Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 102:

PARK JORDANA: ODBUDUJMY MIASTECZKO ROWEROWE

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Jordana, Reymonta, Kraków, Polska

Opis projektu

PROJEKT MA NA CELU STWORZENIE W PARKU JORDANA NOWOCZESNEGO MIASTECZKA ROWEROWEGO, KTÓRE MA SŁUŻYĆ DO NAUKI JAZDY NA ROWERZE ORAZ DO NAUKI PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO W WARUNKACH ZBLIŻONYCH DO RZECZYWISTYCH, DAJĄC PRZY TYM DUŻE MOŻLIWOŚCI WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA DZIECI DO BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z DRÓG.


PRZYKŁADOWE MIASTECZKO ROWEROWE:


 Miasteczko rowerowe zostanie wyposażone w elementy architektoniczne odzwierciedlające rzeczywisty ruch uliczny, takie jak: rondo, skrzyżowanie dróg z zainstalowaną sygnalizacją świetlną, przejazd kolejowy, przejazd tramwajowy, zwężenie jezdni, wszelkiego typu zakręty, przejazdy przez przejścia dla pieszych, zjazd na parking oraz inne elementy inżynierii ruchu. W miasteczku będzie też funkcjonować samoobsługowa stacja naprawy rowerów oraz stacja Krakowskiego Roweru Miejskiego.

Projekt nowoczesnego miasteczka rowerowego jest zgodny z planem rewitalizacji Parku Jordana zatwierdzonym przez Radę Miasta w 2006 roku. W projekcie tym można przeczytać: U podnóża góry saneczkowej, na rozległej polanie znajduje się miasteczko komunikacyjne przeznaczone do jazdy na rowerze i nauki zasad ruchu drogowego. Miasteczko spełnia ważną rolę edukacyjną i rekreacyjną parku. Obecnie nawierzchnie w miasteczku są już w stanie wymagającym renowacji, a prosty program obiektu wymaga urozmaicenia".

Zadanie zostanie zrealizowane w zakresie określonym przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt przyczyni się do upowszechnienia wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zasad poruszania się w ruchu drogowym rowerem. Miasteczko rowerowe to najlepsze miejsce do nauki dzieci zasad ruchu drogowego, a więc działań profilaktycznych i edukacyjnych. Ilość zabitych i rannych w wypadkach drogowych z udziałem osób młodych jest bowiem zatrważająca, dlatego jednym z oczekiwań naszego społeczeństwa jest nie tylko działanie prewencyjne i operacyjne policji, lecz także działania uświadamiające i zapobiegawcze jakie mogą być dokonywane w celu jak największego zmniejszenia tego problemu. Oczekiwania te spełnia projekt rewitalizacji miasteczka rowerowego. Szkolenie rowerzystów jest  bowiem inwestycją w bezpieczeństwo, gdyż najmłodszy uczestnik ruchu drogowego przygotowany do bezpiecznego poruszania się rowerem staje się bardziej świadomym pieszym.






Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
DOKUMENTACJA PROJEKTOWA WRAZ Z OTRZYMANIEM POZYTYWNEJ OPINII KONSERWATORA ZABYTKÓW 24 000,00 PLN
OZNAKOWANIE POZIOME I PIONOWE 50 000,00 PLN
SYGNALIZACJA ŚWIETLNA ORAZ OŚWIETLENIE TERENU WRAZ Z WYKONANIEM PRZYŁĄCZA 50 000,00 PLN
WYKONANIE NAWIERZCHNI ASFALTOWEJ 150 000,00 PLN
MAŁA ARCHITEKTURA: ŁAWKI, STOJAKI ROWEROWE WYSOKIE, KOSZE NA ŚMIECI 10 000,00 PLN
SAMOOBSŁUGOWE STACJE NAPRAWY ROWERÓW 16 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych opinii i uzgodnień do 31.08.2017
Realizacja projektu do 30.11.2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenów w utrzymaniu Zarządu Zieleni Miejskiej – koszt roczny ok. 15 000 zł. Zwiększenie atrakcyjności terenu Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi Integracja mieszkańców
Wróć do poprzedniej strony