BASTART - galeria sztuki współczesnej
Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Ul. Papiernicza 2, 31-221 Kraków, Centrum Kultury
Opis projektu
Projekt BASTART zakłada utworzenie galerii sztuki współczesnej typu site-specific* w zabytkowej baszcie Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały i zorganizowanie w niej 6-ściu wydarzeń artystycznych opartych m.in. o sztuki wizualne czy performatywne w okresie kwiecień - listopad 2019 r.
Projekt ma na celu podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Dzielnicy IV Prądnik Biały, samej instytucji oraz aktywizację kulturalną mieszkańców dzielnicy. Cele pośrednie projektu to m.in. aktywizacja środowisk twórczych, integracja różnorodnych grup odbiorców kultury oraz odkrycie/odrodzenie sięgającej XVI w. zabytkowej baszty Dworku Białorpądnickiego jako nowego miejsca na mapie kulturalnej, historycznej i turystycznej Krakowa.
W północnej części miasta, w pewnym oddaleniu od Rynku Głównego brakuje nadal cyklicznych propozycji z obszaru sztuk wizualnych, w szczególności zaś prezentujących sztukę współczesną. Utworzenie tego rodzaju galerii w północnej części Krakowa uczyni tę lokalizację zdecydowanie atrakcyjniejszą pod względem oferty kulturalnej oraz zaktywizuje tamtejszych mieszkańców do obcowania z nowymi zjawiskami w sztuce współczesnej.
Projekt skierowany jest zarówno do wszystkich miłośników sztuki współczesnej, otwartych na nowe zjawiska w sztukach wizualnych jak i do odbiorców kultury, którzy ze względu na niedogodność lokalizacyjną, nie mają beżpośredniego dostępu do galerii sztuki. Nietypowa lokalizacja przestrzeni wystawienniczej, w ruinach zabytkowej baszty, znajdujących się w podziemiach Dworku Białoprądnickiego, ma sprzyjać obcowaniu z efemerycznymi dziełami, w skład których mogą wchodzić np. materia, światło, dźwięk, multimedia czy strumień danych. Większość galerii w ścisłym centrum miasta Krakowa działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. Nasz projekt zakłada odwrócenie tych relacji. Głównym bohaterem ma być tutaj nietypowa, "trudna" (jako dodatkowe wyzwanie twórcze) i zaskakująca przestrzeń wystawiennicza, która determinuje kształt i tematykę dzieła.
Nazwa projektu BASTART też ma znaczenie i opiera się na grze słów w 3 wymiarach:
- Baszta Art – prowadzenie działań artystycznych/wystawienniczych typu site specific
- Bastart - fonetyczne skojarzenie (z przymrużeniem oka ) z ang.„bastard” czyli bękart / bękart sztuki – baszta jako opuszczone, zapomniane historyczne miejsce, które zostaje odkryte na nowo dzięki działaniom kulturalnym i sztuce współczesnej.
- Baszta Start – uruchomienie/ożywienie baszty jako nowego punktu na kulturalnej, historycznej i turystycznej mapie Krakowa
W ramach projektu planujemy realizację conajmniej 6-ściu wystaw, w okresie kwiecień - listopad 2019 r. Do współpracy zapraszamy twórców sztuki w przestrzeni publicznej, a także artystów działających w formule site-specific, zakładającej powstawanie prac ściśle wpisanych w kontekst przestrzeni, w której są prezentowane. Artyści mogą pochodzić zarówno z Dzielnicy IV Biały jak i z całego Krakowa. Galeria ma działać od kwietnia do listopada 2019 r. i ma charakter sezonowy ze względu na planowane działania artystyczne również na zewnątrz budynku Dworku Białoprądnickiego ( możliwość podjęcia działań plenerowych to dodatkowy walor tej lokalizacji ).
Pierwszym wydarzeniem zapowiadającym utworzenie galerii w baszcie Dworku Białoprądnickiego będzie, jeszcze w 2018 r., prezentacja pracy pt. "Burza", której autorem będzie Artur Wabik, proponowany kurator całego projektu Praca powstanie specjalnie na potrzeby tego miejsca i będzie składać się głównie z elementów audiowizualnych (światło, dźwięk). Uczestnicy wernisażu wezmą udział w jednorazowym wydarzeniu o charakterze performatywnym. W kolejnym miesiącach a dalej roku kurator będzie zapraszał wybranych przez siebie twórców działających w formule site-specific. Skupiamy się przede wszystkim na młodych artystach, w niektórych wypadkach nadal studiujących na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt zakłada wydanie okolicznościowego katalogu przybliżającego sylwetki prezentowanych artystów i opisy poszczególnych wydarzeń.
