Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVI :

Przesuwanie smugi cienia - warsztaty filmowe seniorów.

Projekt odrzucony: Miejsce realizacji dotyczy Dzielnicy XIII, wartość projektu przekracza 80 % kwoty przeznaczonej na BO w Dzielnicy XVI.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica XVI - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica XIII Podgórze, Kraków, Polska

Opis projektu

Projekt będzie polegał na zaangażowaniu grupy seniorów z terenu Starego Podgórza do realizacji
cyklu działań twórczych, których efektem będzie powstanie filmów opowiadających o współczesnym świecie z perspektywy osoby starszej.  
Najważniejszym założeniem jest przekazanie uczestnikom umiejętności korzystania z narzędzi filmowych, które pozwolą im na lepszą "słyszalność" we własnym środowisku lokalnym. Zależy mi na tym, żeby uczestnicy zyskali większe uznanie swojego otoczenia ze względu na nabyte umiejętności technologiczne i autorskie, i dzięki temu ich głos był brany pod uwagę przy istotnych decyzjach dotyczących ich otoczenia. Tworzenie własnych prób z filmem pozwoli  seniorom:
- poczuć, że zabieraja głos w ważnych dla nich sprawach,
- nabrać większej pewności siebie,
- integrować się z młodszymi pokoleniami
- pokonywać lęki społeczne
- dzielić się własnymi problemami
- dowiedzieć się jak żyją inni ludzie w ich dzielnicy
 
W ramach projektu odbędą się spotkania warsztatowe, a następnie uczestnicy przystąpią do realizacji własnych filmów. Ustalony zostanie zakres prac do wykonania przez uczestników oraz określony zakres profesjonalnego wsparcia niezbędnego do przeprowadzenia ich przez cały proces tworzenia filmu (wsparcie będzie konieczne na różnych etapach, tak żeby uczestnicy nie zrazili się niepowodzeniami lub brakiem pomysłu/umiejętności)  
 
Medium filmu, ze względu na konieczność opanowania zarówno podstaw technologicznych (obsługa kamery, kadrowanie), jak i dobór środków wyrazu (sposób i forma wypowiedzi), wymaga stopniowego wdrażania i praktykowania, dlatego projekt został podzielony na kilkutygodniowe etapy. Pozwoli to uczestnikom na uczenie się i tworzenie swoich wypowiedzi filmowych we własnym rytmie.

Zajęcia będą się odbywały w obiektach Domu Kultury Podgórze, który będzie partnerem w projekcie i umożliwi dotarcie do uczestników oraz dołaczy sie do promocji przedsięwzięcia. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany pokaz i spotkanie z uczestnikami i prowadzącymi warsztaty. Filmy będą dostępne w Internecie i udostępniane przez lokalne i społecznie zaangażowane organizacje.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Rejon działań to przede wszystkim zabytkowa część krakowskiej dzielnicy Podgórze. Stare Podgórze cechuje
specyficzna, kontrastowa struktura urbanistyczna i społeczna. Dziewiętnastowiecznej mieszczańskiej zabudowie towarzyszy industrialna architektura dawnych zakładów przemysłowych pozmienianych w wielu przypadkach na modne lofty. W Podgórzu zlokalizowane są znane europejskie instytucje kultury jak MOCAK, Cricoteka, Fabryka Schindlera. Tysiące turystów z całego świata przemierzają teren dawnego getta żydowskiego. Pomiędzy apartamentowcami stoją komunalne kamienice. Na tym tle wyraźnie uwidacznia się problem polaryzacji światopoglądowej i materialnej pomiędzy "rdzennymi" mieszkańcami Podgórza a napływowymi i turystami. Ludzie starsi na tym tle czują się upośledzeni społecznie, pozbawieni poczucia że są c złonkami społeczności lokalnej. Swoisty tygiel kulturowy Podgórza stwarza doskonałe warunki do podjęcia próby opisania i "oswojenia" przez jego najstarszych mieszkańców za pomocą filmu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup sprzętu dla uczestników kamery wideo dla uczestników 16 000,00 PLN
honoraria dla prowadzących zajęcia 2 osoby po 2000zł miesięcznie 24 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony