Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 67:

Budowa oświetlenia alejki na Błoniach wzdłuż al. Focha

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Błonia, Kraków, Polska

Opis projektu

W celu oświetlenia terenów rekreacyjnych wzdłuż Błoń, pozwalających spacerowiczom, rowerzystom, rolkarzom, osobom z dziećmi oraz innym chętnym, na okrążenie Błoń w sposób bezpieczny, również po zmroku (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), wnioskodawca proponuje budowę oświetlenia alejki spacerowo-rowerowej wzdłuż Błoń od strony Al. Focha.  Aby ten cel osiągnąć konieczne będzie wykonanie instalacji oświetlenia np. w postaci parkowych lamp lub wandaloodpornych lamp tzw. słupkowych, których wysokość nie przekracza 1m. Cała długość alejki to ok. 1000 m. Rozmieszczenie i ilość lamp będzie uzależniona od wybranego rozwiązania. Niezbędne będzie także wykonanie instalacji elektrycznej w postaci kabli podziemnych oraz urządzeń towarzyszących.

Aby prace te mogły być wykonane należy wcześniej opracować dokumentację techniczną, która następnie wymagała będzie niezbędnych uzgodnień (w tym ZUDP). Przed przystąpieniem do prac budowlanych koniecznie będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.  Całość tych zadań należy zlecić firmie projektowej.





UZASADNIENIE PROJEKTU

Błonia krakowskie są terenem rekreacyjnym służącym wszystkim mieszkańcom Krakowa. Dzięki swojemu położeniu stanowią nie tylko wielką łąkę, położoną w unikalny na skalę światową sposób, praktycznie w centrum miasta, lecz także znakomity teren rekreacyjny dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, rolkarzy i innych aktywnych Krakowian. Aktywności tej służą alejki pozwalające okrążyć całe Błonia. Niestety ze względu na fakt, iż tylko część całej trasy jest oświetlona (wzdłuż Al. 3-go Maja, ul. Piastowskiej oraz Rudawy), aktywność ta w miesiącach jesienno-zimowych bywa ograniczana do tej pory dnia gdy dostępne jest światło słoneczne. Oświetlenie światłem latarni całej pętli wokół Błoń pozwoli mieszkańcom Krakowa cieszyć się aktywnością fizyczną jesienią i zimą do późnych godzin wieczornych.

Wykonanie podobnego oświetlenia wzdłuż Rudawy, zaledwie w ubiegłym roku, potwierdza słuszność proponowanego przez wnioskodawcę projektu. Obecnie do domknięcia całej pętli wokół Błoń, brakuje tylko oświetlenia wzdłuż Al. Focha. Paradoksem jest, że sama aleja (jezdnia) jest oświetlona, natomiast piesi i rowerzyści muszą poruszać się w ciemności.

Pomimo, iż teren Błoń krakowskich leży w granicach Dzielnicy VII Zwierzyniec, Błonia służą wszystkim mieszkańcom Krakowa. Spacer wokół Błoń o dowolnej porze pokazuje jak wielu amatorów rekreacji się tutaj pojawia, a liczba zaparkowanych wzdłuż Al. 3-go Maja oraz Al. Focha samochodów, również w godzinach popołudniowych i wieczornych pokazuje, że na Błonia przyjeżdżają mieszkańcy wielu rejonów Krakowa.

Doświetlenie całej pętli alejek spacerowo-rowerowych wokół Błoń poprzez budowę lamp, pozwoli korzystać Krakowianom z Błoń do późnych godzinnych wieczornych i nocnych.




Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja techniczna przygotowanie dokumentacji technicznej 50 000,00 PLN
Materiały i robocizna Materiały (latarnie wraz z instalacjami towarzyszącymi) oraz wykonanie prac budowlanych 600 000,00 PLN
650 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę 2017 r.
Budowa oświetlenia: latarni oraz instalacji elektrycznej 2018 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Wykonanie oświetlenia alejki na Błoniach wzdłuż Al. Focha poprawi bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców i turystów spacerujących i uprawiających sport na Błoniach Krakowskich oraz uatrakcyjni i pozwoli bezpiecznie w godzinach wieczornych i nocnych spędzać czas wolny mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym Kraków. Powstała inwestycja będzie generowała koszty związane z utrzymaniem nowo – dobudowanej infrastruktury.
Wróć do poprzedniej strony