Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 :

Ogólnodostępny, darmowy warsztat dla mieszkańców

Projekt odrzucony: Par. 12 pkt 5 Budynek przy ul. Pachońskiego 12 przeznaczony jest w całości na realizację świadczeń zdrowotnych, zgodnie z zarządzeniem nr 1154/2009 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie lokali stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, przeznaczonych na realizację świadczeń zdrowotnych. Rodzaje działalności, na realizowanie których mogą być wynajęte lokale użytkowe zaliczone do bazy lokalowej przeznaczonej na realizowanie świadczeń zdrowotnych, określa załącznik nr 2 do ww. zarządzenia. Proponowana we wniosku działalność nie spełnia wskazanych w załączniku warunków. Wolne lokale użytkowe usytuowane w przedmiotowym budynku są aktualnie przeznaczone do wynajęcia w trybie aukcji celowej na podstawie ww zarządzenia

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pachońskiego 12

Opis projektu

Warsztat byłby ogólnodostępny, darmowy i samoobsługowy. Wyposażony w narzędzia ręczne (piły, strugi, młotki, dłuta, pilniki, itp.) oraz elektronarzędzia (szlifierki, wiertarki, piły taśmowe, piły tarczowe, frezarki, itp.)  Każdy z mieszkańców mógłby przyjść i wykonać dowolny przedmiot z własnych materiałów lub dokonać naprawy. 

 
Projekt zakłada dostosowanie pomieszczeń, montaż wentylacji mechanicznej oraz zatrudnienie osoby, mającej uprawnienia BHP do przeprowadzania instruktarzu stanowiskowego, która pełniłaby nadzór nad warsztatem w godzinach jego funkcjonowania. Warsztat funkcjonowałby w godzinach od16:00 do 20:00 w poniedziałki i środyoraz od 12:00 do 20:00 w soboty. Korzystający z warsztatu miałby obowiązek odbyć instruktaż stanowiskowy oraz podpisać deklarację, że korzysta z urządzeń na własną odpowiedzialność. Materiały szybkozużywające się każdy korzystający miałby zorganizować we własnym zakresie.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Warsztat sprzyjałby rozwijaniu zainteresowań mieszkańców aktywizacji i integracji społeczności lokalnej. Byłby miejscem, gdzie każdy mógłby przyjść, wykonać lub naprawić jakiś przedmiot, spotkać się i wymienić swoimi doświadczeniami. Z warsztatu mogłyby korzystać całe rodziny, co miałoby charakter wychowawczy i edukacyjny.  Szczegónlą grupą, która mogłaby korzystać z takiego warsztatu są mężczyźni w wieku emerytalnym, dla któych taki warsztat mógłby być miejscem relaksu i integracji społecznej. 
Pomysł na ogólnodostępne warsztaty dla majsterkowiczów pochodzi z Australii, gdzie rząd utworzył tak zwane "Męskie Szopy", w celu aktywizacji wykluczonych społecznie mężczyzn. Podobne warsztaty funkcjonują już w Polsce - w Warszawie i Słupsku. W Krakowie byłby to pierwszy taki warsztat, co z pewnością wpłynęłoby na prestiż dzielnicy oraz całęgo miasta.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dostosowanie pomieszczeń i montaż wentylacji Remont pomieszczenia, modyfikacja instalacji elektrycznej. 30 000,00 PLN
Zakup i montaż wyposażenia Zakup i montaż narzędzi (stoły warsztatowe, elektronarzędzia, narzędzia ręczne). 35 000,00 PLN
Koszty bieżące Czynsz, media, wynagrodzenie dla opiekuna (za rok). 30 000,00 PLN
Dokumentacja projektu 5 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dostosowanie pomieszczenia lipiec 2019
Zkup i montaż wyposażenia wrzesień 2019
powrót