Jeśli projekt zyska uznanie wśród odbiorców, będzie kontynuowany w kolejnych latach w możliwie nowych i różnorodnych odsłonach.
*Site-specific – "dziedzina sztuki obejmująca dzieła sztuki stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Miejsce to zazwyczaj znane jest z góry – uwzględniane już w stadium projektowym samego dzieła. Koncepcja wyrosła z wielkich realizacji ziemnych – pracy z nurtu land art[1]. Pierwotnie, na fali ruchów kontestacyjnych, formułowania kontrkultury i rewolucji seksualnej na miejsca realizacji dzieł wybierano przestrzenie niemieszczące się w ówczesnym języku świata sztuki. [..] Prace site-specific często polegają na połączeniu „stacjonarnych” elementów rzeźbiarskich z elementami krajobrazu – dla dzieł plenerowych, bądź architekturą – dla realizacji we wnętrzach. Sformułowanie dzieła często poprzedone jest badaniem kulturowej matrycy miejsca – uwzględniającym jego aspekty historyczne, architektoniczne, topograficzne, środowiskowe, społeczne, krajobraz pierwotny czy historię krajobrazu kulturowego. Opiera się na uwypukleniu dostrzegalnych, bądź odkrywaniu ukrytych w przestrzeni znaczeń, ich przetworzeniu i prezentacji. Prace prezentowane w przestrzeni zamkniętej są często tworzone w porozumieniu z architektami budynków, czasem zaś przez nich samych. [...]"
UZASADNIENIE PROJEKTU
Punktem wyjścia do wskazania konieczności realizacji projektu jest obserwacja działań z zakresu wzbogacenia oferty kulturalnej na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały i całego Krakowa oraz działania w zakresie edukacji kulturalnej (której rozumienie - wg raportu z 2016 r. Edukacja Kulturowa w Małopolsce - obejmuje zagadnienia: upowszechniania kultury, wychowania estetycznego, wychowania przez sztukę i animację kultury ) jakie są podejmowane przez rozmaite placówki zarówno oświatowe jak i kulturalne. To zagadnienie zostało opracowane przez Małopolski Instytut
Kultury w publikacji „Edukacja kulturowa w Małopolsce Raport z badań ukierunkowanych na diagnozę stanu i perspektyw edukacji kulturowej w województwie małopolskim”. I tak wśród tematów przeważają zagadnienia takie jak: tradycja, pamięć, dziedzictwo niematerialne (54,64% wskazań) czy folklor i kultura ludowa (48,34%). Stosunkowo rzadko podejmowane są natomiast takie tematy jak: design, wzornictwo i rzemiosło (5,96% wskazań), sztuki wizualne (6,62%), architektura (11,26%) lub nowe media i multimedia (13,91%). To wskazuje na ciągły niedosyt wykorzystywania nowych form ubogacenia ofert programowych i kulturalnych nie tylko na terenie Krakowa. Dlatego nasz projekt jest odpowiedzią na te wciąż istniejące deficyty. Szczególnie istotne jest tu wskazanie łączenia nowych sztuk, w tym sztuk wizualnych wraz z wydobyciem potencjału kulturowego nowego miejsca jakim jest zabytkowa, pochodząca z XVI w., baszta Dworku Białoprądnickiego. Ponadto z przeprowadzonych badań wynika, że przedsięwzięcia z zakresu edukacji kulturowej realizowane w Małopolsce adresowane są głównie do dzieci (w wieku od 4 lat wzwyż) i młodzieży szkolnej. Zdecydowanie rzadziej grupą docelową dla tego rodzaju inicjatyw są studenci, osoby aktywne zawodowo lub seniorzy. Naszym projektem zmieniamy te proporcje.
Chęć realizacji projektu w północnej części miasta, czyli w znacznym oddaleniu od Rynku Głównego wynika z ciągłego braku cyklicznych propozycji z obszaru sztuk wizualnych, w szczególności zaś prezentujących sztukę współczesną w tamtym rejonie. Utworzenie galerii sztuki współczesnej w północnej części Krakowa uczyni tę lokalizację zdecydowanie atrakcyjniejszą pod względem oferty kulturalnej, odkryje nowy potencjał kulturowy miejsca, nada nowe znaczenie historyczne i stanie się atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej Krakowa. Ponadto zaktywizuje tamtejszych mieszkańców do obcowania z nowymi zjawiskami w sztuce współczesnej i spowoduje ferment wśród środowiska twórczego do tej pory mającego rzadką styczność z możliwością realizacji swoich artystycznych wizji w nietypowej, "trudnej" i zaskakującej przestrzeni wystawienniczej, która determinuje kształt i tematykę tworzonych dzieł.
