Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 9:

"Czego uczy nas bajka" pokazy filmów i warsztaty

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica V Krowodrza, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt "Czego uczy nas bajka" pokazy filmów i warsztaty jest kontynuacją Letnich Spotkań Filmowych "Pod osłoną nieba", które realizowane były w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014 (realizacja 2015).

Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i rodziców, dziadków, opiekunów którzy nie mogą zbyt często pozwolić sobie na wspólne wyjście. np. do kina. Projekt zakłada połączenie projekcji i warsztatów tematycznych dla dzieci i rodziców/opiekunów/dziadków. Celem projektu będzie wzmocnienie relacji pomiędzy dziećmi i ich rodzicami, dziadkami, opiekunami poprzez wspólny udział w projekcjach i warsztatach. Dobór tematów filmów i warsztatów pozwoli poruszyć bieżące problemy społeczne, kulturowe, cywilizacyjne. Pozwoli na pogłębienie relacji, lepsze wzajemne zrozumienie się, wspólne spędzenie czasu, nauczy jak razem oglądać filmy, rozmawiać o nich i jakie problemy można w nich dostrzec, czego mogą nas nauczyć.

Stąd wynika też wybór filmów polskich i zagranicznych, należących już do kanonu. Rzeczywistość przedstawiona w filmach jest pozbawiona przemocy czy nieuzasadnionej agresji. To propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu dla wszystkich miłośników sztuki filmowej, a przede wszystkim mieszkańców Dzielnicy V Krowodrza.

Projekcje i zajęcia dla dzieci odbywać się będą w Młodzieżowym Domu Kultury „Domu Harcerza”, ul. Reymonta 18 – partnera tego wydarzenia, który zgodził się udostępnić swoje zaplecze i bazę sprzętową.

 "Czego uczy nas bajka" pokazy filmów i warsztaty.

Program projekcji i warsztatów:

I Spotkanie i warsztat - 7 października 2016
"Akademia Pana Kleksa" cz.II Tajemnica Golarza Filipa, reż. Krzysztof Gradowski (1985)
Warsztaty: "Oswajanie lęków".

II Spotkanie i warsztat - 21 października 2016
"Alicja w Krainie Czarów", reż. Tim Burton (2010)
Warsztaty: "Kreatywność. Poza granicami wyobraźni".

III Spotkanie i warsztat - 18 listopada 2016
"Charlie i fabryka czekolady", reż. Tim Burton (2005)
Warsztat "Wyprawy w nieznane - podróże życia".

IV Spotkanie i warsztat - 9 grudnia 2016
 "Mały Książę", reż. Mark Osborne (2015)
Warsztat "Budowanie relacji. Zrozumieć inność".

Główne działania:

-       opracowanie scenariusza wydarzenia

-       uzgodnienie terminów z wykonawcami, prelegentami i innymi współpracownikami (obsługa techniczna)

-     rezerwacja filmów

-     zabezpieczenie sali

-     przygotowanie reklamy (plakaty, anonsy w prasie, radiu i telewizji, ulotki reklamowe, programy)

-    akcja promocyjno-reklamowa (plakatowanie miasta)

-    pozyskiwanie partnerów (patronów medialnych)

-    wykonanie oprawy całego przedsięwzięcia

-   pokazy filmów, prelekcje, warsztaty dla dzieci i dorosłych

-   ewaluacja projektu

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest wzmocnienie relacji pomiędzy dziećmi i ich rodzicami, dziadkami, opiekunami, poprzez wspólny udział w projekcjach i warsztatach, które będą angażowały i dzieci i dorosłych do wspólnych działań i interakcji. Działanie będzie miało tym samym także charakter międzypokoleniowy. Tematyka warsztatów jest odpowiedzią na bieżące problemy społeczne i kulturowe, które pojawiają się przed dziećmi, a tym samym stanowią często problem do rozwiązania dla rodziców i opiekunów. Projekcje odpowiednio dobranych filmów wskażą na szeroką gamę problemów, które będą dyskutowane i rozwiązywane w czasie trwania warsztatów. Pozwoli to na zmierzenie się z problemami, ale także na poszukanie rozwiązań oraz na zacieśnienie relacji rodzic (dziadkowie/opiekunowie) - dziecko, które często z powodu współczesnego trybu życia stają się coraz słabsze. Często brak nam czasu, umiejętności, wiedzy, odwagi na zmierzenie się z aktualnymi problemami w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Stąd właśnie wynika potrzeba realizacji powyższego projektu. Projekt pozwoli ponadto na zachęcanie i wyrabianie w dzieciach nawyku uczestnictwa w kulturze w sposób świadomy.

