Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Stare Miasto - Nowe Kosze

Projekt odrzucony: Zgodnie z § 12 pkt. 4 Uchwały Nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie: Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. W związku z powyższym, Wydział Gospodarki Komunalnej UMK opiniuje negatywnie przedmiotowy wniosek. Rada Miasta Krakowa Uchwałą Nr LII/697/12 z dnia 11 lipca 2012r. powierzyła Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania Sp. z o. o. w Krakowie obowiązkowe zadanie własne gminy utrzymania czystości i porządku na terytorium Gminy Miejskiej Kraków. Realizując zapisy ww. uchwały Gmina Miejska Kraków i MPO Sp. z o. o. w Krakowie podpisały w dniu 21 lutego 2013 roku umowę nr W/I/1020/GK/1/2013 o świadczenie usług publicznych w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków. W ramach powyższej uchwały i umowy MPO Sp. z o.o. w Krakowie odpowiada za utrzymanie letnie i zimowe na terenie Gminy Miejskiej Kraków. W zakresie utrzymania czystości MPO Sp. z o.o. wykonuje prace m.in. związane z zakupem, myciem, konserwacją i opróżnianiem koszy na śmieci i psie odchody. Każde z tych zadań wykonywane jest z określoną częstotliwością dostosowaną do potrzeb danego obszaru. W obecnej chwili na terenie Starego Miasta w obrębie I obwodnicy znajduje się 195 szt. koszy żeliwnych. Przedmiotowe kosze ustawione są Parku Kulturowym Stare Miasto i zgodnie z uchwałą nr CXV/1547/10 Rady Miasta Krakowa z dnia 3 listopada 2010r. posiadają akceptację Plastyka Miasta Krakowa. W opinii Plastyka Miasta Krakowa forma kosza powinna być stylizowana, zwarta, zadaszona, oparta na planie koła (średnica ok. 50 cm) lub wyoblona. W latach ubiegłych na terenie miasta ustawione były kosze dwukomorowe , których celem miało być umożliwienie mieszkańcom oraz odwiedzającym Kraków segregowanie wrzucanych do kosza odpadów. Niestety kosze te nie spełniły swojej roli. Wewnątrz umieszczane były wszystkie odpady komunalne, a ich dalsza segregacja w znacznej części była niemożliwa ze względu na ich zanieczyszczenie (tłuszcz, napoje, resztki jedzenia). Ponadto na terenie miasta Krakowa umieszczone jest 684 gniazd do segregacji (dzwonów). Wszystkie zadania są realizowane w ramach przydzielonych środków z budżetu miasta Krakowa i nie ma potrzeby wykorzystywać do tego środków finansowych danej dzielnicy.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica I Stare Miasto, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt „Stare Miasto – Nowe Kosze” zakłada pilotażową wymianę tradycyjnych koszy na śmieci na nowoczesne kosze z trzema przegrodami, które umożliwią segregację odpadów na terenie Starego Miasta (w obrębie Plant). Kosze powinny poprzez swój wygląd stanowić integralną cześć staromiejskiej infrastruktury, spełniając jednocześnie wymogi Parku Kulturowego. Pozwoli to zarówno mieszkańcom jak i odwiedzającym realizować ideę recyklingu oraz ochrony środowiska nie tylko w domu, ale też poza nim.

W kwocie realizacji projektu zawarte są również koszta utrzymania nowych koszy. Konieczne będzie również dostosowanie śmieciarek i innego sprzętu niezbędnego do opróżniania kubłów, przeszkolenie personelu oraz zakup specjalistycznych worków na odpady.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W naszym mieście mamy do czynienia z absurdem. Władze miasta wymagają od mieszkańców segregacji śmieci w domach prywatnych, jednocześnie same nie stosując się do tych przepisów w przestrzeni miejskiej. Tym samym naruszają podstawową zasadę jaką powinno kierować się miasto, czyli zaufania obywateli do swoich władz lokalnych. Realizacja projektu będzie świetnym pilotażem pokazującym, że miasto segregując śmieci chce działać poprzez przykład a nie nakaz.

Umieszczenie w przestrzeni staromiejskiej pojemników umożliwiających recykling, wzmocni wizerunek Krakowa jako miasta europejskich standardów. Pozwoli również na poprawę dbałości o nasze naturalne środowisko, tak ważne w mieście borykającym się z problemem smogu. Długofalowym efektem realizacji projektu będzie drastyczna poprawa jakości życia mieszkańców, zwiększenie komfortu korzystania z przestrzeni miejskiej oraz przyspieszenie niezbędnej zmiany mentalności mieszkańców w kierunku proekologicznym.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż koszy 250 sztuk 250 000,00 PLN
Utrzymanie koszy Czyszczenie koszy i ich ewentualna konserwacja, dostosowanie pojazdów, zakup worków, przeszkolenie personelu 50 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony