Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII :

Strefa Aktywności i Rekreakcji dla Rodzin w Parku Dębnickim.

Projekt odrzucony: W ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego w roku 2014 został zgłoszony projekt pod nazwą Budowa ogrodu zabaw w Parku Dębnickim. Wygrany projekt był procedowany przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Została opracowana dokumentacja budowlano - wykonawcza i złożony wniosek w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy obiektów małej architektury. Decyzją numer AU-1/43/555/2015 z dn. 03.09.2015 Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wniósł sprzeciw wobec powyższego zamiaru. W uzasadnieniu przywołał zapisy obowiązującego na przedmiotowym terenie mpzp Bulwary Wisły, z których wynika nakaz opracowania kompleksowego projektu dla danego terenu. W związku z powyższym doposażenie parku w nowe elementy małej architektury winno być przeprowadzone w oparciu o nowy projekt stworzony dla całej przestrzeni parku. Z uwagi na fakt, że projekt zgłoszony w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego jest równoważny realizacja przedmiotowej inwestycji jest zagrożona ze względów proceduralnych. Tut. Zarząd planuje wraz z opracowaniem projektu dla nieurządzonej części C Parku opracować również aktualizację projektu dla istniejącej części A, dzięki czemu możliwa będzie realizacja doposażenia parku. Niemniej jednak zadanie polegajace na opracowaniu wspomnianych projektów możliwe będzie do zrealizowania dopiero w latach 2018 i 2019 zgodnie z budżetem umieszczonym w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica VIII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Dębnicki - Dzielnica VIII Dębniki

Opis projektu

Projekt obejmuje powstanie ogólnodostępnej Strefy Aktywności w Parku Dębnickim w dzielnicy VIII Dębniki.

Strefa aktywności będzie zlokalizowana w centrum dzielnicy VIII, w bardzo dobrze skomunikowanym Parku Dębnickim, bezpośrednio przy ścieżce rowerowej do Tyńca, 5 minut rowerem od Wawelu.

W Strefie Aktywności planowany jest zestaw wielu urządzeń do ćwiczeń rekreacyjnych obejmujący wszystkie partie ciała. Każde urządzenie będzie posiadało tablicę informującą, w jaki sposób należy wykonywać ćwiczenia. Urządzenia są proste w obsłudze, wykorzystują naturalny ciężar ciała oraz pozwalają na ćwiczenia osób w każdym wieku.

Urządzenia będą dostępne bezpośrednio z alejek spacerowych. W bezpośredniej odległości będą znajdowały się ławki do wypoczynku wraz ze stojakami na rowery.

Strefa aktywności będzie naturalnie wkomponowana w krajobraz Parku, nie naruszając jego charakteru, w miejscu zaproponowanym przez projektanta parku.

Zaproponowana inwestycja ma służyć wszystkim dbającym o zdrowie i chętnie przebywających na świeżym powietrzu wśród zieleni.

Szczegóły projektu zostaną uzgodnione z zarządcą terenu. Projekt zostanie zrealizowany do wysokości dostępnych środków finansowych.





UZASADNIENIE PROJEKTU

1. Cel i potrzeba realizacji projektu
Powstanie projektu wynika bezpośrednio z potrzeb mieszkańców, którzy chcą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu wśród zieleni.

Mieszkańcy zarówno najbliższego sąsiedztwa parku jak również osiedla Podwawelskiego i Ruczaju od dawna zwracają uwagę na brak miejsc w których można aktywnie spędzić czas. Park, licznie odwiedzany przez mieszkańców nie oferuje atrakcji dla rodzin, dzieci i młodzieży które to powinny być jego elementem.

Nowo powstałe osiedla w okolicy powodują jeszcze większą potrzebę zapewnienia możliwości aktywnego spędzania czasu dla mieszkańców, przede wszystkim tych, którzy długie godziny spędzają przed komputerem lub telewizją.

Inicjatywa ta powinna być popierana przez wszystkich, a szczególnie przez włodarzy miasta i osoby odpowiedzialne za inwestycje dzielnicowe i ogólnomiejskie.

2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców
Projekt niewątpliwie wpłynie na aktywizację środowiska lokalnego pod katem aktywności fizycznej osób starszych, rodzin, dzieci i młodzieży. Uzupełni potrzebę rehabilitacji osób jej wymagających. Poprawi jakość spędzania wolnego czasu przez mieszkańców tej części miasta i okolicznych osiedli.
Większość mieszkańców odwiedza Park przybywając pieszo, komunikacją miejską (tramwaje 12,18,22,i 52  - autobusy 112,162,101,194) lub na rowerach. Warto wspomnieć, iż w bezpośredniej okolicy przebiega ścieżka rowerowa Kraków-Tyniec oraz trasa rowerowa na Zakrzówek. Rowerzyści chętnie odwiedzają Park w trakcie wycieczek.
Zasadność podobnych projektów z sukcesem potwierdzają doświadczenia z innych miast, w których to mieszkańcy w różnym wieku chętnie odwiedzają podobne Ogólnodostępne Strefy Rekreacji . Użytkownicy bardzo chwalą tego typu ogólnodostępne i darmowe strefy aktywności zwracając uwagę, iż powinno być ich coraz więcej w różnych częściach miasta.

3.Atrakcyjność projektu
Projekt jest oparty o sprzęt wysokiej jakości, bezpieczny i estetyczny, produkowany przez polskiego producenta co zapewnia dostępność części zamiennych. Urządzenia są wykonane w większości z elementów nierdzewnych działających na wysokiej jakości podzespołach (łożyska kulowe).
Dostawca zapewnia długoletnią gwarancję. Co ważne, z urządzeń można korzystać przez cały rok, jeśli tylko warunki zewnętrzne na to pozwalają. Przy każdym urządzeniu planowana jest tablica informacyjna jak ćwiczyć w sposób bezpieczny.




Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzgodnienia, opinie, realizacja projektu 79 000,00 PLN
79 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej do 31.05.2017
Realizacja zadania do 30.11.2017
Wróć do poprzedniej strony