Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 4:

Rondo na Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skrzyżowanie ulic Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego

Opis projektu

Projekt zakłada realizację ronda naleśnikowego (pinezkowego) na skrzyżowaniu ulic Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego. Rondo poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego (w tym komunikacji miejskiej) na skrzyżowaniu oraz ułatwi bezpieczne przekraczanie skrzyżowania pieszym i rowerzystom. Oprócz samej instalacji ronda konieczne będzie naniesienie oznakowania poziomego i pionowego, które sprawi, że skrzyżowanie będzie bardziej czytelne:

Rondo naleśnikowe charakteryzują niskie koszty, gdyż jest to okrągła nakładka, która - wraz z odpowiednim oznakowaniem pionowym i poziomym - wymusza ruch okrężny na skrzyżowaniu. Nie wymaga za to przeprowadzania bardziej kosztownych prac związanych z przebudową drogi.

Tego typu ronda z powodzeniem funkcjonują już w innych częściach Krakowa, na przykład, na placu Wolnica:

UZASADNIENIE PROJEKTU

Skrzyżowanie ulic Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego przenosi stosunkowo duży ruch pojazdów (około 1250 P/h w szczycie popołudniowym), w tym autobusów komunikacji miejskiej (linie: 124, 184 i 424). Duży ruch pojazdów wynika po części z faktu, że skrzyżowanie to leży na trasie alternatywnej do, ulegającego częstej kongestii, ciągu ulic Lubomirskiego/Stwosza/29 Listopada:

Skrzyżowanie ulic Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego jest przewymiarowane. Sytuację skomplikowała realizacja kontrapasa wzdłuż ulicy Grochowskiej, która sprawiła, że skrzyżowanie ulic Beliny-Prażmowskiego/Grochowskiej/Chrobrego stało się czterowlotowe i zwiększyła się liczba pojazdów wjeżdżających na tarczę skrzyżowania.
Rondo rozwiąże ten węzeł gordyjski, poprawiając komfort korzystania z tego skrzyżowania zarówno kierowcom, jak i pieszym i rowerzystom. Dzięki realizacji ronda podniesie się komfort życia mieszkańców Olszy, oraz zmniejszy się liczba niebezpiecznych sytuacji na tym skrzyżowaniu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
mini rondo "rondo naleśnikowe" na skrzyżowaniu Beliny - Prażmowskiego/ Grochowska/ Chrobrego opracowanie projektu organizacji ruchu wraz z realizacją 20 000,00 PLN
20 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie projektu organizacji ruchu wraz z realizacją II -IV kw. 2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Rondo poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego na skrzyżowaniu oraz ułatwi bezpieczne przekraczanie skrzyżowania pieszym oraz rowerzystom.
Wróć do poprzedniej strony