Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 5 NR 20:

Siłownia na powietrzu w Parku Św. Wincentego a'Paulo

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 5 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Św. Wincentego a''Paulo

Opis projektu

Siłownie zewnętrzne stają się coraz popularniejszymi publicznymi miejscami rekreacji. W ciągu ostatnich kilku lat powstało dużo takowych miejsc i ta liczba cały czas się zwiększa. W społeczeństwie nastała moda na ćwiczenia i dzięki czemu siłownie zewnętrzne stają się coraz popularniejsze. Siłownie „pod chmurką” posiadają wiele zalet:
 
Siłownie zewnętrzne najczęściej są miejscami publicznymi. Często spotyka się urządzenia fitness montowane w parkach lub w sąsiedztwie placów zabaw. Sprawia to, że siłownie zewnętrzne są przeznaczone dla całego społeczeństwa. Z urządzeń fitness zlokalizowanych na świeżym powietrzu mogą korzystać zarówno osoby dorosłe jak i młodzież.
 
Publiczne siłownie zewnętrzne są ogólnodostępne. Użytkownicy mogą z nich korzystać o każdej porze i kiedy tylko zechcą.
 
Korzystanie z urządzeń fitness znajdujących się na publicznej siłowni plenerowej jest zupełnie darmowe. Cecha ta sprzyja większemu zainteresowaniu takim miejscem. Z urządzeń fitness mogą korzystać osoby starsze na emeryturze, których często nie byłoby stać na wykupienie karnetu na tradycyjną siłownię.
 
Siłownie zewnętrzne przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej osób regularnie ćwiczących. Ćwiczenia wpływają korzystnie na poprawę wydolności serca i układu krążenia oraz zwiększenie wydolności płuc. Regularny trening przyczynia się do spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Ćwiczenia na niektórych urządzeniach fitness zalecane są dla osób cierpiących na reumatyzm. Ćwiczenia na urządzeniach ruchowych wpływają korzystnie na zwiększenie elastyczności stawów, co jest zalecane dla osób cierpiących na artretyzm. Regularny trening wzmacnia naturalną odporność organizmu.  Badania dowodzą, ze osoby ćwiczące na świeżym powietrzu rzadziej chorują na grypę i ulegają przeziębieniu. Trening na urządzeniach siłowych powoduje wzmocnienie i budowę tkanki mięśniowej.
Poza poprawą kondycji fizycznej ćwiczenia wpływają pozytywnie również na kondycję psychiczną.  Regularne ćwiczenia redukują stres, uspokajają, pozwalają zrelaksować się po ciężkim dniu w szkole czy w pracy. Dobrze wykonywane ćwiczenia na zewnętrznych urządzeniach fitness mogą mieć charakter rehabilitacji. Dotyczy to zarówno rehabilitacji fizycznej (np osoby z urazami powypadkowymi) jak i psychicznej. Z siłowni zewnętrznych mogą korzystać osoby cierpiące na autyzm. Na rynku są również dostępne zewnętrzne urządzenia fitness przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla kórych korzystanie z tradycyjnych siłowni jest bardzo trudne lub często wręcz niemożliwe.
 
Niewątpliwą zaletą jest fakt, ze siłownie zewnętrzne znajdują się na świeżym powietrzu. Ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu przynoszą lepsze efekty niż ćwiczenia wykonywane w tradycyjnych siłowniach. Ma na to wpływ lepsze dotlenienie organizmu i szybsze dostarczanie tlenu rozpuszczonego we krwi do komórek stanowiących budulec tkanki mięśniowej.

W czasach, gdy dzieci i młodzież spędzają dużo czasu przed telewizorem lub komputerem siłownie zewnętrzne stanowią alternatywą formę rekreacji. Poprzez zlokalizowanie na zewnątrz wymuszają od użytkowników opuszczenie domu i korzystanie z uroków przebywania na świeżym powietrzu.
 
Siłownie zewnętrzne przyczyniają się do propagowania zdrowego trybu życia społeczności. Zarówno regularnie wykonywane ćwiczenia jak i okazjonalny trening wpływają korzystnie na zdrowie użytkowników.
 
Dzięki zlokalizowaniu na zewnątrz i możliwość wykonywania ćwiczeń w większym gronie siłownie plenerowe mają wpływ na integrowanie się społeczności lokalnej.
Zalet siłowni zewnętrznych jest sporo. Zalety te przynoszą szereg korzyści społeczności dlatego powinno się budować coraz więcej otwartych siłowni zewnętrznych.
 
Przykładowy zestaw urządzeń (wahadło+biegacz+twister, wioślarz, wyciskanie siedząc+wyciąg górny, orbitrek, steper+odwodziciel).
 
Ponadto z dniem 1 stycznia 2018 roku startuje nowy dwuletni projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki polegający na dofinansowaniu budowy małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej czyli tzw. OSA inaczej Otwartych Stref Aktywności. Program mówi o budowie stref aktywności i relaksu szczególnie w miejscowościach/osiedlach pozbawionych dotychczas takiej infrastruktury lub posiadających ją w niewystarczającym zakresie. Chodzi o to by każdy mógł korzystać z takich urządzeń (np. zewnętrznej siłowni plenerowej, stołu do szachów lub tenisa), z takiego sprzętu.
Jak wynika z powyższego projekt wpisuje się również w zakres działań administracji rządowej tj. zgodny jest z polityką krajową w tym zakresie.
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt wpisuje się w następujące zadania gminy realizowane w ramach tego projektu:
1. Sprawy ochrony zdrowia.
2. Sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Wsparcie dla rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt koszt zakupu projektu siłowni na powietrzu 10 000,00 PLN
budowa koszt budowy siłowni na powietrzu wraz z nawierzchnią bezpieczną 60 000,00 PLN
70 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wykonanie projektu siłowni na powietrzu wykonanie projektu siłowni na powietrzu I połowa 2019
budowa siłowni na powietrzu budowa siłowni na powietrzu II połowa 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Siłownia zewnętrzna zwiększy atrakcyjność parku. Przedmiotowy projekt ma na celu aktywizacje lokalnej społeczności w tak ważnych aspektach jak zdrowie, kultura fizyczna, rodzinne spędzanie wolnego czasu. Głównym założeniem, jest dążenie do aktywnego, zdrowego trybu życia młodzieży, dorosłych, oraz osób w wieku emerytalnym, jak i rencistów i osób niepełnosprawnych.
powrót