Projekt ogólnomiejski NR 53:

Biblioteka Gier Planszowych

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Opolska 37

Dodatkowe lokalizacje: Filia nr 16 - ul. Radzikowskiego 29Filia nr 20 - ul. Opolska 37Filia nr 45 - ul. Teligi 24 Filia nr 48 - os. Bohaterów Września 26Filia nr 51 - os. Kalinowe 4 Filia nr 56 - os. Zgody 7

Opis projektu

Gry planszowe przeżywają swój renesans i zyskują coraz większą popularność. Dostępne są tysiące gier różnego rodzaju: rodzinnych, edukacyjnych, strategicznych, historycznych, przygodowych, imprezowych, logicznych itp. Granie w gry pozwala na rozwijanie wielu umiejętności i funkcji poznawczych (np. pamięć, spostrzegawczość, planowanie decyzji, koncentracja, refleks, wiedza z danego zakresu tematycznego), dlatego warto zapewnić bezpłatny dostęp do wartościowych gier dla wszystkich mieszkańców Krakowa.
Projekt ma na celu wyposażanie (doposażenie) sześciu filii Biblioteki Kraków w kilkadziesiąt tytułów gier planszowych oraz udostępnienie tych gier do wypożyczenia mieszkańcom Krakowa.

 
(Zdjęcie prezentuje przykładową kolekcję gier planszowych.)

Lista gier została sporządzona po konsultacji z filiami Biblioteki Kraków, społecznością osób grających w gry planszowe (ankieta przeprowadzona w grupach zrzeszających miłośników gier planszowych) oraz z przedstawicielem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która posiada bardzo duży zbiór gier, a także na podstawie rankingów popularności gier planszowych (boardgamegeek) oraz  własnych doświadczeń.
Lista zawiera tytuły przeznaczone dla najmłodszych graczy (np. Pędzące Żółwie, Dobble, 5 sekund junior, Osadnicy z Catanu: Junior), gry rodzinne i edukacyjne (np. Dixit, Timeline, Carcassonne, Wsiąść do pociągu (różne edycje), Domek, Takenoko), jak i bardziej zaawansowane tytuły (np. 7 cudów świata, Kacper Ryx i Król Żebraków, Terra Mystica, Pięć Klanów, Terraformacja Marsa).
W celu zabezpieczenia gier przed zniszczeniem, sugeruje się zastosowanie w części gier osłonek na karty (tzw. koszulki) oraz przygotowanie stosownego regulaminu wypożyczalni.

Projekt dostępny jest dla wszystkich mieszkańców Krakowa - wystarczy zapisać się do wybranej Filii Biblioteki Kraków i korzystać z wypożyczalni na podobnych zasadach jak przy wypożyczaniu książek.
Udział w projekcie aż sześciu filii Biblioteki Kraków zapewni łatwy dostęp do gier mieszkańcom różnych części miasta.

Lista Filii Biblioteki Kraków biorących udział w projekcie:
Filia nr 16 - ul. Radzikowskiego 29
Filia nr 20 - ul. Opolska 37
Filia nr 45 - ul. Teligi 24
Filia nr 48 - os. Bohaterów Września 26
Filia nr 51 - os. Kalinowe 4
Filia nr 56 - os. Zgody 7
W przyszłości możliwe jest rozwijanie wypożyczalni gier planszowych także w pozostałych filiach Biblioteki Kraków.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Społeczność osób grających w gry planszowe w Krakowie jest bardzo duża. Jest kilka miejsc, w których można wypożyczyć gry, jednak są one komercyjne, płatne. Za darmo można z kolei pograć w wielu klubach, pubach itp - jednak są to miejsca, gdzie z oczywistych powodów raczej nie przyjdą rodziny z dziećmi. Ceny gier planszowych są często dość wysokie, zatem nie każdy może sobie pozwolić na sporą ich kolekcję. Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mieszkańców zapewniając dostęp do bezpłatnej wypożyczalni gier planszowych w sześciu filiach Biblioteki Kraków.
Część tych filii posiada już swoją kolekcję gier, w które można zagrać na miejscu. Gry cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W bibliotekach organizowane są również spotkania, zawody i inne wydarzenia związane z grami planszowymi.


