Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 60:

MAGICZNY PLAC ZABAW W PARKU JORDANA (K.DOMU HARCERZA)

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Opis projektu

Zadanie polega na rewitalizacji placu zabaw przy Domu Harcerza w Parku Jordana. Istniejący plac zabaw lata świetności ma dawno za sobą. Nawierzchnia w wielu miejscach jest naderwana, a niektóre sprzęty są już mocno wysłużone ( np. małe piramidy linowe). Pozostałe urządzenia nie są atrakcyjne dla dzieci. Wątpliwa estetyka wymaga wymiany i ujednolicenia. W ramach rewitalizacji zgodnie z projektem przewiduje się wymianę istniejących urządzeń na takie jak trampolina, huśtawki, karuzele przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnością, kombinację wież i urządzeń itp.. Modernizacji ulegnie także wodno-piaskowy plac zabaw. Magiczny plac zabaw ma być miejscem przyjaznym i bliskim naturze ( naturalne podłoże, materiały, kolorystyka) a także wspomagać i rozwijać rozwój dzieci). Poniżej przykładowe zdjęcie bezpiecznych trampolin.

 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W ramach rewitalizacji parku planuje się przebudowę placu zabaw w zakresie: wymiany istniejących urządzeń do zabawy wraz z wymianą nawierzchni bezpiecznych. Założenia projektowe dla obiektów małej architektury: elementy drewniane ze stalowymi, kolorystyka stonowana, naturalna; nawierzchnie bezpieczne: piasek, zrębki drewniane, żwir płukany, nawierzchnia poliuretanowa. Plac zabaw pomyślany jako plac zabaw z labiryntami z naturalnych materiałów dostosowany do użytku dla osób z niepełnosprawnością.Ponadto w centrum placu zabaw z labiryntami zaprojektowane zostały elementy zabawy z wodą w oparciu o istniejącą instalację wewnętrzną wodociągową. 

Park Jordana ciągle czeka na kompleksową rewitalizację od 2006 r, kiedy to powstał plan zagospodarowania. Przez wiele lat plan były obecny tylko na papierze. Pomimo organizacji akcji "Park Jordana czeka na rewitalizację już 10 lat" w 2016 i poparciu 1700 mieszkańców oraz władz Krakowa, nie zabezpieczono w budżecie pełnej kwoty na najpopularniejszy park w Krakowie, mimo zbliżającej się 130 lecia rocznicy jego założenia.
W 2018 r powstała kolejna aktualizacja planu, która ze względu na duże koszty i brak poparcia ze strony radnych, podobnie jak w 2006 r. może nie zostać ukończona. Dlatego w ramach budżetu obywatelskiego Park Jordana odzyskuje swój urok- realizacja placu zabaw "Od dzieciaka do starszaka" oraz w tym roku zostanie ukończony "Wodny plac zabaw". Kolejnym etapem może być Magiczny plac zabaw przy Domu Harcerza.
W wielu miastach w Polsce powstają piękne place zabaw nawiązujące tematyką do miejsca. Park Bajka w Błoniu, Park Trzy Wzgórza, Park Trampolin na Bielanach, Plac zabaw przy Forcie Bemowo czy Park Dinozaurów na Ursynowie w Warszawie. W Parku Jordana brakuje urządzeń które są już standardem na innych placach zabaw takich jak huśtawki bocianie gniazdo, trampoliny czy tyrolki.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
zakup i montaż urządzeń Projekt zgodny z aktualizacja zagospodarowania terenu projekt z 2018 1 000 000,00 PLN
1 000 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
przetarg I kwartał 2019
wykonanie placu zabaw oraz montaż urządzeń II kwartał 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Istniejący plac zabaw jest w złym stanie i nie zachęca do zabawy. Projekt zakłada sfinansowanie części rewitalizacji Parku Jordana w ramach budżetu obywatelskiego i stworzenie atrakcyjnego nie tylko dla małych dzieci miejsca, gdzie będzie można aktywnie spędzić czas. Zastosowanie naturalnych materiałów i kolorów stworzy miejsce przyjazne całym rodzinom i wpasowujące się w charakter zielonej przestrzeni.
powrót