Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 108:

Profilaktyka i rehabilitacja kręgosłupa w każdym wieku

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Proponujemy zajęcia z rehabilitacji kręgosłupa dla mieszkańców Krakowa - dla osób w różnym wieku oraz z różnymi schorzeniami.

Program nastawiony na  profilaktykę i rehabilitację na specjalistycznym urządzeniu – Profilaktorze Jewminowa z wykorzystaniem Metody W. Jewminowa.

Zajęcia grupowe będą prowadzone w odpowiednio wyposażonych salach pod okiem przeszkolonego w danej metodzie rehabilitacji personelu. Każda z osób, zgłaszających się na rehabilitację otrzyma indywidualnie dobrany przez specjalistę program rehabilitacji, dostosowany do swoich schorzeń i dolegliwości.

Zajęcia pomogą ćwiczącym w zmniejszeniu lub eliminacji bólów w kręgosłupie, zbudowaniu gorsetu mięśniowego podtrzymującego prawidłową postawę, wpływając pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną, a tym samym jakość życia.

Zastosowane programy lecznicze dadzą możliwość m.in.:

- zapobiegania skoliozie i wadom postawy u dzieci,

- posiadania pięknej postawy, zapobiegania opuszczaniu narządów wewnętrznych u kobiet i przygotowania do przyszłej ciąży oraz korekcji figury,

- zapobieganie skutkom spadku sił (braku aktywności ruchowej),

- starszym osobom leczenia istniejących schorzeń kręgosłupa oraz usunięcia zmęczenia,

- regeneracji kręgosłupa u osób uprawiających sport, wzmocnienia mięśni pleców,

- zachowania i przywrócenia wzrostu (w okresie zamkniętych stref wzrostu – po 25 roku życia),

- zapobiegania i leczenia chorób zawodowych.

Uczestnicy zajęć zdobędą przydatną wiedzę na temat zachowania i postępowania na co dzień, aby uniknąć powstania lub pogłębienia wad kręgosłupa.

Stworzone zostaną następujące grupy: dla seniorów, dla dzieci oraz grupa ogólna dla dorosłych. Każda z grup będzie realizować osobny program, dostosowany do potrzeb i możliwości wiekowych i fizycznych uczestników.

Zajęcia odbywać się będą dla każdej z grup dwa razy w tygodniu, w sali gimnastycznej.

Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem w dziedzinie terapii manualnej, fizykoterapii i rehabilitacji. Podczas zajęć uczestnicy będą korzystać ze specjalistycznego sprzętu – Profilaktora Jewminowa oraz karimat, kółek, linek i taboretów do ćwiczeń.

Planowany czas prowadzenia zajęć to I-IV kwartał 2017 roku (styczeń – czerwiec oraz wrzesień - grudzień, za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych: lipca i sierpnia).

Zajęcia prowadzone będą w sześciu grupach (2 dla seniorów, 2 dla dzieci, 2 dla dorosłych), dwa razy w tygodniu po 45 minut.

Przewidywana ilość wolnych miejsc w każdej z grup to każdorazowo 10 osób (z uwagi na bezpieczeństwo i komfort uczestniczących w zajęciach), wejście na zajęcia będzie wolne od opłat (otwarty nabór).




UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel: poprawa zdrowia mieszkańców Krakowa. Profilaktyka: dzięki zajęciom poprawie ulegnie stan fizyczny i psychiczny mieszkańców, a kształcenie prawidłowych nawyków i postaw zapobieganie schorzeniom kręgosłupa w przyszłości.

Potrzeba realizacji projektu: poprawienie aktywności fizycznej i wydolności mieszkańców, zdolności do nauki i/lub pracy,  zastosowany program zmniejszy ilość osób oczekujących wiele miesięcy na rehabilitację w państwowych placówkach.

Jak projekt wpłynie na życie mieszkańców: pozwoli wyeliminować lub zmniejszyć ból, zwiększyć aktywność, podnieść chęć do życia, poprawić samopoczucie. Ćwiczenia pozytywnie wpłyną na kondycję fizyczną i psychiczną.

Atrakcyjność projektu: zastosowana zostanie innowacyjna, nowoczesna metoda rehabilitacji, łatwa do zastosowania w różnych grupach wiekowych. Metoda jest skuteczna (stosowana od 10 lat w Polsce i 20 na świecie) oraz bezpieczna. Mieszkańcy w mniejszym lub większym stopniu cierpią na różne schorzenia kręgosłupa lub chorób narządów wewnętrznych, bezpośrednio związanych ze stanem kręgosłupa. Zaproponowane zajęcia pozwolą na przywrócenie zdrowia na większą skalę. 

 




Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Praca specjalistów / rehabilitantów zajęcia w 6 grupach, 2 razy w tygodniu po 45 min 68 400,00 PLN
Najem sal wynajem 2 sal do prowadzenia rehabilitacji w okresie I-IV kwartał 45 600,00 PLN
114 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zajęcia rehabilitacyjne Poprowadzenie zajęć w 6 grupach I-IV kwartał 2017 r. styczeń – grudzień, za wyjątkiem miesięcy wakacyjnych (lipiec i sierpień)
Umowa Podpisanie umowy o poprowadzenie zajęć z rehabilitacji w okresie styczeń-czerwiec oraz wrzesień-grudzień 2017 r. I kwartał 2017 r.
Lista rehabilitantów Zlecenie poprowadzenia zajęć wykwalifikowanym trenerom I kwartał 2017 r.
Zakup sprzętu Zamówienie i zakup potrzebnego sprzętu do poprowadzenia zajęć I kwartał 2017 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Opinia pozytywna warunkowa Do autora projektu przekazano wniosek o merytoryczną modyfikację projektu oraz poinformowano o wymogu ustawowym tj. uzyskaniu opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (wymóg opinii wynika z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Wnioskodawca zmodyfikował projekt i zadeklarował, że przygotuje program zgodnie z wytycznymi AOTMiT. Należy nadmienić, że Urząd Miasta Krakowa nie uczestniczy w procedurze opracowania programu, leży to wyłącznie po stronie Wnioskodawcy. Realizacja przedmiotowego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego nie powoduje żadnych konsekwencji finansowych dla Gminy w kolejnych latach.
Wróć do poprzedniej strony