Projekt lokalny - 7
NR 9:
Edycja Budżet Obywatelski 2018
Projekt lokalny - 7
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Skwer przy ul. Kościuszki, w rejonie Klasztoru Norbertanek.
Opis projektu
Wykonanie ze stopu metali lub innego trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału makiety Klasztoru ss. Norbertanek, Kaplicy Św. Małgorzaty oraz Kościoła Najświętszego Salwatora oraz w miarę możliwości ujścia rzeki Rudawy do Wisły. Makieta powinna mieć wymiary około 1x1 metr lub większe (również możliwy owal), jednak z zachowaniem możliwości sięgnięcia i dotknięcia kształtu obiektów przez oglądających. Makieta powinna posiadać opisy i krótko przedstawioną historię miejsc, w tym także w miarę możliwości w wersji w alfabecie Braille’a lub innego rozwiązania dla osób niewidomych i słabowidzących. Obiekt powinien być umieszczony na postumencie. Dogodną lokalizacją obiektu powinna być przestrzeń wzdłuż klasztoru ss. Norbertanek przy ul Kościuszki. Dokładny wygląd, wielkość, rodzaj materiału powinny być wyłonione w drodze konkursu.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Zabytki Zwierzyńca nie są tak silnie promowane i eksponowane jak te znajdujące się w historycznej części Starego Miasta czy Kazimierza. Stanowią jednak część zabytkowego charakteru i dziedzictwa naszego miasta, zasługują tym samym na promocję – także w „namacalny” sposób. Umieszczenie podobnego obiektu powinno wpłynąć także na poprawę estetyki i uatrakcyjnienie otoczenia Klasztoru ss. Norbertanek i pętli tramwajowej i autobusowej – będącej ważnym punktem przesiadkowym dla mieszkańców Krakowa i okolic. Powstanie Skweru Konika Zwierzynieckiego rozpoczęło podnoszenie estetyki i funkcjonalności osi ul. Kościuszki – swoistej „bramy” do Starego Miasta. Projekt wpisuje się tym samym w te działania, pozwoli urozmaicić przestrzeń na drugim końcu tej historycznej drogi. Projekt ma także znaczenie dla osób niewidomych i słabowidzących – umożliwiając im poznanie otoczenia poprzez zmysł inny niż wzrok. Podobne instalacje znajdują się w wielu miejscach Krakowa i znakomicie wpisują się w publiczną przestrzeń. Wyłonienie dokładnego projektu wykonania pracy w drodze konkursu dedykowanego artystom może stać się także dodatkowym wydarzeniem promującym Dzielnicę.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Konkurs artystyczny na koncepcję i projekt | możliwe nagrody i wyróżnienia, promocja konkursu | 8 000,00 PLN |
Wykonanie makiety z postumentem | wykonie makiety i montaż w miejscu lokalizacji | 125 250,00 PLN |
Teksty do makiety | napisanie tekstów i tłumaczenia | 3 000,00 PLN |
| | 136 250,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
Konkurs | Ogłoszenie, promocja i rozstrzygnięcie konkursu. | 03-05.2019 |
Realizacja | Wykonie makiety i montaż w miejscu lokalizacji. | 11-12.2019 |
Galeria
Charakterystyka długoterminowych
skutków: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego po zasięgnięciu opinii właściwych komórek i jednostek organizacyjnych (KZ, GS, BP, ZZM, ZIKiT,) oraz Plastyka Miasta pozytywnie opiniuje projekt pn. „Salwator jak na dłoni” zgłoszony do Budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa 2018 (wniosek nr BO.D7.13/18) z następującymi uwagami:
1. Wskazany przez wnioskodawcę teren podlega ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Salwator”, gdzie znajduje się w Terenach Zieleni Publicznej o symbolu ZP.2.. W związku z tym Biuro Planowania Przestrzennego zwraca uwagę na konieczność wyposażenia przedmiotowego obszaru w oświetlenie i elementy małej architektury. Proponowana makieta może zostać zaliczona do obiektów małej architektury.
2. Wydział Skarbu Miasta informuje, że w odniesieniu do działki nr 293/8 obr. 13 jedn. ewid. Krowodrza prowadzone jest postępowanie (nr GS-08.6847.2.27.2014.PA) w sprawie ustanowienia służebności przesyłu z przeznaczeniem na eksploatację istniejących sieci wodociągowych oraz sieci kanalizacyjnych. W odniesieniu do działki nr 293/7 obr. 13 jedn. ewid. Krowodrza nie toczą się żadne postępowania, które mogłyby uniemożliwić realizację przedmiotowego projektu.
3. Plastyk Miasta wskazuje, że forma przestrzenna makiety będzie nawiązywała do podobnych makiet umieszczonych w przestrzeni Starego Miasta w Krakowie. Jednakże właściwa ocena merytoryczna będzie możliwa po przedstawieniu projektu makiety.
4. Zarząd Zieleni Miejskiej wskazuje na konieczność uwzględnienia i bezwzględnego zachowania istniejących drzew i krzewów rosnących na skwerze przy ul. Kościuszki w rejonie zabudowań klasztornych Sióstr Norbertanek.
5. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuję, że w rejonie zabudowań klasztornych prowadzi inwestycję pn. „Przebudowa ul. Kościuszki i ul. Zwierzynieckiej”, która dofinansowywana jest ze środków unijnych. Zadanie to posiada wstępne rozwiązania projektowe, a ostateczny zakres inwestycji będzie możliwy do określenia po opracowaniu i uzgodnieniu dokumentacji budowlano – wykonawczej. Ponadto w rejonie wskazanego skweru przy klasztorze realizowane jest zadanie pn. „Budowa ścieżki rowerowej na odcinkach: od klasztoru do istniejącego odcinka ścieżki przy Moście Zwierzynieckim, od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej oraz od ul. Mirowskiej do granicy Miasta Krakowa”; dla zadania gotowa jest koncepcja, a w połowie maja br. będzie oferta na przetarg w formule zaprojektuj – zbuduj. Zakłada się, że w rejonie klasztoru Sióstr Norbertanek ścieżka będzie tak zaprojektowana aby wjazd i wyjazd rowerzystów był skierowany do ruchu ogólnego ul. Księcia Józefa. Wjazd będzie tak zaprojektowany aby powstał pas dla rowerzystów zlokalizowany na istniejącej powierzchni wyłączonej z ruchu. Ponadto przewiduje się powiązanie ciągu pieszo –rowerowego z istniejącym chodnikiem usytuowanym przy murze klasztornym i dopuszczenie na nim ruchu rowerowego. Wobec tych faktów oraz w celu uniknięcia kolizji realizacji projektu pn. „Salwator jak na dłoni” z prowadzonymi inwestycjami, a także zapewnienia bezpieczeństwa pieszych, na lokalizację makiety (w pasie drogowym) należy uzyskać pozytywną opinię ZIKiT.