Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 82:

Darmowa wypożyczalnia rowerów towarowych dla mieszkańców

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Poland

Opis projektu

Projekt obejmuje zakup i udostępnienie mieszkańcom trzykołowych rowerów towarowych w ilości 18 szt.,które będą nieodpłatnie wypożyczane w wybranych placówkach instytucji miejskich. Celem projektu jest promowanie transportu rowerowego, w szczególności wykorzystania rowerów do transportu towarów i przewozu dzieci.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest promowanie transportu rowerowego.
Ze względu na koszt zakupu i sporadyczną potrzebę korzystania mało kto decyduje się na zakup.
Rowery towarowe mogą służyć do przewozu towarów, większych zakupów czy dzieci.
W przypadku przewozu towarów rower potrzebny jest sporadycznie dlatego może być współużytkowany przez grupę użytkowników.

Dzięki realizacji projektu każdy z mieszkańców będzie miał dostęp do roweru towarowego.
Na pewno część z nich zdecyduje się na wykorzystanie roweru zamiast samochodu, a sam widok takiego roweru na ulicy zachęci innych i pokaże, że rowerem można przewozić także towary.

Podobnego rodzaju wypożyczalnia działa od 2014 r. w Warszawie - w 9 punktach miasta po wcześniejszej rezerwacji dostępne są dla mieszkańców tego typu rowery towarowe. Warszawski system działa z dużym powodzeniem i cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców.

Miasto promując ten środek transportu aktywnie uczestniczy w poprawie jakości powietrza - badania niemieckie wskazują, że 90% towarów nie musi być przewożona samochodem.
Rowery są stają się takżę wizytówką miasta ze względu na swój niebanalny wygląd, zwraca uwagę w przestrzeni miejskiej, a jednocześnie może być nośnikiem reklamy i środkiem promocji.
Rowery mogą być także wykorzystywane przez instytucje kultury w różnych wydarzeniach, plenerach, piknikach, festiwalach.

Na pewno wielu mieszkańców z chęcią skorzystałoby z takiej możliwości gdyby była taka możliwość.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
rower towarowy (18szt,) zakup 110 000,00 PLN
serwis rowerów roczny koszt serwisowania 5 400,00 PLN
115 400,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Promocja transportu rowerowego. Konieczność zabezpieczenia środków na utrzymanie i ubezpieczenie rowerów.
Wróć do poprzedniej strony