Projekt lokalny - Dzielnica I NR 4:

Strefa rodzica przy Krupniczej 38

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt lokalny - Dzielnica I

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38

Opis projektu

Stworzenie „Strefy rodzica” na wewnętrznym dziedzińcu Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców, którzy przyprowadzają i przywożą dzieci na zajęcia. Większość z nich czeka na swoje dzieci na miejscu. Proponujemy im alternatywne spędzenie tego czasu w przestrzeni Centrum Młodzieży i możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji. W specjalnej "Strefie rodzica", usytuowanej na wewnętrznym dziedzińcu Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana znajdą się wygodne miejsca do siedzenia, stoliki, na których można będzie rozłożyć sprzęt komputerowy czy materiały. Miejsce to będzie wyposażone w dostęp do WiFi a w niewielkiej odległości od niego można będzie zakupić kawę i napoje chłodzące. Strefa rodzica zostanie zaaranżowana z naciskiem na zieleń i zadaszona. W porze letniej użytkownicy strefy znajdą tam upragniony chłód, w porach chłodniejszych dziedziniec dogrzewany będzie specjalnymi grzejnikami stosowanymi przez lokale z ogrzewaniem zewnętrznym. 

Dodatkową atrakcją tego miejsca będzie bezpłatna, samoobsługowa wypożyczalnia książek. „Książka pod ręką” - specjalny, zamykany regał-budka wyposażony w kolekcję ciekawych i wartościowych pozycji książkowych. 
Miejsce to służyć będzie:
- mieszkańcom Dzielnicy I Stare Miasto
- rodzicom dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez Centrum Młodzieży
- dzieciom w przerwach pomiędzy zajęciami oraz tym spędzającym czas wolny w budynku i ogrodzie CM
- seniorom
- widzom Kina Studyjnego PARADOX działającego w CM
- oraz całej społeczności Centrum Młodzieży.
Czytelnicy będą mogli poczytać w ogrodzie dowolnie wybraną książkę z biblioteczki, a po skorzystaniu - odłożyć ją z powrotem na półkę. W ramach projektu zostanie zakupiony „pakiet początkowy” 50 pozycji książkowych. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stale powiększająca się oferta zajęć edukacyjnych i artystycznych oraz wzrastająca liczba imprez i atrakcji proponowanych przez Centrum Młodzieży spowodowały znaczny wzrost liczby osób korzystających z przestrzeni budynku. Brakuje miejsca, w którym rodzice/ opiekunowie mogliby spokojnie czekać na swoje dzieci, które akurat biorą udział w wydarzeniach proponowanych przez CM. Wewnętrzne podwórko, które w lecie zamieni się w klimatyczne atelier będzie mogło pełnić dodatkowo funkcję poczekalni. Strefa Rodzica,  przyjaźnie zaprojektowana i wyposażona, będzie w wygodnym miejscem do pracy i odpoczynku. Dostęp do Internetu a także automat z kawą i napojami umożliwią zrelaksowanie się. Dzięki odizolowaniu wewnętrznego dziedzińca od hałasu ulicy i odgłosów dobiegających z sal zajęciowych, osoby poszukujące tam wypoczynku, będą miały szansę regenerować siły, spokojnie porozmawiać lub popracować. Dodatkowym atutem "Strefy rodzica" w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana będzie mobilna biblioteka książek, z której korzystać będą wszyscy chętni. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
szafa - regał do mobilnej biblioteki 3 000,00 PLN
zakup książek do mobilnej biblioteki 1 500,00 PLN
zakup dwóch piecyków urządzenia do ogrzewania wewnętrznego, zadaszonego dziedzińca "Strefy rodzica" 3 000,00 PLN
7 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
projekt regału-szafy, wybór wykonawcy marzec 2019
zakup książek, ustalenie regulaminu kwiecień 2019
zakup piecyków wrzesień 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana posiada ogród, z którego korzystają nie tylko uczestnicy zajęć prowadzonych przez placówkę, ale również rodzice oczekujący na dzieci. Projekt zakłada stworzenie specjalnej strefy rodzica, w której oczekujący na dzieci będą mogli się zrelaksować, ale również pracować. Przewidywany jest zakup szafy – mobilnej biblioteki, zakup piecyków do ogrzewania, jak również dostęp do sieci WiFi.

×