Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 18 NR 9:

Wspieraj swój lokalny klub

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 18 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stadion Miejski Hutnik Kraków, ul. Ptaszyckiego 4, 31-909 Kraków

Opis projektu

Hutnik Kraków to jedna z wizytówek i symboli dzielnicy Nowej Huty, która w 2019 r. będzie obchodziła 70. rocznicę swego powstania. Losy klubu i dzielnicy splatają się od ich powstania i także teraz - po latach stagnacji - Hutnik, podobnie jak i Nowa Huta, stale się odbudowuje - pod względem sportowym i organizacyjnym. To największy klub sportowy dzielnicy, który reprezentuje ją na boiskach ligowych południowej Polski, ale również na różnych szczeblach - od centralnego po lokalny w rozgrywkach grup młodzieżowych.

 
Duże zaangażowanie mieszkańców spowodowało, że stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 nie tylko odbudowało drużynę seniorską, ale odzyskało również dawne tereny Hutnika przy ul. Ptaszyckiego i stale nimi opiekuje się, dając w ten sposób szansę młodzieży na trenowanie i rozgrywanie meczów w dobrych warunkach.
 
Niestety koszty utrzymanie obiektów sportowych są bardzo wysokie. Dzierżwa obiektów, dostawa energii, wody, prądu, wraz ze sporymi kosztami utrzymania obiektu stanowią olbrzymie wyzwanie finansowe dla stowarzyszenia. Wywiązuje się ono jednak z niego bez zarzutu. Kosztem wielu wyrzeczeń stowarzyszenie opiekuje się stadionem, na którym mecze rozgrywa drużyna seniorów Hutnika, która w tym roku walczy o awans do III ligi i na takim poziomie mamy nadzieję będzie występować w roku 70-lecia powstania Nowej Huty.
 
Występy seniorów Hutnika cieszą się zainteresowaniem sporej liczby kibiców - przede wszystkim osób starszych, dzieci i młodzieży oraz kobiet. Z myślą o nich klub od początku istnienia wprowadził bilety ulgowe (5 zł). Młodzież do 12 roku zycia może na mecze wchodzić bezpłatnie. Dzięki temu wiele osób, w tym emerytów i rencistów może co kilka dni odwiedzać stadion i uczestniczyć w meczach piłkarskich.
 
Dzięki projektowi "Wspieraj swój lokalny klub" będzie możliwe pokrycie części kosztów związanych z utrzymaniem Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków. W zamian za wsparcie klub przekaże mieszkańcom dzielnicy 200 wejściówek na każdy mecz rozgrywany w Nowej Hucie. Bilety będą dystrybuowane bezpłatnie wśród zainteresowanych mieszkańców dzielnicy, m.in. za pośrednictwem klubu, a także innych instytucji wskazanych m.in. przez Radę i Zarząd Dzielnicy.
 
Realizacja projektu da zatem szansę na oglądanie meczów Hutnika większej ilości widzów, a także przyczyni się do większej promocji sportu i dzielnicy wśród mieszkańców Nowej Huty.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Od 2010 r. Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 prowadzi drużynę piłkarską Hutnika Kraków. Jest to stowarzyszenie i klub tworzone przez mieszkańców Nowej Huty z myślą o mieszkańcach tejże dzielnicy. Obecnie w klubie trenuje blisko 300 zawodników.

 
Od 2 lat klub ponownie bezspośrednio zarządza Stadionem Miejskim Hutnik Kraków co wiąże się ze znaczącymi kosztami. Są one jednak ponoszone, by zawodnicy mogli trenować i rozgrywać mecze z Nowej Hucie, a kibice mogli łatwo dotrzeć na mecz i tu, oglądać zmagania sportowe. Mecze Hutnika to dziś jedna z największych atrakcji sportowych Nowej Huty.
 
Niestety opieka nas stadionem pochłania znaczącą część budżetu klubu, a przychody z tzw. dnia meczowego nie są w stanie zrównoważyć ponoszonych nakładów.
 
Równocześnie niskie ceny wejściówek pozwalają również mniej zamożnym mieszkańcom dzielnicy na uczestniczenie w życiu sportowym Nowej Huty. Wsparcie klubu - poprzez pokrycie w ramach projektu "Wspieraj swój lokalny klub" - części kosztów związanych z utrzymaniem stadionu pozwoli na poszerzenie i podniesienie jakości jego działalności. W zamian za to klub, przekazując bezpłatne wejściówki mieszkańcom dzielnicy, umożliwi większej ilości kibiców z Nowej Huty udział w sportowych wydarzeniach organizowanych przez Nowy Hutnik 2010.
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszt dzierżawy stadionu Comiesięczny koszt dzierżawy stadionu od Gminy Miejskiej Kraków wynosi 800 zł. 9 600,00 PLN
Koszt dostawy energii cieplnej Comiesięczny koszt dostawy dostawy energii cieplnej na potrzeby stadionu wynosi 1000 zł. 12 000,00 PLN
Koszt dostawy wody Comieszięczny koszt dostawy wody, wykorzystywanej do podlewania murawy stadionu wynosi ok. 800 zł 9 600,00 PLN
31 200,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Pokrycie kosztu związanego z utrzymaniem Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków Pokrycie kosztów związanych z dzierżawą, dostawą energii cieplnej oraz dostawą wody w okresie styczeń - grudzień 2019 r. 2019
Udostępnianie mieszkańcom biletów na mecze ligowe seniorów Hutnika Kraków Przkezywanie przez klub biletów dla mieszkańców dzielnicy: marzec - czerwiec 2019, sierpień-listopad 2019. marzec - listopad 2019
Promocja projektu wśród mieszkańców dzielnicy Promocja projektu wśód mieszkańców dzielnicy za pomocą strony internetowej www.nh2010.pl, mediów społecznościowych oraz mediów tradycyjnych 2019

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Szerzenie kultury fizycznej wśród lokalnej społeczności a także wśród pozostałych mieszkańców Krakowa. Poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży.
powrót