Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 102:

Samoobsługowy Kraków

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnice od I do XVIII

Dodatkowe lokalizacje: Kraków

Opis projektu

W większości miast standardem są publiczne stacje rowerowe, gdzie za darmo, ale samodzielnie można naprawić sprzęt rowerowy. Doraźna naprawa rowerów na pokonywanej trasie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów i nie tylko. Ograniczy w Dzielnicach Krakowa ilość rowerów w kiepskim stanie technicznym. Zmniejszy się także kłopot rowerzystów, którym niespodziewanie w trakcie jazdy rower odmówił posłuszeństwa. Stacja naprawy rowerów umożliwi cyklistom drobne naprawy. Będzie można napompować koło, dokręcić pedała, błotniki, wyregulować hamulce itp. Samoobsługowe stacje posiadają linki / kody pozwalające podejrzeć w sieci materiały pomocne przy naprawie roweru, zatem będą: publiczne, dostępne każdego dnia, przez całą dobę i co najważniejsze łatwe w obsłudze.
Projekt zakłada zakup, transport i montaż 4 szt. stacji do samodzielnej naprawy rowerów. dla każdej z 18 Dzielnic Krakowa, zatem łącznie 72 szt.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stacja naprawy rowerów przyda się nie tylko rowerzystom, ale także rodzicom z dziećmi w wózkach, opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy chcieliby podreperować wózek inwalidzki. Możliwe też będzie pompowanie piłek sportowych, czy materacy. Wystarczy dopasować końcówkę pompki do wentyla. Takie rozwiązanie przyczyni się głównie do eliminacji zmory każdego rowerzysty, jakim są poprzebijane dętki i brak możliwości dalszego podróżowania jednośladem. Patrząc na inne miasta takie jak Warszawa, Gdańsk czy też Łódź i ilość rowerzystów jeżdżących w sezonie wiosenno - letnim pomysł samoobsługowej stacji jest bardzo atrakcyjny i wpływający pozytywnie na bezpieczeństwo i rozwój kondycji fizycznej. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkowników rowerów, może zachęcić innych mieszkańców do częstszego wybierania właśnie roweru jako środka lokomocji.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dostawa i montaż stacji naprawy rowerów Dostawa i montaż 72 szt. stacji naprawy rowerów wraz z ewentualnym wykonaniem utwardzenia podłoża - 72 szt. x 8 000,00zł = 576 000zł 576 000,00 PLN
576 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ustalenie lokalizacji, w których mają być zamontowane stacje naprawy rowerów Ustalenie lokalizacji, w których mają być zamontowane stacje naprawy rowerów przy udziale poszczególnycg Dzielnic a także w drodze przeprowadzonej ankiety przez ZIKiT II kw. 2019
Zamówienia Publiczne zamówienie publiczne na dostawę i montaż stacji naprawy rowerów III kw.2019
Realizacja realizacja zadania polegającego na dostawie i montażu stacji naprawy rowerów w tym odbiór IV kw.2019

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Stacja naprawy rowerów umożliwi cyklistom drobne naprawy. Stacja naprawy rowerów przyda się nie tylko rowerzystom, ale także rodzicom z dziećmi w wózkach, opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy chcieliby podreperować wózek inwalidzki. Możliwe też będzie pompowanie piłek sportowych, czy materacy. Wystarczy dopasować końcówkę pompki do wentyla. Takie rozwiązanie przyczyni się głównie do eliminacji zmory każdego rowerzysty, jakim są poprzebijane dętki i brak możliwości dalszego podróżowania jednośladem. Realizacja projektu pociągnie za sobą konieczność zabezpieczenia w budżecie środków na utrzymanie stacji w zakresie systematycznej wymiany zużytych i zniszczonych narzędzi.
576 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×