Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 23:

Glinotworzenie - „Ceramika 50 +”

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica VII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub Kultury Wola, ul. Królowej Jadwigi 215, 30-218 Kraków, dzielnica VII

Opis projektu

Projekt Glinotworzenie – „Ceramika 50+” ma na celu stworzenie przestrzeni, w której osoby starsze będą się czuły akceptowane, gdzie będą mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także będą mogli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Aktywność jest warunkiem prawidłowego rozwoju człowieka w każdym wieku, umożliwia również prowadzenie twórczego życia. Jej brak może spowodować poczucie krzywdy, izolacji i osamotnienia.

Potrzeba wytwarzania może stać się metodą terapeutyczną – czego wyrazem maja być wspólne otwarte warsztaty ceramiczne. W procesie aktywizacji  ważne jest zwrócenie uwagi na indywidualne cechy każdej osoby takie jak: wiek, zainteresowania, stan psychiczny, samopoczucie i osobowość. Warsztaty z Glinotworzenia „Ceramika  50+” będzie  działaniem wielokierunkowym, bezpłatnym, bazująca na naturalnych siłach uczestników zajęć niezależnie od sprawności fizycznej danej osoby. Aktywność osoby poprzez warsztaty ceramiczne  daje szansę wyrażenia siebie w dostępnej formie.

Kształtując glinę dostajemy coś, co do życia potrzebne jest jak słońce: radość tworzenia, przyjemność oglądania czegoś, co wydobyło się “z nas”. Takie spotkanie z samym sobą daje siłę do funkcjonowania w codziennym życiu .Warsztaty ceramiczne mogą stać się sposobem, by owe piękno tworzenia dzielić wspólnie. Każdy z nas może zrealizować swoje pasje i przede wszystkim chęć tworzenia. Obok bryły gliny nie sposób przejść obojętnie – gdy już weźmie się ją w dłonie, nie sposób jej wypuścić dopóki nie wypróbuje się jej właściwości, nie zgniecie, nie uformuje kształtu.  Na zajęciach ceramika 50 +  nie są ważne  umiejętności, ponieważ jeśli poczujemy już przyjemność twórczego modelowania, zyskujemy doświadczenie, które pracuje w naszej duszy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warsztaty z Glinotworzenia „Ceramika 50+” będą miały na celu stworzenie nowego miejsca a jednocześnie urozmaicenie oferty kulturalnej dla seniorów, gdzie będą mogli zarówno się spotkać jak i aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym.  

Otwarte warsztaty „Ceramika 50 +” w Klubie Kultury „Wola” to pierwsze takie miejsce gdzie seniorzy oraz osoby mało aktywne zawodowo będą mogli rozwijać swoje pasje twórcze w tej dziedzinie sztuki.  Jednocześnie dają możliwość poznania różnych technik artystycznego zdobienia i tworzenia, z przedmiotów powszechnego użytku prawdziwych dzieł sztuki. Używając różnorodnych materiałów i stosując odpowiednie dla nich techniki można wyczarować wspaniałe ozdoby i codzienne przedmioty użytkowe.

 Warsztaty „Ceramika 50 +” to szansa na integrację społeczności lokalnej powyżej 50 lat. Skupienie osób o podobnych zainteresowaniach i twórczym potencjalnie, to szansa na urozmaicenie życia i oderwania od jego monotonii. Dzięki pracy z gliną ręce nabierają większej sprawności manualnej, co jest szczególnie pożądane przy rehabilitacji. Pozytywny aspekt terapii przez sztukę to usprawnienie manualne, poprawa koordynacji ruchowej, rehabilitacja motoryki małej.

 

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Piec do wypału gliny 120 l 1 szt 10 000,00 PLN
Elektryczne koło garncarskie 1 szt 3 300,00 PLN
Szkliwa 25 szt 750,00 PLN
Toczki 2 szt 110,00 PLN
Pędzle komplet 100,00 PLN
Glina 240 kg 740,00 PLN
Narzędzia komplet 200,00 PLN
Formy gipsowe 4 szt 400,00 PLN
Rękawice 2 szt 100,00 PLN
Wynagrodzenia za prowadzenie zajęć 25 x 1,5 godz. 3 000,00 PLN
18 700,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Przewidywane długoterminowe skutki w przypadku realizacji zadania: Realizacja projektu przyczyni się do stworzenia specjalnego miejsca gdzie osoby starsze będą mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Poprzez aktywne uczestnictwo w warsztatach poznają techniki artystycznego zdobienia i tworzenia z przedmiotów codziennego użytku prawdziwych dzieł sztuki. Realizacja projektu wpłynie na urozmaicenie życia seniorów i oderwanie się od monotonii dnia codziennego oraz będzie doskonałą okazją do spotkań w gronie osób z tą samą pasją.
Wróć do poprzedniej strony