Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 8:

Siłownia pod chmurką -strefa relaksu

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt lokalny - Dzielnica XVIII

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Boisko szkolne przy XI liceum Ogólnokształcącym, os. Teatralne 33, 31-948 Kraków

Dodatkowe lokalizacje: nie

Opis projektu

Realizacja projektu pozwoli zarówno uczniom XI LO, jak też społeczności lokalnej – zwłaszcza mieszkańcom Dzielnic XVIII  na aktywne spędzanie czasu wolnego na powietrzu. Uczniowie wykorzystają urządzenia w godzinach pracy szkoły – do godziny 15, a mieszkańcy w godzinach 15-20. Projekt przewiduje zamontowanie na części trawiastej boiska szkolnego urządzeń do ćwiczeń rekreacyjno -siłowych oraz ławki i tablic informujących, jak należy wykonywać dane ćwiczenie i na jakie partie mięśniowe ono działa.  Proste i solidne urządzenia nadają się dla osób w różnym wieku, również dla tych, które nie korzystały ze sprzętu na siłowni.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dostępna za darmo siłownia na wolnym powietrzu umożliwia aktywność fizyczną, niezbędną do zachowania zdrowia i kondycji fizycznej na długie lata. Jest to rozwiązanie korzystniejsze dla organizmu, niż ćwiczenie w pomieszczeniu zamkniętym. Adresatem projektu jest zarówno młodzież szkolna,  jak również społeczność lokalna. Siłownia uatrakcyjni lekcje wychowania fizycznego (obecnie w szkole uczy się około 640 uczniów), a na przerwach i po lekcjach będzie strefą aktywnego relaksu na wolnym powietrzu. Usytuowanie siłowni wśród zieleni, na terenie ogrodzonym, przyciągnie mieszkańców okolicznych osiedli. Szkoła zlokalizowana jest w części Nowej Huty zamieszkałej w dużej mierze przez osoby starsze. XI LO realizuje program „Edukacja do starości”. Młodzież spotyka się z seniorami klubu „Fruwająca Ryba” działającego przy Fundacji Ukryte Skrzydła, uczestniczy w międzypokoleniowych warsztatach, a seniorzy zapraszani są do XI LO na imprezy o charakterze kulturalnym i uroczystości szkolne. Następnym krokiem w naszej współpracy byłaby aktywizacja seniorów w aspekcie sprawności fizycznej. Trening na dworze wzmacnia odporność, poprawia krążenie, koordynację ruchową i redukuje stres. Projekt  przewiduje montaż  sprzętu odpowiedniego również dla osób starszych. Siłownia pod chmurką pozwala na treningi rodzinne. Na obiektach sportowych szkoły trzy razy w tygodniu odbywają się treningi około 150 dzieci z piłkarskiego klubu Polonia Kraków. Siłownia będzie służyła do ćwiczeń zarówno krakowskim dzieciom, jak i rodzicom czekającym na dzieci w czasie ich treningów.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
realizacja zadania Zakup urządzeń 30 607,00 PLN
30 607,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
rozpoczęcie projektu rozpoczęcie projektu kwiecień 2019 r.
realizacja realizacja maj 2019 r.
zakończenie oddanie siłowni do użytku czerwiec 2019 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Budowanie wzajemnych relacji sąsiedzkich, integracja lokalnej społeczności, rozrywka i wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie kultury fizycznej.
30 607,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×