Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 44:

KRAK-H20-MAT - darmowa woda dla Krakowian

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Naszym pomysłem na jeden z wydatków budżetu obywatelskiego jest instalacja 15 ogólnodostępnych dystrybutorów wody, działających całodobowo, w miesiącach letnich, w miejscach o wysokim zagęszczeniu ludzi. Dystrybutor powinien być niewielki, wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, o bezpiecznych dla użytkowników kształtach(brak ostrych krawędzi) oraz wyposażony w przycisk oddalony od miejsca wydawania wody, by zapewnić higieniczne użytkowanie. By nie generować dodatkowych kosztów, zostaną one podłączone do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Dlaczego nasz projekt jest tak ważny? Bo wiadomo, że nie ma na świecie organizmów, które mogłyby funkcjonować bez wody. Woda w naszych organizmach  pełni wiele istotnych funkcji. Niestety, ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Podczas wysokich temperatur organizm ludzki ma większe zapotrzebowanie na wodę – dorośli powinni pić 2-2,5 litra wody na dobę. Szczególnie narażone na upały są dzieci oraz osoby starsze. Instalacja dystrybutorów wody zagwarantowałaby poprawę jakości życia mieszkańców Krakowa oraz turystów. Przede wszystkim, jest to świetne rozwiązanie dla osób, które spacerują, trenują, oraz bawią się na świeżym powietrzu.

Spodziewamy się, że nastawienie do jakości wody w Krakowie może być sceptyczne, jednak badania dowodzą, że woda z Krakowskich Wodociągów jest czysta i zdrowa o równie wysokiej jakości jak woda w innych europejskich miastach, gdyż wymagania jakościowe, określone w przepisach polskich są tak samo szczegółowe jak wymagania unijne, a niektóre wskaźniki muszą spełniać jeszcze surowsze normy w stosunku do norm Unii. Co więcej, krakowska woda zawiera wiele minerałów, a jakością przewyższa niektóre wody mineralne, butelkowane.

Dystrybutory wody to również korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Skorzystają użytkownicy - poprzez stały dostęp do pitnej wody w upalne dni, dzięki temu oszczędzą pieniądze (brak konieczności kupowania wody), oraz miasto -  korzystanie z poidła przekłada się na mniejsza ilość zużycia butelek, a to oznacza, mniejsze zanieczyszczenie oraz mniej pieniędzy wydanych z budżetu na oczyszczanie, dodatkowo promowane jest picie wody z kranu.

Rozwiązanie to cieszy się poparciem w wielu miastach na świecie. Wierzymy, że również w Krakowie, dystrybutory wody w przyszłości staną się praktycznym elementem krajobrazu miasta.

Proponowane lokalizacje:

-Park Zdrojowy
-Las Borkowski
-Park Bednarskiego
-Park Jordana
-Kopiec Kosciuszki
-Planty 
-Park Kleparski
-Park Krowoderski
-Park Kosciuszki
-Park Lotników Polskich
-Park Tysiąclecia
-Planty Mistrzejowickie
-Park Zalew Nowohucki
-Plac Centralny
-Bulwary na Dąbiu

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel i potrzeba realizacji projektu:

·        Instalacja ogólnodostępnych dystrybutorów wody dostępnych całodobowo dla mieszkańców Krakowa w najbardziej popularnych miejscach w miesiącach letnich

·        Zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z pragnieniem osób m.in. uprawiających sport, spacerujących, bawiących się na świeżym powietrzu

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców:

·        Dostęp do pitnej wody w miejscach rekreacyjnych.

·        Oszczędność pieniędzy

·        Ekologia

Atrakcyjność projektu

·        Praktyczny element krajobrazu Krakowa

·        Ekologiczne spojrzenie na picie wody z kranu

·        Popularność projektu w wielu miastach w Polsce i na Świecie

·        Promocja Krakowskich Wodociągów jako dostawcy wody najwyższej jakości

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dystrybutor wody Miejski Dystrybutor Wody (15 szt.) 300 000,00 PLN
Koszt montażu urządzeń i przyłączeń wodno-sanitarnych 225 000,00 PLN
Koszt eksploatacji w skali roku 30 000,00 PLN
555 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zamówienie publiczne Wybór firmy odpowiedzialnej za przygotowanie przyłączy wodno-sanitarnych oraz przygotowanie i dostarczenie dystrybutorów wody II kwartał 2017
Przygotowanie przyłączy wodnych Przygotowanie parków i miejsc rekreacyjnych do przyłączy wodno-sanitarnych II/III kwartał 2017
Instalacja dystrybutorów Przywóz i instalacja dystrybutorów wody lata 2017-2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Skutkiem realizacji projektu będą coroczne wydatki w wysokości około 30 tys. zł na utrzymanie 15 sztuk dystrybutorów.
Wróć do poprzedniej strony