Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 100:

Hutniczek Robotniczek czyli Szlakiem Odkrywców Nowej Huty

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica XIV Czyżyny np. Park Lotników czy okolice Muzeum Lotnictwa, Dzielnica XV Mistrzejowice, np. Park na os. Złotego Wieku czy Park na os. 1000-lecia, Dzielnica XVI Bieńczyce, np. okolice Kościół Arka Pana czy Neon Ludwik os. Kazimierzowskie, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie np. okolice Dworku Jana Matejki czy Park Zielony Jar, Dzielnica XVIII Nowa Huta np. okolice Placu Centralnego i wejścia do ArcelorMittal Poland.

Opis projektu

Małe postacie Hutniczków są ustawione trwale w przestrzeni 5 dzielnic nowohuckich w ich najciekawszych i atrakcyjnych miejscach. Wykonane są z brązu, odlewane z form i każdy jest inny. Każda figurka będzie sobą opowiadała historię miejsca w którym jest ustawiona. Dostępna będzie zakładka na stronie internetowej krakow.pl/odwiedz_krakow dedykowana Hutniczkom, na której będzie można poznać bliżej wszystkie postacie, ich nazwy, cechy, historię oraz zobaczyć również mapę ich położenia w przestrzeni dzielnic. Na stronie będą dostępne dla dzieci, kolorowanki z postaciami Hutniczków, mapki rozmieszczenia figurek, bajki/wierszyki napisane przez internautów na temat Hutniczków itp.

Figurki te są pretekstem by wyjść z domu i poznawać nowe miejsca, a historia każdego z Hutniczków jest związana z okolicą w której się znajduje i dzięki czemu można to miejsce bliżej poznać.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Te małe figurki (ok. 20 cm wysokie) pozwolą na przyciągnięcie ruchu turystycznego do 5 dzielnic nowohuckich, ale również dadzą pretekst do wyjścia z domu szczególnie rodzicom z dziećmi, w poszukiwaniu kolejnego, nowego Hutniczka. Hutniczki mogłyby uzupełniać główną trasę turystyczną, która wiedzie od Placu Centralnego, przez Park Ratuszowy, Szwedzki, Aleję Róż oraz wyznaczyć nowy kierunek ruchu turystycznego (w zależności od ich rozlokowania)

Mogą inspirować do tworzenia nowych propozycji turystycznych: łączenie szlaków Hutniczków z innymi atrakcjami turystycznymi w Nowej Hucie, które pozwolą turyście spędzić cały dzień a może nawet i dłużej. Wspomnieć należy znane wszystkim Krasnale wrocławskie - każdy przyjeżdżający do Wrocławia chce ich szukać a rodziny z dziećmi wybierają się na spacery wyłącznie w celu ich poszukiwania. Mamy nadzieję, że Hutniczki Robotniczki podobnie mogą stać się jednym z symboli nowohuckich dzielnic.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt/ wykonanie/ montaż rzeźby Projekt/wykonanie/montaż rzeźby 6500 zł x 25 szt. 162 500,00 PLN
Strona internetowa Strona internetowa wraz z załączeniami do pobrania 3 000,00 PLN
165 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ogłoszenie i rozstrzygniecie konkursu na projekt Hutniczków Ogłoszenie i rozstrzygniecie konkursu na projekt Hutniczków I półrocze 2019
Ustalenie miejsc montażu i uzyskanie zgody na montaż Ustalenie miejsc montażu i uzyskanie zgody na montaż II półrocze 2019
Wykonanie i montaż Hutniczków Wykonanie i montaż Hutniczków II półrocze 2019
Przygotowanie mapki, kolorowanek i innej treści na www.krakow.pl Przygotowanie mapki, kolorowanek i innej treści na www.krakow.pl II półrocze 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania związana jest z koniecznością systematycznego czyszczenia figurek oraz z ewentualnym uzupełnieniem figurek na trasie w przypadku dewastacji czy kradzieży. Dzięki realizacji projektu powstanie nowa trasa spacerowa.
165 500,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×