Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 20:

Solarny kącik wypoczynku w ogrodzie przy Krupniczej 38

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, ogród Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

Opis projektu

Projekt przewiduje ustawienie trzech solarnych ławek w wyizolowanym od miejskiego zgiełku i ulicznego ruchu, ogólnodostępnym dla mieszkańców Krakowa ogrodzie  Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana przy ul. Krupniczej 38. Solarne ławki, zaaranżowane w przytulnym i sprzyjającym skupieniu uwagi rejonie ogrodu, będą strefą dla osób poszukujących miejsca do pracy w plenerze. Solarne ławki będą położone na bezpiecznym terenie, w zielonym, dobrze zaaranżowanym otoczeniu. Ławki zasilane będą energią słoneczną, dzięki czemu ich udogodnienia – dostęp do WiFi, ładowarki USB – będą sprzyjać ograniczaniu zużycia energii elektrycznej i zmniejszeniu emisji CO2. Solarne ławki będą wyposażone w hot spoty ze stroną startową miasta, umożliwiając zapoznanie się z aktualnościami i zapowiedziami wydarzeń. Przy ławkach zamontowane zostaną czujniki smogu, dostarczające aktualne informacje o stanie powietrza, temperaturze czy wilgotności powietrza. Ławki wykonane zostaną z materiałów wysokiej jakości i będą zabezpieczone przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Dzięki ich usytuowaniu w otwartym dla mieszkańców Krakowa ogrodzie, którego część jest placem zabaw dla dzieci wyposażonym w bezpieczne urządzenia i piaskownice, ławki solarne mogą być wygodnym wyborem dla rodziców z dziećmi, którzy chcą spędzać wspólnie czas, bądź doglądać zabawę dzieci, wykonując własną pracę. Ławki zostaną zaprojektowane tak, by stworzyć maksimum komfortu korzystającym z nich osobom. Zamiarem projektodawców jest, by były nie tylko użyteczne, ale też praktyczne i wygodne.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stworzenie strefy do pracy w plenerze wyposażonej w trzy solarne ławki w ogólnodostępnym i licznie odwiedzanym przez Krakowian ogrodzie przy Centrum Młodzieży im. dr. Jordana przy ul. Krupniczej 38, to wyjście naprzeciw nowym rozwiązaniom technologicznym i troska o zasoby energetyczne ziemi. Dzięki wbudowanym panelom solarnym ławki czerpią energię ze światła słonecznego i oddają ją, stwarzając możliwość korzystania z urządzeń mobilnych i ich ładowania. Zmniejsza to emisję CO2. Ławki solarne to wygodne miejsca pracy w plenerze dla osób, które chciałaby odpocząć w zielonym otoczeniu ogrodu lub połączyć własną pracę z rozrywką swoich dzieci. Ogród przy ul. Krupniczej 38 jest licznie odwiedzany przez mieszkańców najbliższej okolicy i studentów pobliskich wydziałów, którzy doceniają jego odizolowanie od hałasu miasta i zielone otoczenie. Strefa do pacy mobilnej w tym miejscu będzie odpowiedzią na oczekiwania współczesnego świata technologii. Oprócz walorów użytkowych, solarne ławki są bardzo dobrym, praktycznym przykładem na to, jak dbać o środowisko naturalne i ekologię.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Trzy ławki solarne wyposażone w panel słoneczny i wyposażenie użytkowe Wyposażenie ławki solarnej to 2 porty USB, 2 ładowarki indukcyjne, hot spot, czujnik smogu, koordynowany internetowo serwis gwarancyjny 60 000,00 PLN
60 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
1. przygotowanie projektu kącika wypoczynku wyłonienie wykonawcy/ prace projektowe/poprawki I kw. 2019 r.
2. realizacja zamówienia i aranżacja miejsca realizacja projektu - ustawienie ławek, aranżacja miejsca II kw. 2019 r.
3. zakończenie oddanie projektu do użytku II kw. 2019 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: W ogrodzie Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana znajduje się ogród, z którego korzystają dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia do placówki oraz inni mieszkańcy Krakowa. Celem projektu jest zakup i usytuowanie w ogrodzie trzech solarnych ławek, gdzie dzieci, młodzież i mieszkańcy Krakowa w wyizolowanym od miejskiego zgiełku i ulicznego ruchu miejscu będą mogli nie tylko odpocząć, ale również pracować. Solarne ławki będą zasilane energią słoneczną, dzięki czemu każdy będzie mógł skorzystać z ładowarki USB nie generując przy tym żadnych dodatkowych kosztów dla placówki. Ponadto w ogrodzie będzie dostęp do sieci WIFI. Ławki zostaną zaprojektowane tak, aby stworzyć jak najlepszy komfort korzystającym z nich osobom.
60 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×