Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 70:

Przyjazna inwestycja - Wybieg dla psów w Nowej Hucie

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na rogu ulic bp Tomickiego i al. Jana Pawła II w obrębie dzielnicy XVIII Nowa Huta, za NCK

Opis projektu

Wybieg w Nowej Hucie wyposażony tylko w ławki dla właścicieli, kosze na nieczystości. Brakuje na nim urządzeń zabawowych dla czworonogów. Oprócz uatrakcyjnienia tego obszaru w urządzenia wyposażenia placu zabaw istnieje potrzeba naprawy ogrodzenia, poprzez reperacje siatki otaczającej teren, jak i podsypania ziemi mającego na celu zasypanie podkopów, przez które mogą uciec mniejsze psy. Ponadto aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo konieczny jest montaż latarni parkowych. Wieczorem na wybiegu jest bardzo ciemno, teren nie jest równy i grozi kontuzją właściciela i zwierzęcia. Poza tym w dni deszczowe poniekąd brodzi się w błocie. Aby temu przynajmniej częściowo zapobiec potrzebne jest stworzenie utwardzonej ścieżki z geokraty zasypanej żwirem lub ziemią chociażby przy wejściu na wybieg. W jej otworach może rosnąc trawa. Na wybiegu zamontowane są ławki, ale tylko na początku, istnieje potrzeba wstawienia dodatkowych. I najważniejsze - montaż urządzeń przeznaczonych do psich placów zabaw. Urządzeń bezpiecznych, atrakcyjnych, spełniających wszelkie normy. A mowa tu konkretnie o : slalomie, kładce, równoważni dla czworonogów większych i mniejszych ras, dwóch tub (mniejszej i większej), drążku do przeskakiwania i ścieżce w platform.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wybieg dla psów w Nowej Hucie funkcjonuje już od jakiegoś i cieszy się dużym zainteresowaniem. To taki azyl, gdzie pies może zostać bezpiecznie spuszczony ze smyczy, może rozładować swoją energię i doskonale się socjalizować, nie zakłócając spokoju spacerowiczom czy dzieciom bawiącym się obok na placu zabaw. Pojawiają się na nim właściciele z psami mieszkający w dzielnicy Nowa Huta, jak i z innych dzielnic Krakowa. Zamontowanie urządzeń zabawowych dla czworonogów znacznie zwiększy atrakcyjność tego terenu. Pozwoli doskonalić umiejętności psów, zaspokoi ich potrzeby zabawy. Ponadto sprawi, że będzie to kolejny obiekt, z której mieszkańcy dzielnicy będą mogli być dumni. Na wybiegu jest potrzeba naprawy ogrodzenia w celu poprawy wyglądu i bezpieczeństwa. Ponadto brakuje na nim dodatkowych ławek i oświetlenia. Montaż latarni parkowych oprócz oczywistej poprawy bezpieczeństwa i komfortu podczas spacerów, dodatkowo oświetli obszar terenu, ukazując jego potencjał. Zalet lepszego wyposażenia wybiegu dla psów oprócz tych wymienionych wyżej jest dużo więcej. Zwiększenie atrakcyjności tego terenu ściągnęłaby do niego więcej miłośników szczekających czworonogów. Mogliby w tym miejscu zawierać nowe znajomości poprzez wymianę informacji i doświadczeń dotyczących ich pupili, a także aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Byłaby to również możliwość ugruntowania nawyku sprzątania po własnym czworonogu i dbania o wspólne dobro – jak wiadomo na mniejszym terenie jest to o wiele łatwiejsze do wypracowania za sprawą większego poczucia odpowiedzialności za dane miejsce. Byłoby to miejsce nowoczesne, czyste - będące kolejną perełką w pięknej dzielnicy jaką jest Nowa Huta. Doposażenie tego obiektu byłoby dowodem, że Nowa Huta ciągle się rozwija.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji, realizacja projektu 49 243,00 PLN
49 243,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej do 31.05.2017
Realizacja projektu do 31.10.2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenów w utrzymaniu Zarządu Zieleni Miejskiej – koszt roczny ok. 2000 zł. Zwiększenie atrakcyjności parku i przywrócenie walorów estetycznych Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi Integracja mieszkańców
Wróć do poprzedniej strony