Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 6:

Aleja Róż na nowo – cz. 1: wygodne siedziska na schodach

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zadaniem objęty jest odcinek Alei Róż wyłączony z ruchu samochodowego (pomiędzy Placem Centralnym a Aleją Przyjaźni). Jednostka ewidencyjna; Nowa Huta, Numer obrębu: 45, Numer działki: 171.

Opis projektu

Projekt dotyczy odcinka Alei Róż wyłączonego z ruchu samochodowego (pomiędzy Placem Centralnym a Aleją Przyjaźni). Na schodach prowadzących na dolny poziom placu wykonane zostaną wygodne, modułowe siedziska o jednolitym kolorze, zaprojektowane indywidualnie dla tego miejsca. Ogólnodostępność przestrzeni Alei Róż zapewni możliwość korzystania z siedzisk wszystkim mieszkańcom dzielnicy i miasta, a także turystom.

Konstrukcje uwzględniać będą istniejące stopnie schodów i posiadać różne długości. Zostaną usytuowane w różnych odstępach od siebie i na różnej wysokości schodów. Powinny być jednak proporcjonalnie rozłożone na całej długości schodów obu stronach placu. Taka kompozycja wprowadzi w tę przestrzeń nowy, interesujący element, a jednocześnie podkreśli jej układ i znacznie wzmocni walory rekreacyjne. Sugerowane jest wykonanie 10 siedzisk (po 5 sztuk po każdej stronie placu). Materiał, z którego zostaną wykonane powinien zostać dobrany przez projektanta z uwzględnieniem specyfiki otoczenia oraz funkcjonalności (utrzymanie czystości, wygoda użytkowania, ekspozycja miejsca – nadmierne wychładzanie się jesienią i zimą lub nagrzewanie wiosną i latem). Konstrukcja siedzisk powinna być możliwa do demontażu na czas wydarzeń kulturowych na placu i ponownego montażu po ich zakończeniu. Pożądane jest również wkomponowanie w moduły niedużych podwyższeń, które mogą służyć za stoliki lub podpórki pod łokieć.

Na etapie projektowania ostateczna forma siedzisk, ich rozłożenie i materiały służące do wykonania powinny być skonsultowane z autorami projektu, a także właściwymi jednostki miejskimi, w tym Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Rozszerzenie zadania w ogólnomiejskim Budżecie Obywatelskim: Aleja Róż na nowo – cz. 2: mała architektura.

Ze względu na ograniczenia finansowe projektu do kwoty 40 tys. zł, Wnioskodawczyni zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie realizacji projektu być może będzie potrzeba ograniczenia zakresu projektu i wyraża na to zgodę.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przygotowanie projektu do Budżetu Obywatelskiego poprzedziły warsztaty społecznego przeprojektowania przestrzeni miejskiej, które odbyły się 6 i 14 marca 2018 r. z inicjatywy grupy nieformalnej „Centrum D – osiedle z pomysłami” przy wsparciu Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida i Stowarzyszenia B1. Podczas warsztatów odbyło się inspiratorium, spacer badawczy oraz mapowanie potrzeb. Następnie przygotowany został raport, a na jego podstawie wnioski do dzielnicowego i ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego, które zostały skonsultowane z uczestnikami warsztatów.

Osoby uczestniczące w spotkaniach zwracały uwagę na różne problemy dotyczące funkcjonalności oraz infrastruktury placu w Alei Róż. Spośród różnych propozycji i rozwiązań uczestnicy warsztatów wskazali jako najbardziej odpowiednie do realizacji w ramach dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego wykonanie wygodnych modułowych siedzisk na schodach prowadzących na dolny poziom placu.

Przestrzeń placu w Alei Róż jest pusta, wybetonowana i niefunkcjonalna. Brakuje w niej miejsc do siedzenia i ciekawych akcentów małej architektury. Istniejące obecnie elementy są przypadkowe, nie pasują do otaczającej je przestrzeni i do siebie nawzajem. Tymczasem, szczególnie w okresie letnim, plac tętni życiem, jednak brakuje tam przestrzeni umożliwiającej funkcjonalne korzystanie z niej (np. użytkownicy siedzą na niewygodnych schodach).

Korzyści z realizacji projektu odczuwać będzie zarówno społeczność lokalna Nowej Huty, jak i mieszkańcy całego miasta oraz turyści odwiedzający dzielnicę. Dzięki wprowadzeniu nowych spójnych ze sobą elementów małej architektury powstanie dodatkowa przestrzeń do odpoczynku sprzyjająca interakcjom społecznym, a najbardziej reprezentatywna przestrzeń w Nowej Hucie zyska na funkcjonalności i estetyce. W przestrzeń publiczną Krakowa zostanie wprowadzona nowa jakość, dotychczas nieobecna w mieście. Nowa konstrukcja wprowadzi w przestrzeń placu nowy, interesujący element, jednocześnie nie zaburzając jego układu. Podobne rozwiązania w zakresie siedzisk stosowane są w wielu miastach w Polsce i na świecie, ciesząc się dużym uznaniem społeczności lokalnych korzystających z nich.

Pozostałe elementy wskazane przez uczestników warsztatów do realizacji uwzględnione zostały w rozszerzeniu zadania w ogólnomiejskim Budżecie Obywatelskim: Aleja Róż na nowo – cz. 2: mała architektura.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Wykonanie projektu 10 szt. siedzisk siedzisk wraz z nadzorem autorskim 10 000,00 PLN
Siedziska Wykonanie i montaż 10 szt. siedzisk (materiał, robocizna) 30 000,00 PLN
40 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace przygotowawcze Projektowanie siedzisk, konsultacje, wyłonienie wykonawcy Styczeń – czerwiec 2019 r.
Główne prace Wykonanie i montaż siedzisk Lipiec - wrzesień 2019 r.
Użytkowanie Oddanie do użytku Październik 2019 r.

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Plac na Alei Róż poprzez wieloletnie zaniedbania oraz brak kompleksowych prac utracił wiele z pierwotnych walorów, obecnie postrzegany jest jako betonowy plac, którego wyposażenie nie sprzyja spędzaniu tam czasu. Jego rewitalizacja ma na celu przywrócenie Ale Róż należnej jej rangi, oraz wzbogacenie programu w zakresie funkcji rekreacyjnych i społecznych. Proponowane siedziska mają na celu dostosowanie przestrzeni do funkcji rekreacyjnej dla różnych grup mieszkańców Krakowa jak i turystów.
powrót