Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 45:

I Ty możesz zostać Mistrzem - Muaythai przeciw narkotykom

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Seria turniejów "Królowie Ringu w Krakowie" z festiwalem Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom.

Muaythai (boks tajski) jest sportem bardzo widowiskowym. Jego powstanie sięga początków samej Tajlandii. Boks tajski staje się coraz bardziej rozpoznawalnym sportem, a zawodnicy z Krakowa stanowią niezwykle mocny trzon polskiego i światowego Muaythai. We wrześniu 2014 r. w Tauron Arenie Kraków odbyły się finały mistrzostw Europy Muaythai, które zgromadziły ponad 10 tysięcy widzów. Mieszkaniec Krakowa - Marcin Łepkowski zdobył wtedy srebrny medal, a Kamil Piątkiewicz brązowy.

Głównym celem serii turniejów "Królowie Ringu w Krakowie" jest wyłonienie najlepszych zawodników Muaythai w Krakowie, ale także upowszechnianie tego sportu wśród mieszkańców miasta oraz promocję kampanii „Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom”. Jednym z przesłań Muaythai jest tradycja Wai Kru, czyli okazywanie szacunku nauczycielom, trenerom, rodzinie i przyjaciołom. Przed startem każdy zawodnik wykonuje rytuał Wai Kru na ringu. Wai Kru jest niezwykle efektownym elementem Muaythai, który jednocześnie promuje postawę szacunku.

Grupą docelową przedstawianego projektu są dzieci i młodzież w wieku 10-26 lat, którzy biorą udział w zawodach oraz niezależnie od wieku - widzowie każdorazowo zgromadzeni na widowni.

Realizacja projektu w proponowanym zakresie przysłuży się promowaniu sportu, jak również rywalizacji sportowej w formule fair play. Pozwoli rozpowszechniać wśród mieszkańców Krakowa współzawodnictwo sportowe oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Projekt ten niewątpliwie będzie miał wpływ na jakże pożądane zjawisko "mody na sport".

Muaythai nie jest tylko sportem walki. Jest także sposobem na życie, treningiem siły woli i przełamywaniem własnych barier. Muaythai to ciężka praca, która wymaga wielu poświęceń i ogromnego wysiłku, co przekłada się na kształtowanie charakteru człowieka, a poprzez elementy tradycji (wai kru) uczy szacunku do nauczycieli i otoczenia.

Do projektu planujemy zaprosić około 300 zawodników, uwzględniając jednocześnie podział na następujące kategorie: dzieci, kadeci, juniorzy i seniorzy. Sportowcy będą uczestniczyć w 4 turniejach, w każdym około 80 zawodników. Turnieje będą odbywały się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Zawody planowane będą w odstępach miesięcznych: w październiku, listopadzie, grudniu oraz styczniu. Oprócz zawodników w projekcie będą uczestniczyć również trenerzy oraz zgromadzona publiczność.

W trakcie turniejów w ramach kampanii "Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom" przeprowadzone zostaną seminaria dla publiczności. Zajęcia te będą polegały na krótkich treningach oraz zabawach prowadzonych przez Mistrza Świata Rafała Simonidesa, który jest ambasadorem kampanii "Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom". Celem opisanych wyżej seminariów jest zachęcenie młodych ludzi, niezwiązanych ze sportem Muaythai, do podjęcia aktywności fizycznej i zdrowego spędzania wolnego czasu.

Przeprowadzona zostanie kampania promocyjna wśród mieszkańców Krakowa, a także pośród wszystkich potencjalnych odbiorców sportu Muaythai, którzy przyjadą zobaczyć turnieje Muaythai – „Królowie Ringu w Krakowie”. W celu zapewnienia sprawnego i kompleksowego dostępu do informacji na temat turniejów, zorganizowana zostanie również kampania informacyjna w radiu oraz zapowiedzi imprezy w prasie i mediach społecznościowych. Dzięki temu wszyscy potencjalni amatorzy sportu Muaythai otrzymają pełną informację dotyczącą organizacji turniejów. Elementem promocji będzie również przygotowanie kampanii plakatowej na ulicach miasta. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie, kampania taka jest niezwykle skuteczna i dociera do bardzo szerokiego grona odbiorców. W tym celu zlecone zostanie przygotowanie projektu plakatu, który będzie zawierał także informacje o planowanej kampanii "Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom". Informacje o projekcie zostaną również przedstawione na oficjalnej stronie Polskiego Związku Muaythai (www.pzmuaythai.pl).


