Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 11:

Letnie Parkowanie z Kulturą 2016

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Jordana, Park Wyspiańskiego, Park Lotników

Opis projektu

Projekt pt. „Letnie Parkowanie z Kulturą 2016” jest propozycją działania artystycznego realizowanego w trakcie okresu wakacji w różnych krakowskich parkach. Chcąc aktywnie włączyć się działania realizowane pod szyldem Lato w mieście, proponujemy cykl otwartych spotkań warsztatowych adresowanych do dzieci i dorosłych.  W oparciu o metody pracy zapożyczone z takich kierunków jak sztuka ziemi oraz sztuka kinetyczna chcemy zachęcić uczestników i uczestniczki do spędzenia czasu wolnego w przestrzeni krakowskich parków i kreatywnego korzystania z prostych elementów, które oferuje otaczająca przyroda oraz ich wyobraźnia.

Elementem uzupełniającym działania będzie mobilny plac zabaw. Konstrukcja placu, złożona z lekkich, łatwych do rozłożenia elementów wykonanych z naturalnych materiałów  umożliwi uczestnikom samodzielne aranżowania terenu zabawy. Z takich prostych elementów może powstać labirynt, tor przeszkód lub różne inne proste konstrukcje.

Spotkania będę bezpłatne, obejmujące przestrzeń różnych parków, również tych położonych w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach. Dzięki spotkaniom dzieci i ich opiekunowie poznają twórcze sposoby na spędzanie czasu poza domem nie wymagające dużych nakładów finansowych oraz będą mieli okazję poprzez zabawę zapoznać się z różnymi praktykami artystycznymi znanymi w sztuce nowoczesnej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zaprojektowanie oraz wykonanie elementów wchodzących w skład mobilnego placu zabaw, zakup materiałów do warsztatów, projekt oraz druk ulotki zapowiadającej całe wydarzenie oraz honoraria animatorów biorących udział w warsztatach.

 

1.      cele, rezultaty projektu

Cele:

-stworzenie mobilnego placu zabaw

-ukazanie w przestrzeni miasta miejsc do wspólnego, rodzinnego wypoczynku i zabawy

-eksploracja miasta, parków, skwerów

-wskazywanie na różnorodne metody pracy z dziećmi

-wspieranie aktywności społecznej

-stworzenie oferty międzypokoleniowej, a także poszukiwanie nowych jakości i form spędzania czasu w mieście

-uruchomienie zmysłów w kontakcie z najprostszymi elementami znalezionymi w przestrzeni

-wspieranie naturalnych potrzeb dziecka: kontaktu z naturą, wspólnej, nieskrępowanej zabawy

UZASADNIENIE PROJEKTU

Letnie Parkowanie z Kulturą rozpoczęłam jako studentka we współpracy z koleżanką w 2013 roku. Pracowałyśmy początkowo wolontaryjnie. Ze względu na zakładanie przez nas rodzin i pracę pełnoetatową zaprosiłyśmy do współpracy Muzeum Etnograficzne, które posiada doskonałą kadrę animatorów.
Celem było gromadzenie dzieci bawiących się w parku, spontaniczne wyjścia - ogłaszane tylko na naszym blogu i Facebooku Sztukolotnia i MEK.
Najlepiej wychodziły nam zajęcia w Parku Jordana - było tam zawsze najwięcej dzieci.
Działałyśmy wykorzystując materiały znalezione w Parku - patyki, liście, kamienie, wodę. Rozkładałyśmy koce i przynosiłyśmy proste materiały - sznurki, farby, miski, piłki. Zależało nam na wspólnej zabawie rodziców z dziećmi i nami. Byłyśmy bardzo zadowolone z przebiegu każdych warsztatów.


Plakaty promujące wydarzenia zaprojektowały dzieci na warsztatach Sztukolotni.

W 2013 roku zrobiłyśmy 6 warsztatów w parkach - w każdym wzięło udział około 20 dzieci w różnym wieku. Głównie dzieci przebywających w parkach. Chociaż zdarzały się też takie dni, gdzie przewaga była stałych uczestników Sztukolotni.



Planujemy kontynuować akcję w roku 2016. Budżet pozwoliłby na opłacenie honorariów animatorom i wyprodukowanie większej niż w poprzednich latach ilości spotkań w plenerze.

Dodam, że w Krakowie nie ma podobnej inicjatywy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
materiały farby, pędzle, taśmy, sznurki, dzwonki i inne tego typu materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów 1 000,00 PLN
mobilny plac zabaw wykonany z drewnianych elementów zamawianych u stolarza wg projektów oraz z lin i sznurków 20 000,00 PLN
honorarium każdy warsztat prowadzi dwóch animatorów, przeprowadzonych zostanie minimum 6 warsztatów 3 000,00 PLN
promocja druk ulotek rozdawanych w parkach krakowskich w dniu wydarzenia, zapraszanie na kolejne wydarzenia, druk plakatów, wykupienie reklamy na portalach internetowych promujących wydarzenia dla dzieci 500,00 PLN
magazynowanie mobilnego placu zabaw przechowywanie w warunkach, które nie naraża na zniszczenie 1 000,00 PLN
transport przejazdy pomiędzy parkami, transport mobilnego placu zabaw 1 000,00 PLN
26 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projektowanie mobilnego placu zabaw zaproszenie do współpracy Muzeum Etnograficzne, oraz architekt Annę Komorowską, współpraca i projektowanie elementów kwiecień/maj 2017
produkcja placu zabaw zamówienie elementów, składanie, testowanie czerwiec 2017
warsztaty Seria warsztatów rozpocznie z dniem rozpoczęcia wakacji – 25 czerwca 2017 r., a zakończy w ostatnim tygodniu sierpnia. czerwiec - sierpień 2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu: "Letnie Parkowanie z Kulturą 2017" będzie doskonałą propozycją dla dzieci dla twórczego sposobu spędzania wolnego czasu w okresie wakacji, w przestrzeniach krakowskich parków. Projekt ten będzie też okazją do wspólnego rodzinnego wypoczynku i zabawy.
Wróć do poprzedniej strony