Naszym projektem przypominamy także o 3 podstawowych funkcjach sztuki: docere - uczyć, movere-poruszyć oraz delectare - cieszyć.
a realizacja zadania ma sprzyjać zwiększeniu zainteresowania sztuką współczesną samą w sobie ale poprzez aspekt miejsca, w której jest
prezentowana.
Grupą docelową zadania stanowić będą mieszkańcy dzielnicy Prądnik Biały oraz pozostali mieszkańcy Krakowa a w nich grupa należąca do miłośników sztuki współczesnej, otwarta na nowe zjawiska w sztukach wizualnych w tym młodzież, dorośli i seniorzy. Wspólnie wezmą udział w organizowanych wydarzeniach, co pozwoli na integrację pokoleniową - oraz - na co należy zwrócić szczególną uwagę - na dostęp
do najnowszych zjawisk kultury współczesnej tamtejszym seniorom, którzy na co dzień korzystają z innych propozycji kulturalnych Centrum
Kultury "Dworek Białoprądnicki".
Ponadto do grup odbiorców należą wolontariusze aktywnie zaanagażowani w projekt oraz czytelnicy strony internetowej, mediów
społecznościowych, słuchacze stacji radiowych i czytelnicy mediów drukowanych.
Cel główny projektu:
- podniesienie atrakcyjności oferty kulturalnej Dzielnicy IV Prądnik Biały
- aktywizacja kulturalna mieszkańców Prądnika Białego
- aktywizacja środowisk twórczych
- integracja różnorodnych grup odbiorców kultury w tym seniorów, dorosłych i młodzieży
- edukacja kulturowa rozwijająca świadome uczestnictwo w kulturze poprzez upowszechnianie nowych zjawisk we współczesnej sztuce w tym w sztukach wizualnych oraz przybliżenie sylwetek nowych artystów w twórczej konfrontacji z już doświadczonymi
- utworzenie galerii sztuki współczesnej typu site specific
- odkrycie/odrodzenie baszty jako nowego miejsca na mapie kulturalnej, historycznej i turystycznej Krakowa
Partnerem strategicznym projektu jest Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", który zadeklarował pełną gotowość do współpracy na polu merytorycznym, logistycznym a także technicznym. Jednocześnie partner wyraził chęć kontynuacji projektu w latach kolejnych oraz podjęcia współpracy przy podobnych inicjatywach w przyszłości.
Kolejnym uzasadnieniem do realizacji projektu jest fakt, iż współpracować będziemy z osobami gwarantującymi prawidłowe wykonanie zadania. Wszyscy współpracownicy posiadają co najmniej wykształcenie wyższe, kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów ze środków publicznych (w tym doświadczenie tematyczne) oraz podlegają ciągłemu procesowi doskonalenia zawodowego.Wolontariusze – (grupy wsparcia z Dzielenicy IV Prądnik Biały), którzy zaangażują się w przygotowanie wystaw oraz dystrybucje materiałów promocyjnych na terenie Krakowa.
Poniżej zasoby kadrowe, które zamierzamy wykorzystać przy realizacji tego projektu:
ARTUR WABIK - (ur. 1982 r. w Krakowie) – artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 2010–2011 prowadził galerię sztuki współczesnej, zlokalizowaną w Krakowie, przy ulicy Zabłocie 23, w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki „Miraculum”. W latach 2012–2013 był jurorem w konkursach na murale dla Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na projekt muralu na budynku Galerii Krakowskiej. Od 2013 r. pracuje jako specjalista ds. sztuk wizualnych i kurator w Artetece WBP w Krakowie, gdzie tworzy pierwszą w Polsce cyfrową kolekcję street artu, oraz prowadzi zajęcia z zakresu krytyki street artu. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze Mariana Eilego w Krakowie.