Rekrutacja zawodników to etap długofalowy, którego realizacja każdorazowo będzie trwać miesiąc przed kolejną datą Turnieju. W tym czasie zostaną rozesłane zaproszenia do klubów z Krakowa całej Polski, a te sukcesywnie będą potwierdzać uczestnictwo swoich zawodników w Turnieju. Zawodnicy, którzy będą brali udział w Turnieju, to reprezentanci poszczególnych klubów sklasyfikowani na podstawie klubowych osiągnięć, a także zawodnicy startujący pierwszy raz w formule Turnieju Pierwszych Walk. Walki te odbywają się podczas zasadniczego Turnieju. Proces rekrutacji obejmie przede wszystkim kwalifikację poszczególnych zawodników do kategorii wagowych. Ważenie zawodników powtórzone zostanie tuż przed zawodami z jednoczesnym ustaleniem ostatecznych list sportowców w poszczególnych kategoriach. Najważniejszymi działaniami są rezerwacja sali oraz sprzętu technicznego niezbędnego do obsługi imprezy (sprzęt nagłaśniający, obsługa techniczna, zatrudnienie lekarzy, wynajem karetki). Istotnym elementem tego etapu jest również zapewnienie pełnej obsługi sędziowskiej Turniejów. Do sprawnego przeprowadzenia imprezy tej rangi oraz zgodnie z wymogami międzynarodowymi podczas imprezy pracować będzie komplet sędziów tj. 8 sędziów punktowych, 3 sędziów czasowych, 1 sędzia główny, 3 sędziów ringowych. W ramach tego etapu zarezerwowane zostaną noclegi i posiłki dla zaproszonych sędziów oraz zawodników. W celu bezpiecznego i kompleksowego przeprowadzenia zawodów, konieczne jest stworzenie sekretariatu. Aby uniknąć nieprawidłowości przygotowana zostanie strona administracyjna turniejów, jak również zapewniona sprawna organizacja i przebieg zawodów.

W dalszej kolejności niezbędne będzie zapewnienie wyposażenia zawodów wymaganego standardami przepisów międzynarodowych. W tym celu zakupiony zostanie sprzęt do obsługi zawodów: ring, kaski, pancerzyki, zestawy rękawic bokserskich, ochraniacze na krocze, ochraniacze na golenie i łokcie, taśmy bokserskie. Ten etap wiąże się również z przygotowaniem dyplomów, nagród, medali, pucharów, które trafią do rąk najlepszych zawodników.

Na organizatorze Turniejów spoczywa także obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom oraz widzom. W tym celu przygotowana zostanie baza medyczna dla obsługi zawodów (wynajęcie karetki, zapewnienie obsługi medycznej). Znaczną część osób obsługi technicznej imprezy stanowić będą wolontariusze (m.in. zawodnicy krakowskich klubów i in.). Przed planowanym terminem turniejów, przeprowadzone będzie szkolenie wewnętrzne dotyczące zasad obsługi takich imprez, jak również reagowania w sytuacjach trudnych.

W każdym turnieju uczestniczyć będzie około 80 zawodników. Wśród nich znajdą się reprezentanci rożnych klubów z Krakowa i całej Polski. Podczas zawodów odbędą się walki przeprowadzone w systemie pucharowym oraz walki rankingowe, a także walki w formule Turnieju Pierwszych Walk. W trakcie zawodów zaprezentowana zostanie także część artystyczna oraz pokazy „Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom”.

UZASADNIENIE PROJEKTU

W projekcie wystartuje około 300 zawodników, którzy będą mieli okazję sprawdzić indywidualne umiejętności, a swoim przykładem zachęcą młodych ludzi do aktywnego uprawiania sportu. Dzięki promowaniu aktywnego spędzania wolnego czasu oraz popularyzowaniu aktywności fizycznej projekt jest również nastawiony na interakcje z publicznością uczestniczącą w seminariach Muaythai. Realizacja projektu w proponowanym zakresie przysłuży się promowaniu sportu, pozwoli na upowszechnienie wśród mieszkańców Krakowa współzawodnictwa sportowego fair play, propagowanie mody na sport oraz zdrową rekreację.

Nazwa serii turniejów nie jest przypadkowa. Muaythai wśród innych sportów walki jest nazywane "królową ringu". Jako, że Kraków to królewskie miasto, użycie nazwy "Królowie Ringu w Krakowie" nabiera szczególnego i wyjątkowego znaczenia.

