Park krakowski - plac zabaw
Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Park Krakowski, Kraków, Polska
Opis projektu
W ramach projektu zostaną podjęte następujące działania:
- Opracowanie dokumentacji projektowej zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
- Wyrównanie i uporządkowanie terenu pod plac zabaw..
- Budowa placu zabaw o
powierzchni ok. 200 m2 na części asfaltowego placu od strony ul.
Szymanowskiego, z dwoma wejściami, wydzielonymi strefami
dla dzieci najmłodszych oraz starszych, ławkami, koszami na
śmieci.
Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników oraz zapobieżenie zanieczyszczaniu placu przez psy, plac zabaw będzie ogrodzony i wyposażony w furtki. Na planowanym terenie placu zabaw zostanie usunięta obecna nawierzchnia asfaltowa pełna destruktów i ubytków. W jej miejsce połozy się tzw. "nawierzchnię bezpieczną", czyli nawierzchnię syntetyczną (amortyzującą), która zmniejsza ryzyko urazów, jednocześnie zapewniając duży komfort poruszania się i zabawy. Plac zabaw będzie przeznaczony dla dzieci w wieku 1-14 lat. Różnorodne elementy zabawowe przeznaczone dla młodszych dzieci zostaną umieszczone blisko siebie. Identyczne rozwiązanie zostanie wykorzystane przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń dla starszych dzieci. Strefowy podział terenu i urządzeń na placu zabaw sprzyja łatwiejszemu sprawowaniu opieki nad dziećmi.
Na placu zabaw zaplanowane jest ustawienie tradycyjnych urządzeń zabawowych i rekreacyjnych posiadających odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, w tym: 1 podwójnej huśtawki, zjeżdżalni, piaskownicy, równoważni, ścianki do wspinania, stolika lub lady do zabawy, stołu do gry w tenisa stołowego oraz tzw. tablicy aktywności, 2 bujaków, 4 ławek i 2 koszy na śmieci.
Ponieważ teren wymaga dodatkowego oświetlenia, planuje się postawienie 4 latarni.
Druga, niezagospodarowana część asfaltowego placu będzie mogła w przyszłości posłużyć jako miejsce np. pod mobilną letnią kawiarenkę otoczoną stolikami i rekreacyjnymi leżakami.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Park Krakowski jest najstarszym kompleksem parkowym w Krakowie, wpisanym do rejestru zabytków (nr rej. A-985).
W stanie obecnym park Krakowski nie spełnia w sposób wystarczający funkcji parku miejskiego, czyli miejsca rekreacji i wypoczynku. Za sprawą inicjatywy obywatelskiej oraz realizacji zwycięskiego projektu w ramach drugiej edycji dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego zostały podjęte działania zmierzające do rewitalizacji parku Krakowskiego. Rewitalizacja parku powinna obejmować również zapewnienie infrastruktury przeznaczonej dla najmłodszych. Obecnie w parku (w miejscu planowanego placu zabaw) znajduje się jedynie niezamykana piaskownica, która jest zaśmiecona i pełna zwierzęcych odchodów. Niniejszy projekt ma na celu przystosowanie parku do potrzeb jego najmłodszych użytkowników oraz zapewnienie bezpiecznego i funkcjonalnego miejsca odpoczynku, rekreacji i zabawy. W rozwoju dziecka plac zabaw spełnia wiele bardzo ważnych funkcji:
- zachęca do aktywności fizycznej, która jest niezbędna w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego oraz mięśni,
- stwarza
okazję do treningu umiejętności społecznych – dzieci uczą się
współpracy, współzawodnictwa i kreatywności. Dziecko uczy się
funkcjonowania w grupie rówieśników, a także nawiązywania relacji;
- sprzyja pracy układu nerwowego oraz mózgu, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu potrzebnych bodźców;
- poprzez zabawę na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować własne ciało, ćwiczą równowagę i koordynację oraz planowanie swoich ruchów;
- stwarza okazję do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii,- badania dowodzą, że aktywne ruchowo dziecko łatwiej się uczy i szybciej przyswaja nowe wiadomości. Doświadczenie zdobyte podczas zabawy na placu zabaw ma wpływ na zachowania w przyszłości. Ponadto rozładowanie energii na placu zabaw wpływa na lepszy, bardziej spokojny sen najmłodszych co ma duże znaczenie zarówno dla dziecka jak i rodziców.
Plac zabaw będzie służył nie tylko najmłodszym jako miejsce zabawy i rekreacji ale również ich opiekunom jako miejsce wypoczynku i wspólnych zabaw z dziećmi, stając się zdrową alternatywą spędzania wolnego czasu. Dzięki usytuowaniu parku Krakowskiego w centrum miasta, przy głównych ciągach komunikacyjnych z placu zabaw skorzystają nie tylko okoliczni mieszkańcy ale również pozostali mieszkańcy Krakowa.
W przypadku realizacji zadania powstaną koszty związane z koniecznością zwiększenia środków na bieżące utrzymanie terenu, przeglądów technicznych urządzeń małej architektury, ewentualnych napraw oraz likwidacji skutków dewastacji.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Realizacja projektu | 255 400,00 PLN | |
255 400,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Realizacja inwestycji | do 31.12.2018 |