Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 35:

NOWE ŁAWKI I STOLIKI RODZINNE na Bulwarach Wiślanych

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: bulwar Inflancki, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt zakłada wymianę oraz dołożenie nowych ławek, ławeczek oraz stolików piknikowo-rodzinnych na bulwarach Wiślanych, a w szczególności na Bulwarze Inflanckim.

A dlaczego właśnie w tym rejonie???
Coraz więcej czasu chcemy spędzać z rodziną, a jeżeli szukamy miejsc na wypoczynek najlepiej, aby były one niedaleko naszego miejsca zamieszkania, dobrze skomunikowane oraz z dostępem do sklepów i restauracji.
Najbardziej popularnym miejscem na rodzinne spacery w Krakowie są Bulwary Wiślane, a część lewobrzeżnej Wisły zlokalizowana między mostami Grunwaldzkim i Piłsudskiego - Bulwar Inflancki to szczególnie ulubione miejsce dla wszystkich Krakowian.
Niestety ta cześć bulwarów jest najmniej wyposażona w ławki i ławeczki. Na całym Bulwarze jest zaledwie 7 ławek, które posiadają oparcie, pozostałe to zwykłe drewniane ławki, polakierowane po raz kolejny, zniszczone, krzywe, zapomniane...

W ramach projektu wszystkie istniejące ławki zostaną wymienione na nowe ze zdecydowaną przewagą ławek posiadających oparcie.
Nowością będą stoliki piknikowe, czyli miejsce gdzie rodzina i przyjaciele mogą wygodnie usiąść, zjeść przygotowany wcześniej posiłek, zagrać w gry planszowe, odrobić pracę domową - miło i przyjemnie spędzić czas. W ramach projektu przewidziany jest montaż 4-5 stolików na terenach zielonych w pobliżu placu zabaw.

Ławki i stoliki to nie tylko cicha i zacieniona przystań, miejsce odpoczynku na spacerze ale również miejsce spotkań ze znajomymi. Miejsce gdzie nawiązujemy przyjaźnie na całe życie lub odbywamy niedokończone rozmowy na wiele tematów. To miejsce, do którego chce się wracać i pamiętać o nim na długo....

Ławki pozwalają nie tylko wygodnie się rozsiąść, obserwować przyrodę oraz otaczające nas zabytki, które widoczne są z Bulwarów, ale są także elementem ozdobnym.
Materiał, z jakiego są wykonane, kolorystyka oraz model muszą być odpowiednio dopasowane do miejsca, w którym się znajdują, tak aby harmonijnie wtopić się w otoczenie i współgrać z przyrodą.

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli ławek oraz stołów parkowo-rekreacyjnych: betonowe, stalowe z drewnianym lub plastikowym siedziskiem. To do Konserwatora Zabytów będzie należała decyzja, który model wybrać. W załączonych zdjęciach przestawiamy kilka pomysłów na ławki i stoliki. Zaproponowane ławki i stoły pochodzą głównie od Polskich producentów - bo to, co Polskie jest NAJLEPSZE!!!
Alberts
Architektura Parkowa
Asklepios
Baster
Investim
Komserwis
Krosstech
Masiv
Müller Jelcz-Laskowice
PMO
PUCZYŃSKI
ZANO

Zestawy piknikowe (przykładowe zdjęcia):











Ławki (przykładowe zdjęcia):






UZASADNIENIE PROJEKTU

  • Cel i potrzeba realizacji projektu:
Jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Krakowa jest Bulwar Inflancki. Ta część Bulwarów Wiślanych to Nasza oaza spokoju w centrum Krakowa!!! Jest ona zdecydowanie mniej uczęszczana przez turystów, których główny szlak biegnie od Wawelu na Skałkę, a później już w głąb Kazimierza, a dodatkowe miejsca do siedzenia wraz ze stolikami pozwolą zaplanować dalszą trasę zwiedzania Krakowa.
Bulwar Inflancki to ciąg komunikacyjny dla mieszkańców którzy spacerują w kierunku kładki Bernatka dalej Galerii Kazimierz czy w przeciwnym kierunku na Wawel i most Dębnicki - dodatkowe ławki to miejsce odpoczynku.
Niestety ta część bulwarów jest najuboższa, jeżeli chodzi o tzw. małą architekturę... mało jest ławek, ławeczek, a jedynie miejsca do gry w szachy/karty zlokalizowane wzdłuż muru Kościoła na Skałce i kilka dziurawych ławek już dawno pozbawionych oparcia.
Zrealizowanie przedstawionego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego to zrealizowanie potrzeb mieszkańców Krakowa. Krakowianie coraz częściej szukają miejsc, aby w gronie rodziny i przyjaciół spędzić miło czas na łonie natury.

  • Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców:
Na tej część Bulwarów znajduję się jeden z największych w okolicy placów zabaw dla dzieci, na którym oprócz wielu atrakcji dla najmłodszych jest również Strefa Aktywności - z urządzeniami do ćwiczeń. Brak ławek w okolicy placu powoduję, że osoby chcące korzystać z urządzeń nie mają miejsca na spokojny odpoczynek, a rodzice przebywający z dziećmi na placu (gdzie znajduję się zaledwie kilka ławek) nie mają gdzie zjeść przygotowanego wcześniej posiłku.
W pobliżu Bulwaru Inflanckiego znajdują się szkoły i przedszkola, nowe stoliki dają możliwość odrobienia z dzieckiem lekcji, poczytania książki czy zabawy (klocki, kolorowanki itp.). Nowe ławki i stoliki jeszcze bardziej ożywią tę część Bulwarów i sprawią że okoliczna młodzież będzie spędzać czas właśnie tam.

  • Atrakcyjność projektu
Przedstawiony projekt jest bardzo atrakcyjną metodą na odświeżenie Bulwaru Inflanckiego. Będzie to dodatkowe atrakcyjne miejsce spotkań nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale również dla osób mieszkające w innych dzielnicach, które z chęcią przyjadą na rodzinny piknik właśnie nad Wisłę.
Przedstawiony projekt jest ponadczasowy - ławki i stoliki mogą być wykorzystane przez wiele pokoleń.
Zaproponowane rozwiązania są nowoczesne w swojej formie, a dzięki zastosowanym materiałom (głównie drewno) bardzo dobrze wtopią się w otoczenia i staną się jego integralną częścią.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja projektu 90 000,00 PLN
90 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych zezwoleń i opinii do 31.05.2016
Realizacja projektu 30.11.2016
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenów w utrzymaniu Zarządu Zieleni Miejskiej – koszt roczny ok. 500 zł Zwiększenie atrakcyjności parku i przywrócenie walorów estetycznych Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi i osób starszych Integracja mieszkańców
Wróć do poprzedniej strony