Dzięki realizacji programu przeprowadzona zostanie kampania przeciw narkotykom i dopalaczom, która jest stałym i nieodłącznym elementem wszystkich działań podejmowanych przez krakowskich zawodników Muaythai. Rozpowszechnione zostaną ulotki promujące życie bez narkotyków i dopalaczy, z uwzględnieniem lokalizacji środowisk szkolnych. Przygotowany będzie wideoklip promujący zdrowy styl życia. Multimedialna forma wideoklipu jest najbardziej skutecznym sposobem dotarcia do ludzi młodych. Przeprowadzone zostaną także spotkania z mistrzami świata Muaythai, którzy sportową postawą i autorytetem skutecznie mogą wpływać na świadomość dzieci i młodzieży celem szerzenia sportowej kultury Muaythai. Kampania ta zwiększy świadomość społeczną w aspekcie aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zintensyfikuje wiedzę na temat szkodliwości narkotyków i dopalaczy. Dzięki powyższym realizowany będzie cel, jakim jest przeciwdziałanie patologiom społecznym w zakresie zażywania narkotyków i dopalaczy (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży). Dystrybuowane broszury i ulotki są profesjonalnie opracowane i stanowią jednocześnie element szerokiej kampanii przeciwdziałania narkotykom i dopalaczom prowadzonym przez takie instytucje jak Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii czy Światową Federację Muaythai IFMA.

Połączenie sportu z kampanią przeciw narkotykom i dopalaczom skutkować będzie zwiększeniem zainteresowania młodych ludzi sportem, zapewniając jednocześnie odciągnie ich od problemu zażywania narkotyków i dopalaczy. Poprzez prezentację sylwetek mistrzów sportowych kształtowane są pozytywne społeczne postawy młodzieży. Ukazane zostają alternatywne sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu, angażujące energię młodych ludzi w pracę nad swoim ciałem i duchem.

Projekt jest wysoce atrakcyjny ponieważ łączy zarówno promocję sportu i rekreacji, zdrowego stylu życia, jak i profilaktykę uzależnień. Krakowski klub Raczadam wielokrotnie był nagradzany przez władze miasta, województwa jak i ogólnopolskie jednostki za promocję Kampanii Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom. Jednoznacznie świadczy to o dużej skuteczności działania profilaktycznego kampanii.

Zakupiony sprzęt będzie służył krakowskim zawodnikom przez wiele lat. Podkreślić należy również, że z Krakowa pochodzi trener kadry Polski Muaythai Rafał Simonides (mistrz świata muaythai). Z naszego miasta pochodzą także Oskar Staszczak (mistrz świata juniorów, wicemistrz świata seniorów), Marcin Łepkowski (brązowy medalista Mistrzostw Świata, wicemistrz Europy), Kamil Piątkiewicz (brązowy medalista Mistrzostw Europy) oraz wielu innych medalistów Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski. Świadczy to o niezwykle wysokim poziomie krakowskich sportowców. Dlatego też zakup wyżej opisanego sprzętu jest bardzo uzasadniony i z pewnością przysłuży się dalszym sukcesom krakowskich zawodników na międzynarodowych arenach. Otworzy również drogę w kontekście starań o organizację najbardziej prestiżowych zawodów w Krakowie takich jak puchar czy mistrzostwa Europy.


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Klip "Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom" Wykonanie wideo klipu promującego kampanię jako trwały efekt, który zostanie na lata po tym projekcie. 12 650,00 PLN
Zakup sprzętu ochronnego dla zawodników Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. Ochraniacze głowy, tułowia, łokci, kolan, krocza, goleni, rękawice bokserskie. 4 komplety do narożnika niebieskiego i 4 do czerwonego. 1090 zł x 8 kmpl. Sprzęt służyłby na wielu przyszłych turniejach w Krakowie. 8 720,00 PLN
Wyżywienie dla zawodników 80 zawodników x 50 zł x 4 turnieje 16 000,00 PLN
Wydruk plakatów 1500 sztuk plakatów reklamujących wydarzenie 2 000,00 PLN
Wykleje plakatów na słupach Szacowane koszty zakładu plakatowania miasta "Filmotechnika". 14 dni x 1 zł x 1000 sztuk x 4 turnieje 56 000,00 PLN
Wynagrodzenie sędziowie punktowi Zgodnie z przepisami PZ Muaythai wymaganych jest 8 sędziów punktowych. Dla zachowania bezstronności, sędziowie są zapraszani spoza Krakowa, co wiąże się z kosztami dojazdu. 8 sędziów x 300 zł x 4 turnieje 9 600,00 PLN
Wynagrodzenie sędziowie ringowi Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. 3 sędziów x 350 zł x 4 turnieje 4 200,00 PLN
Wynagrodzenie sędziowie czasowi Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. 3 sędziów x 250 zł x 4 turnieje 3 000,00 PLN
Wynagrodzenie sędzia główny Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. 1 sędzia x 500 zł x 4 turnieje 2 000,00 PLN
Wynagrodzenie sekretariatu zawodów Są to 3 osoby dbające o biuro zawodów w trakcie trwania turniejów. 3 osoby x 300 zł x 4 turnieje 3 600,00 PLN
Obsługa techniczna Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. 8 osób x 250 zł x 4 turnieje 8 000,00 PLN
Opieka medyczna - karetka Zgodnie z przepisami PZ Muaythai oraz przepisami bezpieczeństwa imprez. 1 zespół ratowniczy z karetką około 12 godz. dziennie x 4 turnieje 12 000,00 PLN
Wynagrodzenie kierownika ds. technicznych Zgodnie z przepisami PZ Muaythai. 1 osoba x 350 zł x 4 turnieje 1 400,00 PLN
Wynagrodzenie konferansjera/spikera zawodów 2 osoby x 500 zł x 4 turnieje 4 000,00 PLN
Obsługa dźwięku/nagłośnienia Ze względu na fakt, iż podczas walk obowiązkowo grana jest muzyka, niezbędny jest sprzęt nagłaśniający wraz z obsługą. 1 zestaw nagłaśniający i 2 osoby obłsugi x 2250 zł x 4 turnieje 9 000,00 PLN
Wynagrodzenie koordynatora projektu 1 osoba 5 miesięcy pracy 7 500,00 PLN
Wynajem Hali 5500 zł x 4 turnieje 22 000,00 PLN
Wyżywienie sędziów Przekąski i kanapki cały dzień zawodów oraz obiad. 15 sędziów x 50 zł x 4 turnieje 3 000,00 PLN
Wyżywienie obsługi technicznej Przekąski i kanapki cały dzień zawodów oraz obiad. 8 osób x 50 zł x 4 turnieje 1 600,00 PLN
Zakwaterowanie sędziów Tylko w przypadku przyjazdu z dalszych miejscowości. 5 sędziów x 4 turnieje. 4 000,00 PLN
Zakup ringu bokserskiego Zakup ringu służyłby przez wiele lat do przeprowadzania podobnych turniejów i akcji profilaktycznych związanych z Kampanią Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczomw Krakowie 78 000,00 PLN
Opracowanie i druk dyplomów 300sztuk x 4 zł 1 200,00 PLN
Opracowanie i druk kart sędziowskich, list walk, wyników Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia zawodów 1 000,00 PLN
Zakup medali 20 kategorii wiekowo-wagowych i 1, 2, 3 i 3 miejsca. Razem 80 medali x 4 turnieje x 10 zł 3 200,00 PLN
Zakup pucharów 20 kategorii wiekowo-wagowych. 1 miejsce puchar. 20 x 4 turnieje x 150 zł 12 000,00 PLN
285 670,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Promocja projektu Promocja projektu poprzez stronę www, media społecznościowe oraz plakaty w mieście 2017.08.01 - 2017.09.30
Przygotowanie techniczne turniejów i rekrutacja zawodników Ten etap obejmuje rezerwację hali sportowej, zakup ringu bokserskiego, zakup sprzętu do walk, zarezerwowanie opieki medycznej zawodów, zatrudnienie spikera zawodów, obłsuga techniczna zawodów, sędziowie zawodów, obsługa elektroniczna zawodów 01-30 września 2017 r.
Przeprowadzenie turniejów Seria Turniejów "Królowie Ringu". Organizacaja seminariów dla publiczności, spotkania z mistrzami świata muaythai wrzesień 2017 do styczeń 2018
Wykonanie wideo klipu Wideo klip promujący kampanię "Muaythai przeciw narkotykom i dopalaczom" wrzesień 2017 r. do listopad 2017 r.
Podsumowanie i rozliczenie projektu Podsumowanie projektu i osiągniętych założeń. styczeń/luty 2018r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Dzięki realizacji programu przeprowadzona zostanie kampania przeciw narkotykom i dopalaczom. Rozpowszechnione zostaną ulotki promujące życie bez narkotyków i dopalaczy z uwzględnieniem lokalizacji środowisk szkolnych. Kampania ta zwiększy świadomość społeczną w aspekcie aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zintensyfikuje wiedzę na temat szkodliwości narkotyków i dopalaczy. Dzięki powyższym realizowany będzie cel, jakim jest przeciwdziałanie patologiom społecznym w zakresie zażywania narkotyków i dopalaczy (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży). Dystrybuowane broszury i ulotki są profesjonalnie opracowane i stanowią jednocześnie element szerokiej kampanii przeciwdziałania narkotykom i dopalaczom prowadzonym przez takie instytucje jak Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii czy Światową Federację Muaythai IFMA. Połączenie sportu z kampanią przeciw narkotykom i dopalaczom skutkować będzie zwiększeniem zainteresowania młodych ludzi sportem, zapewniając jednocześnie odciągnie ich od problemu zażywania narkotyków i dopalaczy. Poprzez prezentację sylwetek mistrzów sportowych kształtowane są pozytywne społeczne postawy młodzieży. Ukazane zostają alternatywne sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu, angażujące energię młodych ludzi w pracę nad swoim ciałem i duchem. Projekt jest wysoce atrakcyjny ponieważ łączy zarówno promocję sportu i rekreacji, zdrowego stylu życia, jak i profilaktykę uzależnień.
Wróć do poprzedniej strony