Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Rozkłady jazdy autobusów w formie audio

Projekt odrzucony: 1) Zgodnie z & 12 ust 4 z Regulaminu budżetu obywatelskiego w Krakowie „nie mogą być realizowane zadania które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami ”. ZIKiT planuje uruchomienie portalu głosowego stworzonego w ramach działania Centrum Sterowania Ruchem dzięki któremu będzie możliwość uzyskania telefonicznie informacji o rozkładowym czasie odjazdu z określonego przystanku autobusowego. Obecnie program jest testowany pod kątem prawidłowości działania i będzie uruchomiony po pozytywnej weryfikacji. Działanie portalu będzie polegać na tym ,że głosowo podaje się numer wybranej linii oraz nazwę przystanku a system podaje czas kolejnych odjazdów autobusów . Ponadto na dzień dzisiejszy przy tablicach na przystankach tramwajowych funkcjonuje odczytywanie najbliższych odjazdów , a na przystankach autobusowych będą montowane tablice wraz z przyciskami i komunikatami głosowymi. 2) Ponadto Zgodnie z & 12 ust 2 z Regulaminu budżetu obywatelskiego w Krakowie stanowiącego załącznik do uchwały nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16.12.2016 w ramach procedury budżetu obywatelskiego „nie mogą być realizowane zadania których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w & 8 ust.2-4”. W celu zainstalowania na wszystkich przystankach autobusowych urządzeń przekazujących rozkładowe informacje o czasie odjazdu autobusów konieczne jest zamontowanie urządzeń spełniających wymogi techniczne wraz z całą niezbędną infrastrukturą potrzebną do działania systemu których szacunkowy koszt określony został na ok. 6,5mln zł złotych(wariant rozkładów planowanych). Dodatkowo w celu przekazywania rzeczywistych ,dynamicznych informacji konieczne jest wyposażenie autobusów w komputery pokładowe które dodatkowo zwiększa kwotę zadania o kolejne 7,5mln złotych, dlatego montaż takich systemów w ramach budżetu obywatelskiego nie jest możliwy ,co nie zmienia faktu że będzie wprowadzany w ramach innych zadań.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada zainstalowanie na wszystkich miejskich przystankach autobusowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie rozkładów jazdy autobusów w formie urządzeń odtwarzających dźwięk.

Odtwarzacze audio po ich włączeniu podawałyby informacje dotyczące pięciu najbliższych autobusów. Działanie odtwarzaczy polegałoby przede wszystkim na podaniu: aktualnej godziny, numeru najbliższej linii, kierunku najbliższej linii, planowej godziny odjazdu autobusu z przystanku oraz czasu jaki pozostał do przyjazdu autobusu. W wersji minimalnej odtwarzacz mógłby podawać jedynie informacje dotyczące: numeru najbliższej linii i godziny jej odjazdu.

Udzielane informacje obejmowałyby pięć najbliższych autobusów w odwróconej kolejności chronologicznej: od autobusu, do którego przyjazdu pozostało najmniej czasu do autobusu, do którego przyjazdu pozostało najwięcej czasu.


Miejscem realizacji projektu będą miejskie przystanki autobusowe MPK S.A. w Krakowie oraz wszystkie miejskie przystanki podwójne, które nie posiadają rozkładów jazdy autobusów w wersjach audio. Urządzenia będą zamontowane na przystankach podpiętych do stosownej infrastruktury dostarczającej energię elektryczną.


Podstawowym celem realizacji projektu jest polepszenie komfortu życia i stopnia samodzielności osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych, niedowidzących oraz posiadających inne wady wzroku, a także osób starszych i wszystkich mieszkańców, którzy z różnych względów nie mogą lub mają trudności w skorzystaniu z klasycznej wersji rozkładu jazdy miejskich autobusów MPK S.A. w Krakowie. Celem projektu jest dodatkowo lepsze przystosowanie komunikacji miejskiej i całego miasta Krakowa do potrzeb osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Dodatkowym zadaniem projektu jest realizowanie zasad sprawiedliwości, równości i państwa prawa poprzez stosowanie w praktyce zaleceń wydanych w dwóch rezolucjach i czterech zaleceniach Rady Europy oraz wydanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 r.


Projekt zakłada wykorzystanie do obsługi systemu audio urządzenia Raspberry Pi B+ wraz z kartami SD (8 GB, klasa 4) i oprogramowaniem startowym NOOBs umożliwiającym instalację systemów operacyjnych. Ponadto niezbędne będzie także nagranie stosownych ścieżek audio oraz zamówienie oprogramowania do obsługi systemu. Oprogramowanie będzie obsługiwać urządzenia i zapewniać ich prawidłowe działanie. W założeniu licencja obejmować będzie także możliwość rozszerzenia systemu o kolejne przystanki autobusowe oraz gwarantowany serwis w razie awarii aplikacji obsługującej system. Cały system będzie wydajny i łatwy w modyfikacji dzięki internetowemu połączeniu z serwerami MPK S.A. w Krakowie, dzięki czemu będzie można zdalnie wgrać wszelkie zmiany w rozkładzie jazdy autobusów miejskich.. Połączenie z internetem zapewni urządzeniu także dostęp do aktualnego czasu. W celu zapewnienia dostępu do internetu urządzenia zostaną wyposażone w adaptery Wi Fi podłączone do portów USB.

Do urządzeń obsługujących podpięte zostaną mini głośniki, celem zapewnienia odpowiedniej głośności przekazywanych informacji o odjazdach komunikacji autobusowej. Mini głośniki zostaną podpięte do mini komputerów przy pomocy kabla USB. Głośnik powinien odznaczać się możliwie wysoką jakością dźwięku.

Jako źródło zasilania układ wykorzystuje port microUSB. Do uruchomienia urządzenia wymagana jest ładowarka o wydajności co najmniej 1 A.

Połączone urządzenia zostaną zamontowane w plastikowych obudowach i umieszczone na miejskich przystankach autobusowych oraz przystankach podwójnych MPK S.A. w Krakowie.




W celu realizacji projektu wykonane zostaną następujące działania:

  • zakupienie 1513 urządzeń służących do obsługi systemu na przystankach: Raspberry Pi B+ wraz z kartami SD (8 GB, klasa 4) i oprogramowaniem startowym NOOBs umożliwiającym instalację systemów operacyjnych

  • nagranie ścieżek audio

  • zamówienie oprogramowania do obsługi urządzeń z możliwością rozszerzenia systemu o kolejne przystanki oraz z serwisem

  • zainstalowanie ścieżek audio i oprogramowania na urządzeniach

  • zakup 1513 wodoodpornych głośników i podłączenie ich do urządzeń obsługujących system

  • zakup 1513 adapterów Wi Fi i podłączenie ich do urządzeń obsługujących system

  • zakup 1513 plastikowych obudów, w których zostaną umieszczone urządzenia

  • umieszczenie urządzeń w plastikowych obudowach

  • montaż urządzeń na miejskich przystankach autobusowych MPK S.A. w Krakowie oraz na przystankach podwójnych

UZASADNIENIE PROJEKTU

  • Cel i potrzeba realizacji projektu

    • zrealizowanie takiego projektu jest potrzebne ze względu na niemożliwość samodzielnego zapoznania się z rozkładem jazdy autobusów MPK S.A. w Krakowie przez osoby: niewidome, niedowidzące oraz posiadające inne wady wzroku ze względu na ich wiek, choroby lub inne czynniki powodujące niepełnosprawność

    • polepszenie komfortu życia i stopnia samodzielności osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych, niedowidzących oraz posiadających inne wady wzroku, a także osób starszych i wszystkich mieszkańców, którzy z różnych względów nie mogą lub mają trudności w skorzystaniu z klasycznej wersji rozkładu jazdy miejskich autobusów w Krakowie

    • lepsze przystosowanie komunikacji miejskiej i całego miasta Krakowa do potrzeb osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku

    • realizowanie zasad sprawiedliwości, równości i państwa prawa poprzez stosowanie w praktyce zaleceń wydanych w dwóch rezolucjach i czterech zaleceniach Rady Europy oraz wydanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 r.

  • Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców

    • ułatwienie życia codziennego osobom niewidomym i niedowidzącym

    • umożliwienie osobom niepełnosprawnym wzrokowo samodzielnego korzystania z rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej

    • zwiększenie poziomu samodzielności osób niepełnosprawnych i ich niezależności od pomocy osób trzecich

    • podniesie poziomu komfortu korzystania z usług transportu miejskiego w Krakowie

    • lepsze przystosowanie miasta Krakowa do potrzeb osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem niewidomych

    • realizacja zasad sprawiedliwości i równości poprzez znoszenie barier i poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych

    • realizacja dwóch rezolucji i czterech zaleceń Rady Europy, ze szczególnym uwzględnieniem aktów dotyczących planowania uniwersalnego, co poprawi wizerunek miasta Krakowa

    • wykonanie zaleceń Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r., ze szczególnym uwzględnieniem art. 9 i art. 21 Konwencji

    • realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa Nr LX/775/08 z dnia 17 XII 2008 r. w sprawie przyjęcia „Programu dostosowania systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych”.

  • Atrakcyjność projektu

    • ułatwienie życia niepełnosprawnym mieszkańcom Krakowa

    • promocja Krakowa, jako miasta dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych

    • promocja Krakowa jako miasta spełniającego normy i zalecenia prawa międzynarodowego dotyczącego osób niepełnosprawnych

    • podniesienie komfortu korzystania z usług transportu miejskiego w Krakowie

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Instalacja Instalacja oprogramowania wraz z montażem urządzeń na przystankach 130 000,00 PLN
Urządzenia obsługujące 1513 urządzeń do obsługi systemu Raspberry Pi B+ wraz z kartami SD 208 794,00 PLN
Ścieżki audio Nagranie niezbędnych ścieżek audio 3 000,00 PLN
Aplikacja Aplikacja niezbędna do obsługi systemu 3 000,00 PLN
Głośniki 1513 wodoodpornych mini głośników 149 787,00 PLN
Obudowy 1513 plastikowych obudów na urządzenia 7 565,00 PLN
Wi Fi 1513 adapterów Wi Fi 45 390,00 PLN
Kable Kable niezbędne do dostarczenia energii elektrycznej 45 390,00 PLN
592 926,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony