Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 53:

Biblioteka Gier Planszowych

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Opolska 37

Dodatkowe lokalizacje: Filia nr 16 - ul. Radzikowskiego 29Filia nr 20 - ul. Opolska 37Filia nr 45 - ul. Teligi 24 Filia nr 48 - os. Bohaterów Września 26Filia nr 51 - os. Kalinowe 4 Filia nr 56 - os. Zgody 7

Opis projektu

Gry planszowe przeżywają swój renesans i zyskują coraz większą popularność. Dostępne są tysiące gier różnego rodzaju: rodzinnych, edukacyjnych, strategicznych, historycznych, przygodowych, imprezowych, logicznych itp. Granie w gry pozwala na rozwijanie wielu umiejętności i funkcji poznawczych (np. pamięć, spostrzegawczość, planowanie decyzji, koncentracja, refleks, wiedza z danego zakresu tematycznego), dlatego warto zapewnić bezpłatny dostęp do wartościowych gier dla wszystkich mieszkańców Krakowa.
Projekt ma na celu wyposażanie (doposażenie) sześciu filii Biblioteki Kraków w kilkadziesiąt tytułów gier planszowych oraz udostępnienie tych gier do wypożyczenia mieszkańcom Krakowa.

 
(Zdjęcie prezentuje przykładową kolekcję gier planszowych.)

Lista gier została sporządzona po konsultacji z filiami Biblioteki Kraków, społecznością osób grających w gry planszowe (ankieta przeprowadzona w grupach zrzeszających miłośników gier planszowych) oraz z przedstawicielem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która posiada bardzo duży zbiór gier, a także na podstawie rankingów popularności gier planszowych (boardgamegeek) oraz  własnych doświadczeń.
Lista zawiera tytuły przeznaczone dla najmłodszych graczy (np. Pędzące Żółwie, Dobble, 5 sekund junior, Osadnicy z Catanu: Junior), gry rodzinne i edukacyjne (np. Dixit, Timeline, Carcassonne, Wsiąść do pociągu (różne edycje), Domek, Takenoko), jak i bardziej zaawansowane tytuły (np. 7 cudów świata, Kacper Ryx i Król Żebraków, Terra Mystica, Pięć Klanów, Terraformacja Marsa).
W celu zabezpieczenia gier przed zniszczeniem, sugeruje się zastosowanie w części gier osłonek na karty (tzw. koszulki) oraz przygotowanie stosownego regulaminu wypożyczalni.

Projekt dostępny jest dla wszystkich mieszkańców Krakowa - wystarczy zapisać się do wybranej Filii Biblioteki Kraków i korzystać z wypożyczalni na podobnych zasadach jak przy wypożyczaniu książek.
Udział w projekcie aż sześciu filii Biblioteki Kraków zapewni łatwy dostęp do gier mieszkańcom różnych części miasta.

Lista Filii Biblioteki Kraków biorących udział w projekcie:
Filia nr 16 - ul. Radzikowskiego 29
Filia nr 20 - ul. Opolska 37
Filia nr 45 - ul. Teligi 24
Filia nr 48 - os. Bohaterów Września 26
Filia nr 51 - os. Kalinowe 4
Filia nr 56 - os. Zgody 7
W przyszłości możliwe jest rozwijanie wypożyczalni gier planszowych także w pozostałych filiach Biblioteki Kraków.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Społeczność osób grających w gry planszowe w Krakowie jest bardzo duża. Jest kilka miejsc, w których można wypożyczyć gry, jednak są one komercyjne, płatne. Za darmo można z kolei pograć w wielu klubach, pubach itp - jednak są to miejsca, gdzie z oczywistych powodów raczej nie przyjdą rodziny z dziećmi. Ceny gier planszowych są często dość wysokie, zatem nie każdy może sobie pozwolić na sporą ich kolekcję. Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców zapewniając dostęp do bezpłatnej wypożyczalni gier planszowych w sześciu filiach Biblioteki Kraków.
Część tych filii posiada już swoją kolekcję gier, w które można zagrać na miejscu. Gry cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W bibliotekach organizowane są również spotkania, zawody i inne wydarzenia związane z grami planszowymi.


Przykłady z innych miast Polski pokazują, że warto wprowadzić gry planszowe do biblioteki. Za wzór może posłużyć Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach, która może pochwalić się jednym z największych zbiorów gier planszowych wśród polskich bibliotek - około 500 tytułów. Gry planszowe dostępne są także w bibliotekach w wielu mniejszych miastach, np. w Gliwicach czy w Andrychowie.
Gry planszowe cieszą się dużym zainteresowaniem i zachęcają nowe osoby do korzystania z biblioteki.
Problem niszczenia czy gubienia elementów gier jest marginalny, a zagubione elementy łatwo uzyskać kontaktując się z wydawcami gier planszowych.
Dodatkową korzyścią z wyposażenia bibliotek w gry planszowe jest możliwość zachowania unikalnych i trudno dostępnych gier planszowych, tzw. “białych kruków”, które po jakimś czasie przestaną być dostępne na rynku pierwotnym.

Niewątpliwą zaletą gier planszowych są ich walory edukacyjne i wychowawcze. Gry uczą zasad zdrowej rywalizacji, ale i współpracy (gry kooperacyjne, zespołowe), a także zasad fair play. Gry edukacyjne zapewniają zdobywanie wiedzy w sposób atrakcyjny i przyjazny dla młodego człowieka. Znaczna część gier wymaga spotkania minimum kilku osób, pełnią one zatem również funkcję integrującą, pogłębiając więzi rodzinne i towarzyskie. Gry stanowią wartościową alternatywę dla spędzania czasu przed telewizorem i komputerem, są doskonałą rozrywką dla całej rodziny.

Korzyści związane z realizacją projektu:
- zapewnienie bezpłatnego dostępu do gier planszowych szerokiemu gronu odbiorców - dostęp do wartościowej formy rozrywki 
- pokazanie edukacyjnych walorów gier planszowych - nauka przez zabawę
- integracja lokalnej społeczności - budowanie więzi rodzinnych i towarzyskich
- wzbogacenie zbiorów Biblioteki Kraków o nowe pozycje
- zachęcenie nowych osób do korzystania z Biblioteki Kraków
- możliwość organizacji turniejów gier planszowych i innych wydarzeń
- możliwość zachowania w zbiorach Biblioteki Kraków unikalnych pozycji, które w ciągu kilku lat będą trudno dostępne na rynku gier planszowych

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup osłonek na karty Zabezpieczenie części gier koszulkami na karty (dotyczy gier karcianych takich jak np. Dixit) 2 000,00 PLN
Materiały promocyjne Przygotowanie materiałów promocyjnych informujących o projekcie (plakaty, ulotki itp.) 3 000,00 PLN
Zakup gier planszowych (80 tytułów * 6 filii = 480 egzemplarzy) Zakup po 80 różnych tytułów gier planszowych do każdej z sześciu filii Biblioteki Kraków biorącej udział w projekcie. Szczegółowa lista proponowanych gier wraz z cenami stanowi załącznik do projektu. Uwzględnione zostały zarówno tytuły rodzinne, gry edukacyjne, logiczne, jak i zaawansowane gry strategiczne i ekonomiczne. 50 000,00 PLN
55 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup gier planszowych Zakup proponowanych tytułów gier planszowych (lista stanowi załącznik do projektu) styczeń-luty 2019
Udostępnienie zbioru użytkownikom Udostępnienie gier planszowych w sześciu filiach Biblioteki Kraków (lista filii stanowi załącznik do projektu) 01.03.2019
Działania promocyjne Działania promocyjne informujące o uruchomieniu wypożyczalni gier (plakaty, ulotki) od marca 2019

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: 1. Zwiększenie i uatrakcyjnienie oferty zbiorów Biblioteki Kraków. 2. Popularyzacja różnych form czytelnictwa. 3. Zachęcenie mieszkańców do tworzenia lokalnych społeczności i spędzania czasu w Bibliotece.
powrót