Matylda Sałajewska - Artystka wizualna, dizajnerka, autorka projektów multimedialnych, filmów i instalacji przestrzennych. Absolwentka częstochowskiego "plastyka" oraz Wydziału Projektowania Graficznego katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom obroniła w 2008 r.). Jako artystka działa w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach sztuki w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Tel Awiwie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Kolonii, Hamburgu, Berlinie, Perth. Wygrała konkurs "Śląska Rzecz" - w kategorii grafika użytkowa. Jurorzy docenili przygotowaną przez nią identyfikację wizualną kampanii promocyjnej turystyki województwa śląskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2010 r. Była nominowana przez radiową "Trójkę" do tytułu Kulturysty Roku 2011. Współtworzy kolektyw Paczdarek i Haja. Niektóre z jej filmowych projektów można zobaczyć na stronie vimeo.com/channels/matyldasalajewska. W Katowicach prowadzi Studio Multimedialne. Autorka spotu promującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Kuratorka Katowice Street Art AiR oraz toruńskich Wizji Festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej.
Mariusz Waras - Artysta street-artowy, grafik, ilustrator, projektant, znany głównie z projektu m-city, tj. murali realizowanych na ścianach budynków w przestrzeniach miejskich. Kurator galerii billboardowej 238x504 w Gdyni. Jeden z 3 kuratorów cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Fascynuje go miasto i sztuka miejska. Od 2015 prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie jest adiunktem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów.
Dorota Halberda - Absolwentka studiów w zakresie Pedagogiki Oświatowo-Artystycznej, studiów podyplomowych z Oligofrenopedagogiki i Zarządzania Kulturą w Wymiarze Europejskim. Animator kultury, organizator imprez, koordynator projektów kulturalnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji i promocji projektów kulturalnych w ramach NGO: Stowarzyszenie Kotłownia, Projekt Kraków, Stowarzyszenie Na Rzecz dworku Białopadnickiego ( Art & Salt, Outings Project Bochnia, Pytania Retoryczne, Kameralna Scena Kultury, Miasto-Gmina-Muzyka, Lato w Teatrze, Warsztaty Design Thinking, Ogród Społeczny Prądnika Białego, Sztuka - Terapia - Życie, Na granicy Światów - Odyseja Kościuszkowska, Tadeusz Kościuszko - Narodowa Lekcja Historii etc.) organizacji imprez kulturalno-rozrywkowych, wystaw, koncertów, akcji street-artowych. warsztatów, pokazów multimedialnych. Doświadczenie w zarządzaniu projektami, współpracy z instytucjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi. Miłuje koncerty live, sztuki wszelakie oraz współczesne technologie.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Obsługa social-media, redakcja tekstów promocyjnych | 1 000,00 PLN | |
Catering | 900,00 PLN | |
Koordynacja projektu | 3 600,00 PLN | |
Wydanie katalogu projektowego | 2 500,00 PLN | |
Obsługa księgowo-administracyjna | 2 500,00 PLN | |
Kurator - przygotowanie merytoryczne wydarzeń, opracowanie scenariuszy wydarzeń i katalogu | 6 wydarzeń | 6 000,00 PLN |
Honoraria artystów | 6 artystów | 6 000,00 PLN |
Materiały plastyczne, nietypowe materiały multimedialne oraz inne materiały i narzędzia do przygotowania wydarzeń artystycznych | Komplet | 6 000,00 PLN |
Obsługa fotograficzna i video, montaż, making off, promo etc. | Obsługa 6 wydarzeń | 5 400,00 PLN |
Projekt i druk materiałów promocyjnych | komplet | 1 500,00 PLN |
35 400,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Promocja projektu: projekt i druk materiałów promocyjnych, dystrybucja materiałów promocyjnych, Obsługa media i socialmedia, redakcja tekstów promocyjnych | 01.02. - 31.11.2019 | |
Zorganizowanie pierwszego wydarzenia inaugurującego projekt w roku 2019. | II-ga połowa kwietnia 2019 | |
4 Realizacja 5-ciu kolejnych wydarzeń artystycznych w Baszcie | 01.05. - 31.11.2019 | |
Przygotowanie i wydanie katalogu projektowego | 01.01. - 31.11.2019 | |
Obsługa fotograficzna i video wydarzeń | 01.04. - 31.11.2019 | |
Rozliczenie projektu | 01.01. - 31.12.2019 | |
Koordynacja projektu | 01.01. - 31.11.2019 | |
projekt i druk materiałów promocyjcnych | 01.01. - 31.11.2019 | |
Działania przygotowawcze do przeprowadzenia poszczególnych działań projektu, w tym: przygotowanie merytoryczne wydarzeń przez kuratora, opracowanie scenariuszy wydarzeń i katalogu, zakupy materiałów, podpisywanie umów | 01.01. - 31.11.2019 |