Chroniczny brak czasu zapracowanych rodziców i brak możliwości na godzenie własnych pasji, ale też możliwości spędzenia czasu z dziećmi wpływa znacząco na relacje rodzinne. Realizacja tego projektu pozwoli na odpowiedzialne połączenie wolnego czasu dla rodziców lub opiekunów dzieci jak i samych zainteresowanych dzieci. Spotkania mają być chwilą przyjemności i oderwania od codziennych zajęć i obowiązków, ale też pretekstem do wspólnego działania. Wydarzenie daje możliwość uczestniczenia w bezpłatnych seansach filmowych i warsztatach. Program spotkań zakłada zrównoważony rozwój wszystkich uczestników projektu, podnosi świadomość uczestnictwa w kulturze, rozwija wrodzone umiejętności, uczy nowych zdolności i rozwiązywania problemów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami tak dla dzieci jak i osób dorosłych, a przy okazji działa relaksująco.

Realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy codziennego życia mieszkańców tej dzielnicy. Działania te, choć wyglądają niepozornie, niosą silny potencjał integrujący rodzinę i poprawiający relacje wewnątrz niej, a także uczą radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w odpowiedzialny sposób, budują potencjał i kreatywność uczestników.

Projekt wpłynie na integrację lokalnego środowiska, będzie wspomagał rozwój społeczno-kulturowy dzieci i dorosłych dzięki warsztatom. W czasie prelekcji filmowych chcielibyśmy głębiej spojrzeć na problematykę poszczególnych filmów, która będzie realizowana następnie w czasie warsztatów, tak, aby w przyszłości uwrażliwić dzieci na przekaz, który niosą filmy, a rodziców wesprzeć w rozwiązywaniu problemów. Po warsztatach ich uczestnicy otrzymają nagrody. O atrakcyjności projektu stanowi możliwość połączenia przyjemności płynącej ze wspólnego "mądrego" oglądania filmów, uczestniczenia w warsztatach, rozwiązywania problemów w sposób kreatywny, dzielenia się wiedzą i jej zdobywania w sposób niekonwencjonalny. 


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Filmy pozyskanie praw do prezentowanych filmów 4 000,00 PLN
Honoraria 4 osoby x 400 zł 1 600,00 PLN
Reklama, promocja plakaty, zaproszenia, ulotki, etc 3 000,00 PLN
Napisy napisy do filmów obcojęzycznych 2 000,00 PLN
Plakatowanie rozwieszanie plakatów na terenie dzielnicy 2 000,00 PLN
Nagrody w warsztatach nagrody dla uczestników warsztatów 2 000,00 PLN
Materiały materiały programowe do prowadzenia warsztatów 2 000,00 PLN
Poczęstunek poczęstunek w czasie warsztatów 1 600,00 PLN
18 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Pierwszy etap działań - przygotowanie Przygotowania do projektu, uzgodnienie terimów z prowadzącymi warsztaty 2017-08-16
Drugi etap działań - zabezpiewcznie spraw technicznych i bazy Ustalenie szczegółów projektu z obsługą techniczną, zabezpieczenie bazy, sprzętu, rezerwacja filmów, zakup praw do projekcji 2017-09-04
Trzeci etap - promocja Przygotowanie materiałów graficznych, I część promocji wydarzenia 2017-09-11
Akcja promocyjna wydarzenia - cd. Dalszy ciąg pozyskiwaniapatronów wydarzenia. Potwierdzenie terminów, przygotowanie filmów do projekcji, kontynuacja działań promocyjnych i reklamowych. 2017-09-18
Rozpoczęcie projektu Inauguracja projekcji i warsztatów, dalsze działania inforamcyjno-promocyjne. 2017-10-06
Finalizacj projektu Zakończenie działań zwiazanych z projekcjami filmów i działaniami warsztatowymi. 2017-12-08
Zmaknięcie projektu Rozliczenie projektu, ewaluacja, 2017-12-29
Charakterystyka długoterminowych skutków: Wzmocnienie relacji pomiędzy dziećmi, ich rodzicami, dziadkami, opiekunami przez wspólny udział w pokazach filmowych i warsztatach. Dobór tematów filmów i warsztatów pozwoli poruszyć bieżące problemy społeczne, kulturowe, cywilizacyjne. Ciekawa propozycja spędzania wolnego czasu dla miłośników sztuki filmowej z terenu Dzielnicy V.
Wróć do poprzedniej strony