrwalszy obecnie kanał do przekazywania (zostawiania) jakichkolwiek informacji. Jak mawiają niektórzy - "co jest w internecie nigdy nie zginie" . Realizacja tego projektu to szansa na pozostawienie po sobie trwałego dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń, ale i źródła inspiracji dla wszystkich współcześnie (i następnie) żyjących. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Strona WWW Projekt i wykonanie strony internetowej 3 000,00 PLN
Serwer i hosting Zakup serwera i domeny pod działanie planowanej strony (opłata roczna) 1 000,00 PLN
Wydawnictwo Profesjonalne wydanie pamiątkowego wydawnictwa zawierającego wybrane utwory Użytkowników portalu. Pieniądze uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone na następne wydawnictwa. 25 000,00 PLN
Obsługa prawna serwisu Profesjonalna obsługa prawna serwisu (500 zł / miesięcznie) 6 000,00 PLN
35 000,00 PLN
Wróć do poprzedniej strony