Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica X NR 7:

Przyjemne z pożytecznym - biblioteka dla Ciebie

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica X Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Filia Biblioteczna nr 5 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Chałubińskiego 47.

Opis projektu

Filia biblioteczna nr 5 Podgórskiej Biblioteki Publicznej działa na terenie osiedla Swoszowice, które położone jest z dala od centrum Krakowa. Z trzech działających na terenie Dzielnicy X bibliotek, nasza jest największa i notuje systematyczny wzrost liczby czytelników i wypożyczeń. W ostatnich latach liczba mieszkańców  wzrasta, a z zasobów księgozbioru korzystają również osoby z okolicznych osiedli. Jesteśmy jedyną bezpłatną placówką kulturalną z której korzystają mieszkańcy Dzielnicy X.

W dalszym ciągu przewidujemy wzrost czytelnictwa, aby sprostać zapotrzebowaniu mieszkańców musimy dbać o wysoki standard naszej działalności.

Celem projektu jest systematyczne i stałe powiększanie księgozbioru popularnonaukowego, literatury pięknej oraz literatury dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem bieżącej aktualizacji kanonu lektur. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie czytelników literaturą obcą nietłumaczoną pragniemy powiększyć zbiór biblioteki o takie wydawnictwa. Coraz więcej czytelników biblioteki to seniorzy, oraz dzieci i młodzież z dysleksją i innymi trudnościami, umożliwiającymi im czytanie. Chcąc ułatwić im kontakt z literaturą musimy powiększać posiadany już zbiór książek mówionych (audiobooków).

Ze zbiorów bibliotecznych korzystają osoby niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi, aby ułatwić im dostęp do lokalu, zachodzi potrzeba zakupu i montażu pochylni, która będzie stanowić wyposażenie biblioteki. Zgłaszamy taką potrzebę choć zdajemy sobie sprawę z kosztów tego typu zadania. Wiemy jednakże, że sprawy likwidacji barier dla niepełnosprawnych leżą w gestii Rad Dzielnic, toteż prosimy o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Dzieci i młodzież biorą udział w spotkaniach autorskich, lekcjach bibliotecznych, warsztatach literacko- teatralnych, oraz różnego rodzaju konkursach. Dorośli mieszkańcy mają możliwość prezentacji swojej twórczości w organizowanych na terenie placówki wystawach. Spotkania Klubu Seniora dają możliwość zapoznania się z różnymi formami i technikami tworzenia prac plastycznych, pod okiem profesjonalnego plastyka. Wszystkie działania kulturalno-oświatowe mają na celu zaktywizować środowisko i zachęcić do korzystania z naszej oferty. Do realizacji tych zadań będą potrzebne materiały eksploatacyjne, przy pomocy których będziemy mogli sprawnie prowadzić spotkania.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Zubożenie społeczeństwa spowodowało, że coraz więcej osób przestaje kupować książki. Dlatego też,w poszukiwaniu nowości wydawniczych, przychodzą do biblioteki. Ze względów finansowych biblioteka kupuje po jednym egzemplarzu danej pozycji wydawniczej (albo nie może zakupić jej wcale) i czytelnicy czekają kilka miesięcy, żeby taką książkę wypożyczyć. Znaczna część czytelników biblioteki to seniorzy, oraz dzieci i młodzież z dysleksją i innymi trudnościami, umożliwiającymi im czytanie. Grupa ta poszukuje dostępu do książki mówionej. Dlatego biblioteka stale musi uzupełniać dokumenty mówione. Ważny jest tu fakt, że audiobooki są nieco tańsze od tradycyjnej książki i zajmują mniej miejsca na półkach.

Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwój znajomości języków obcych, dlatego zakup wydawnictw nietłumaczonych na język polski jest konieczny. Żadna z trzech filii Podgórskiej Biblioteki Publicznej działających na terenie Dzielnicy X, nie posiada takiego księgozbioru, więc czas to zmienić.

Liczba osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z małymi dziećmi – mieszkańców naszej dzielnicy nieustannie rośnie. Dotarcie do lokalu biblioteki sprawia im dużą trudność, dlatego zachodzi konieczność zamontowania pochylni. Aby dostać się do biblioteki czytelnik jest zmuszony prosić o pomoc bibliotekarza. Natomiast samo wnętrze lokalu jest przystosowane do poruszania się w nim osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Ważnym elementem pracy biblioteki jest działalność kulturalno-oświatowa promująca czytelnictwo, wśród dzieci, młodzieży, ludzi dorosłych i seniorów. Przez kontakt ze słowem pisanym wspieramy rozwój psychiczny i intelektualny, rozbudowujemy ciekawość do otaczającego nas świata, oraz nawyk systematycznego czytania książek. Realizacja tego zadania będzie możliwa, jeżeli nasza oferta okaże się atrakcyjna, zwielokrotniona i rozszerzy formy działalności. Działalność kulturalno-oświatowa będzie możliwa dzięki zaopatrzeniu w materiały eksploatacyjne.







Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
4. Materiały eksploatacyjne Tonery, papier do ksera itp. 1 500,00 PLN
1. Zakup nowości wydawniczych, literatury obcojęzycznej i audiobooków około 200 pozycji. 6 000,00 PLN
2. Montaż platformy dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z dziećmi Pełny podest wraz z podpórkami 20 000,00 PLN
3.Organizacja spotkań autorskich i przedstawień teatralnych dla dzieci 5 spotkań i 5 przedstawień 3 000,00 PLN
30 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup książek i audiobooków Nowości wydawnicze i literatura w języku angielskim, audiobooki I - XII 2017 r.
Montaż podestu Podest zewnętrzny z krat pomostowych II kwartał 2017 r.
Działalność kulturalno-oświatowa Spotkania autorskie i przedstawienia teatralne I - XII 2017 r.
Zakup materiałów esploatacyjnych Tonery, papier do ksera itp. III kwartał 2017 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Modernizacja filii nr 5 Podgórskiej Biblioteki Publicznej (zamontowanie platformy dla osób niepełnosprawnych, seniorów, rodzin z małymi dziećmi) przyczyni się do podniesienia standardów tej placówki, zwiększy komfort użytkowników korzystających z usług bibliotek oraz poprawi dostępność tego obiektu dla osób, które z różnych względów mogą mieć problemy z mobilnością. Zakup nowości wydawniczych – książek i audiobooków, w tym zbiorów obcojęzycznych –polepszy atrakcyjność oferty placówki bibliotecznej, co może przyczynić się do zwiększenia czytelnictwa w Dzielnicy. Organizacja spotkań autorskich i przedstawień teatralnych dla dzieci wzbogaci kulturalną ofertę tej placówki i będzie dodatkową formą promocji działalności bibliotek wśród najmłodszych użytkowników. Zgłaszane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych gminy, w tym w szczególności: „zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, w szczególności: kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury”.
Wróć do poprzedniej strony