Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XI NR 9:

Pełny i zdrowy brzuszek maluszka – jadalnia przedszkolna

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica XI Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Serbska 2, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie w Przedszkolu Samorządowym nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Serbskiej 2 wydzielonego pomieszczenia do spożywania posiłków przez dzieci przedszkolne (jadalnia), które będzie wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i będzie dopasowane do wymogów związanych z jego przeznaczeniem. Miejsce to będzie się składać z dwóch części: pomieszczenia do porcjowania, przygotowywania posiłków oraz części konsumpcyjnej, w której dzieci będą spożywać posiłki. Obecnie posiłki są rozwożone na sale dydaktyczne, gdzie przy stolikach jest spożywany posiłek. Adaptacja istniejących pomieszczeń - obecnie niewykorzystywanej kuchni - na jadalnię pozwoli na uporządkowanie i oddzielenie sfery dnia codziennego związanego z zajęciami/ zabawami/ grami/wstępnym nauczaniem od miejsca przeznaczonego na spożywanie posiłku. Projekt w swoich założeniach ma na celu stworzenie miejsca przyjaznego dzieciom, w którym z przyjemnością będą spożywać posiłki, a także poprzez edukację będą kreować zdrowe nawyki żywieniowe oraz wzajemną integrację i pomoc.

Adaptacja pomieszczenia na jadalnie wymaga prac demontażowych obecnej kuchni, jak i prac remontowych związanych z dostosowaniem pomieszczenia do nowego przeznaczenia. W zakresie projektu jest również remont holu przedszkola, który łączy sale dydaktyczne z jadalnią.

Część jadalna w okresach poza posiłkami będzie również wykorzystywana do przedstawień dydaktycznych, zarówno dla przedszkolaków (teatrzyki, warsztaty) jak i prezentowanych przez przedszkolaków (dzień Babci/Dziadka, pasowanie przedszkolaków itp. Itd.), będzie to największe wspólne dla wszystkich grup pomieszczenie w Przedszkolu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Odżywianie jest ważną sferą w życiu każdego człowieka, natomiast jest ono szczególnie istotne we wczesnym okresie dzieciństwa, gdyż dziecko w tej sferze jest całkowicie zależne od opiekunów i otoczenia. W tym okresie może mieć początek cała gama zaburzeń odżywiania o podłożu psychologicznym, związana między innymi z adaptacją dziecka w przedszkolu, zmianą otoczenia, w którym dziecko przebywa większą część dnia. Atmosfera w przedszkolu, przy stole, jak i pomieszczeniach w których dziecko przebywa ma duży wpływ na apetyt i samopoczucie dziecka.

Utworzenie jadalni w przedszkolu – wydzielonego miejsca do spożywania posiłków jest konieczne, gdyż pozwoli na oddzielenie w świadomości dziecka miejsca zabawy od miejsca spożywania posiłków. W jadalni dziecko ma możliwość uczestniczenia w przygotowywaniu posiłków, a tym samym ich komponowaniu, pomaganiu przy nakryciu stolików i dbaniu o czystość, co procentuje wyrabianiem dobrych nawyków, jak również doskonale uczy dziecko samodzielności.

Dodatkowym atutem spożywania posiłków w wydzielonym pomieszczeniu jest możliwość zapewnienia najwyższych standardów higienicznych, a także skrócenie czasu potrzebnego na wydanie poszczególnych posiłków.

Jednocześnie to doskonała możliwość na integrację  dzieci pomiędzy grupami, co szczególnie ważne jest w przypadku przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Integracja i pomaganie w czynnościach, które niektórym dzieciom mogą sprawiać trudność jest doskonałą nauką i ważnym akcentem w akceptacji niepełnosprawności dzieci.

Jadalnia będzie także doskonałym miejscem na zajęcia kulinarne, które do tej pory odbywały się w salach dydaktycznych. Zajęcia te mają na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zarówno u dzieci, jak i ich rodziców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdzie z nadwagą ma problem prawie co druga osoba. Prowadzenie takich zajęć w salach dydaktycznych jest kłopotliwe ze względów higienicznych, jak i niewystarczającej ilości miejsca dla pomieszczenia chętnych.

Przedszkole również chce poszerzyć swoją ofertę zajęć dydaktycznych i wprowadzić warsztaty dla małych kucharzy, a jadalnia byłaby doskonałym miejscem na prowadzenie takich zajęć i umożliwienie skorzystania z tych zajęć większej liczbie dzieci.

Obecnie na terenie Oddziału Przedszkola nr 32 nie ma dużego pomieszczenia, które pozwoliłoby na pomieszczenie wszystkich grup przedszkolnych na potrzeby np. przedstawień czy teatrzyków wzbogacających program dydaktyczny Przedszkola. Adaptacja pomieszczenia na jadalnię rozwiąże ten problem udostępniając przedszkolakom i im nauczycielom oraz rodzicom miejsce do realizacji tych przedsięwzięć (pasowanie na przedszkolaka, przedstawienia na Dzień Babci/Dziadka/Mamy/Taty, Jasełek itp.).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Prace remontowo-budowlane dotyczące jadalni 32 505,00 PLN
Wyposażenie jadalni Zaopatrzenie jadalni w stoliki, krzesła, zastawę i maty 15 800,00 PLN
Remont holu Prace remontowo-budowlane holu 23 000,00 PLN
71 305,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu nie generuje dodatkowych kosztów bieżących. Utworzone w wyniku projektu pomieszczenie będzie służyło nie tylko dla dzieci i rodziców, ale również dla mieszkańców dzielnicy na organizację spotkań, konkursów organizowanych zarówno przez ZSOI nr 7, jak również przez Radę Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
Wróć do poprzedniej strony