Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 62:

PIERWSZY WODNY PLAC ZABAW W PARKU JORDANA

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Jordana,Reymonta, Kraków, Polska

Opis projektu

PROJEKT ZAKŁADA UTWORZENIE W PARKU JORDANA ATRAKCYJNEJ POWIERZCHNI REKREACYJNEJ DLA CAŁYCH RODZIN W POSTACI PIERWSZEGO W KRAKOWIE WODNEGO PLACU ZABAW W MIEJSCU WYSPY, DREWNIANY TARAS NAD WODĄ, MIEJSCA DO PIKNIKOWANIA I INNE ATRAKCJE. DODATKOWO GÓRKA SANECZKOWA ZOSTANIE ODNOWIONA, STANIE SIĘ MIEJSCEM SPĘDZANIA WOLNEGO CZASU Z WIDOKIEM NA SADZAWKĘ I PLAC WODNY.

Jako wnioskodawca, zgłaszający projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, zdaję sobie sprawę z tego, że realizacja takiego projektu, zarówno w zakresie zlecenia prac projektowych, jak i robót budowlanych związanych z jego wykonaniem, z uwagi na zaangażowanie środków publicznych, podlega stosownym procedurom przewidzianym przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa dla tego typu inwestycji. Zaznaczam, iż Mój wniosek zawiera przykładową autorską koncepcję wodnego placu zabaw, przygotowaną przez firmy: RS+ i BudCud, jak też przedstawia wykonane realizacje w oparciu o przygotowane przez te podmioty opracowania projektowe. Niemniej z uwagi na cel i zakres wniosku oraz dla uzyskania najlepszych efektów przy realizacji wodnego placu zabaw w Parku Jordana chciałabym, aby projekt został zrealizowany z wykorzystaniem podmiotów profesjonalnych, mających doświadczenie przy projektowaniu i realizacji wodnych placów zabaw i zdobywających sukcesy w dziedzinie realizacji zagospodarowania zbiorników wodnych w przestrzeni publicznej. Stosowanie kryterium ceny przy wyborze projektanta, bez uwzględnienia kryteriów jakościowych, moim zdaniem może spowodować, że zgłoszony przeze mnie projekt nie zostanie zrealizowany w sposób w pełni profesjonalny. Dlatego uważam, że podjęcie prac projektowych przez autorów koncepcji przedstawionej we wniosku lub przynajmniej podmioty lub osoby mające stosowną wiedzę, doświadczenie i uprawnienia, jak też zastosowanie kryteriów jakościowych i dotyczących doświadczenia osób wykonujących przyszłe zamówienia, oprócz kryterium cenowego, moim zdaniem daje ogromną szansę na zrealizowanie projektu w sposób profesjonalny i spełniający wymagania zarówno docelowego odbiorcy, czyli dzieci i ich rodziców, jak i spełnia wysokie wymagania jakościowe stawiane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.”


DOKŁADNY ZAKRES PRAC ZOSTANIE OKREŚLONY W POROZUMIENIU Z MIEJSKIM KONSERWATOREM ZABYTKÓW I ZARZĄDCĄ TERENU.


Inspiracją dla pomysłodawcy projektu był pierwszy w Polsce WODNY PLAC ZABAW DLA DZIECI w Tychach, wielokrotnie doceniany w kraju i zagranicą za stworzenie atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni zabaw dla dzieci oraz świetne wkomponowanie w naturalny krajobraz. W ciepłe dni jest on oblegany przez dzieci, stanowiąc główną wodną atrakcję miasta.


WODNY PLAC ZABAW to przestrzeń z urządzeniami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą bezpiecznie się bawić mocząc i chlapiąc. Na placu zostanie wydzielona strefa dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę takimi, jak wodne owady czy kwiaty oraz strefa dla dzieci starszych, z tryskającymi pętlami, gejzerami czy armatkami wodnymi. Dzięki bezpiecznej, antypoślizgowej posadzce umieszczonej w niecce z placu będą mogły korzystać nawet małe dzieci. Ze względu na brak stojącej wody na placu nie jest wymagany ratownik. Dookoła niecki zostanie utworzony drewniany pomost z siedziskami dla rodziców.









UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada wkomponowanie wodnego placu zabaw w istniejące założenie parkowe i jest zgodny z ideą założyciela parku Henryka Jordana, który już w 1903 roku umieścił w nim natryski wodne przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Projekt zakładał będzie rewitalizację najbardziej zaniedbanej, wybudowanej w 1974 roku, części parku poprzez stworzenie atrakcyjnej powierzchni rekreacyjnej dla całych rodzin, która pozwoli połączyć istniejący duży i nowoczesny plac zabaw dla dzieci z sadzawką, tworząc niezwykły WODNY PLAC ZABAW, DREWNIANE NABRZEŻE ORAZ MIEJSCE DO PIKNIKOWANIA.

To jak bardzo miastu potrzebny jest tego typu obiekt pokazuje przykład fontanny na Placu Szczepańskim i w Parku Jordana – dzieci bawią się tryskającą wodą i korzystają z fontanny jakby to był plac zabaw – choć nie takie było pierwotne zamierzenie twórców, a ze względów sanitarnych kąpiel w takich miejscach jest zakazana. Powstanie nowoczesnego, dedykowanego dzieciom wodnego placu zabaw sprawiłoby, że rodziny z dziećmi z całego miasta mogłyby skorzystać w sposób bezpieczny z kąpieli wodnej zamiast korzystać z niestrzeżonych kąpielisk, czy fontann. Co ważne atrakcja ta będzie bezpłatna i ogólnie dostępna dla wszystkich mieszkańców Krakowa i turystów, a przy tym położona w najbardziej dogodnym punkcie miasta. Inwestycja ta na pewno pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek parku, ale również wpłynie pozytywnie na wizerunek dzielnicy Krowodrza oraz Krakowa jako miasta przyjaznego dzieciom – gdyż na terenie całego województwa nie ma tego typu obiektu.


Wodny plac zabaw będzie wyposażony w zautomatyzowane urządzenia, które łączą w sobie różnorodne, naturalne ruchy wody i zapewniają jednocześnie bezpieczne środowisko rekreacyjne, które nie wymaga nadzoru ratownika.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie dokumentacji projektowej, uzgodnienia, realizacja projektu 2 550 000,00 PLN
2 550 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie opinii i uzgodnień do 31.07.2017
Realizacja zadania do 30.10.2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie środków niezbędnych na utrzymanie terenów w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej - roczny koszt ok. 20 000zł Zwiększenie atrakcyjności parku - pierwszy w Krakowie wodny plac zabaw Nowe miejsce rekreacyjne dla rodzin z dziećmi Integracja społeczeństwa
Wróć do poprzedniej strony