Przykłady z innych miast Polski pokazują, że warto wprowadzić gry planszowe do biblioteki. Za wzór może posłużyć Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach, która może pochwalić się jednym z największych zbiorów gier planszowych wśród polskich bibliotek - około 500 tytułów. Gry planszowe dostępne są także w bibliotekach w wielu mniejszych miastach, np. w Gliwicach czy w Andrychowie.
Gry planszowe cieszą się dużym zainteresowaniem i zachęcają nowe osoby do korzystania z biblioteki.
Problem niszczenia czy gubienia elementów gier jest marginalny, a zagubione elementy łatwo uzyskać kontaktując się z wydawcami gier planszowych.
Dodatkową korzyścią z wyposażenia bibliotek w gry planszowe jest możliwość zachowania unikalnych i trudno dostępnych gier planszowych, tzw. “białych kruków”, które po jakimś czasie przestaną być dostępne na rynku pierwotnym.

Niewątpliwą zaletą gier planszowych są ich walory edukacyjne i wychowawcze. Gry uczą zasad zdrowej rywalizacji, ale i współpracy (gry kooperacyjne, zespołowe), a także zasad fair play. Gry edukacyjne zapewniają zdobywanie wiedzy w sposób atrakcyjny i przyjazny dla młodego człowieka. Znaczna część gier wymaga spotkania minimum kilku osób, pełnią one zatem również funkcję integrującą, pogłębiając więzi rodzinne i towarzyskie. Gry stanowią wartościową alternatywę dla spędzania czasu przed telewizorem i komputerem, są doskonałą rozrywką dla całej rodziny.

Korzyści związane z realizacją projektu:
- zapewnienie bezpłatnego dostępu do gier planszowych szerokiemu gronu odbiorców - dostęp do wartościowej formy rozrywki 
- pokazanie edukacyjnych walorów gier planszowych - nauka przez zabawę
- integracja lokalnej społeczności - budowanie więzi rodzinnych i towarzyskich
- wzbogacenie zbiorów Biblioteki Kraków o nowe pozycje
- zachęcenie nowych osób do korzystania z Biblioteki Kraków
- możliwość organizacji turniejów gier planszowych i innych wydarzeń
- możliwość zachowania w zbiorach Biblioteki Kraków unikalnych pozycji, które w ciągu kilku lat będą trudno dostępne na rynku gier planszowych

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup gier planszowych (80 tytułów * 6 filii = 480 egzemplarzy) Zakup po 80 różnych tytułów gier planszowych do każdej z sześciu filii Biblioteki Kraków biorącej udział w projekcie. Szczegółowa lista proponowanych gier wraz z cenami stanowi załącznik do projektu. Uwzględnione zostały zarówno tytuły rodzinne, gry edukacyjne, logiczne, jak i zaawansowane gry strategiczne i ekonomiczne. 50 000,00 PLN
Zakup osłonek na karty Zabezpieczenie części gier koszulkami na karty (dotyczy gier karcianych takich jak np. Dixit) 2 000,00 PLN
Materiały promocyjne Przygotowanie materiałów promocyjnych informujących o projekcie (plakaty, ulotki itp.) 3 000,00 PLN
55 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup gier planszowych Zakup proponowanych tytułów gier planszowych (lista stanowi załącznik do projektu) styczeń-luty 2019
Udostępnienie zbioru użytkownikom Udostępnienie gier planszowych w sześciu filiach Biblioteki Kraków (lista filii stanowi załącznik do projektu) 01.03.2019
Działania promocyjne Działania promocyjne informujące o uruchomieniu wypożyczalni gier (plakaty, ulotki) od marca 2019

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: 1. Zwiększenie i uatrakcyjnienie oferty zbiorów Biblioteki Kraków. 2. Popularyzacja różnych form czytelnictwa. 3. Zachęcenie mieszkańców do tworzenia lokalnych społeczności i spędzania czasu w Bibliotece.
55 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Udostępnij na facebooku

×