Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 21:

Zielone ogrodzenie Parku Kościuszki od strony ul.Górnickiego

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park im. Tadeusza Kościuszki - wzdłuż ul. Górnickiego

Opis projektu

Projekt dotyczy nasadzenia krzewów w formie żywopłotu grabowego , sadzonego dwurzędowo , zlokalizowanego od strony parku, tj. dalej od ulicy, za linią pierwszych drzew.


Miejsce
Obsadzona powinna zostać cała granica parku wzdłuż ul. Górnickiego, od skrzyżowania z ul. Białoprądnicką do potoku Białucha (w sumie ok. 150m). Konieczne przy tym są dwie przerwy na istniejące alejki spacerowe.

Krzewy powinny być nasadzone tak, aby tworzyć zwarty ciąg, całkowicie przesłaniający ulicę. Posadzone krzewy będą miały formę żywopłotu dwurzedowego:

 

 

Dokładne usytuowanie nasadzeń powinno uwzględniać przebiegającą w tym miejscu sieć gazową. Wybór jednego z poniższych rozwiązań nie ma jednak większego znaczenia dla uzyskania spodziewanych efektów:
  • na zachód od sieci gazowej (bliżej ulicy), w jednej linii z rosnącymi tam drzewami
  • na wschód od sieci gazowej (dalej od ulicy)
 
Charakterystyka roślin
Rośliny powinny charakteryzować się poniższymi cechami:
  • wysokość co najmniej 1,5 m
  • dobre właściwości pochłaniania hałasu
  • możliwość sadzenia w niewielkich odstępach
  • gęste liście od samej ziemi
  • rośliny zimozielone (lub przynajmniej pozostające długo zielone)
Zgodnie z opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków projekt zakłada posadzenie krzewów liściastych . 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park im. Tadeusza Kościuszki jest miejscem spacerów i odpoczynku mieszkańców osiedla Prądnik Biały. Zachodnia część parku ma charakter bardziej otwarty, z mniejszą ilością drzew i większymi, otwartymi przestrzeniami. Teoretycznie więc, powinna zachęcać do rodzinnych pikników oraz uprawiania sportów (badminton, frisbee, itp.). Tak się jednak nie dzieje, przyczyną czego jest z pewnością bliskość ruchu samochodowego na ulicy Górnickiego.


W efekcie powyższego, ten obszar pełni rolę głównie komunikacyjną (dojście do Dworku Białoprądnickiego, placu zabaw i pozostałej części parku). Ustawione w tej części ławki są zazwyczaj puste, gdyż mieszkańcy wolą odpoczywać w bardziej zacisznej, wschodniej części (pomimo gorszego jej nasłonecznienia). To samo może tyczyć się ustawionych niedawno stolików, leżaków i huśtawek. Tendencja ta może się pogłębiać ze względu na wciąż wzmagający się ruch na wspomnianej ulicy.

Zaproponowane rozwiązanie pozwoli na przywrócenie atrakcyjności tej części parku poprzez:
  • Izolację akustyczną (przynajmniej częściową) od hałasu generowanego przez ruch samochodowy
  • Optyczne zamknięcie przestrzeni parku miłą dla oka roślinnością zamiast krzykliwymi i nieestetycznymi bannerami reklamowymi po przeciwnej stronie ul. Górnickiego
  • Stworzenie atmosfery zaciszności i zbudowanie autentycznego poczucia przebywania w parku, a nie na przypadkowym trawniku przy ulicy.
  
 
 
  
 
 
  
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i sadzenie roślin 30 000,00 PLN
30 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace projektowo - przygotowawcze Wybranie rodzajów roślin, wyznaczenie dokładnego miejsca nasadzeń, wyłonienie wykonawcy do wiosny 2019r.
Zakup i sadzenie krzewów Termin wykonania prac powinien być związany z wybranym gatunkiem roślin do jesieni 2019r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Zielone ogrodzenie Parku Kościuszki od strony ul. Górnickiego poprawi warunki estetyczne w parku, zniweluje hałas od strony ulicy.
powrót