Twoje BO rozwiń menu
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 10:

Akcja Skwer w Centrum

Brak zaakceptowanej zgody na wyświetlanie informacji zewnętrznych. (Mapa Google)

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

0,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: osiedle Centrum A, Kraków, Polska, dzielnica XVIII

Krótki opis projektu

Zamieńmy brzydkie podwórko na osiedlu Centrum A (przy bloku nr 6 i przed klubem Jędruś) na przyjazne mieszkańcom:  montaż ławeczek i mebli miejskich, montaż koszy na śmieci  i na psie odchody, posianie trawy i uporzadkowanie skweru (wycięcie chaszczy).

Opis projektu

Każdy z nas zna takie osiedlowe podwórka jak to na nowohuckim osiedlu Centrum A: ze zniszczonymi ławeczkami, zaniedbaną zielenią. Nieprzyjazne, brzydkie, niefunkcjonalne, opustoszałe. A przecież kiedyś podwórka były inne: tętniły życiem, były przestrzenią dziecięcych gier i zabaw, ploteczek i rozmów dorosłych, miejscem wypoczynku. Trzepak, chodnik z namalowanymi klasami, koc, ławeczka – tych kilka rzeczy sprawiało, że na podwórku nigdy nie było nudno. Niektórzy powiedzą, że te czasy minęły, ale my jesteśmy przekonani, że nie jest za późno, że wciąż jeszcze można odzyskać podwórka dla mieszkańców.

Zacznijmy od podwórka na osiedlu Centrum A (przy bloku nr 6 i przed klubem Jędruś).  Wystarczy:
- zamontować ławeczki/meble miejskie które zastąpią te zdewastowane
- zamontować kosze na śmieci  i kosz na psie odchody
- zasiać trawę na skwerze
- uporządkować zieleń (wycięcie chaszczy)

Dzięki temu zyskamy przyjazną przestrzeń, na której aktywnie będziemy mogli spędzać czas i organizować pikniki i inne sąsiedzkie wydarzenia.

Projekt zagospodarowania realizowany będzie w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej (dobór roślin, termin wysiewu trawy oraz terminarz prac ziemnych).

Wskazany byłby wysiew roślin na wiosnę 2018 roku- by podjęte koszty i działania nie poszły na zmarnowały się.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Przestrzeń podwórka na nowohuckim osiedlu Centrum A to przestrzeń zdegradowana i niefunkcjonalna. Zieleń podwórkowa jest zaniedbana, infrastruktura (ławeczki, piaskownica) – zniszczone. W przeprowadzonej diagnozie potrzeb lokalnej społeczności  mieszkańcy wskazywali na potrzebę rewitalizacji podwórka, podkreślając, że zależy im na stworzeniu przestrzeni, która sprzyjałaby kontaktom sąsiedzkim.  Odnowa tego miejsca będzie maiła wpływ nie tylko na życie okolicznych mieszkańców ale także osób, które korzystają z prężnie działającego Klubu Jędruś: seniorów oraz rodziców i dzieci (Klub Rodzica).

Projekt mógłby być też projektem, który bardzo by ożywił nie tylko przestrzeń architektoniczną, ale również międzyludzką- jako miejsce spotkań mieszkańców Nowej Huty, gdzie są organizaowane pikniki sąsiedzkie, wydarzenia kulturalne i eventy międzypokoleniowe.


Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt będzie generował koszty związane z: - opróżnianiem kosza - 192zł /rok - opróżnianiem kosza na psie odchody - 192zł/rok - odchwaszczaniem 33m² od kwietnia do października - 693zł Łącznie: 1077zł
powrót