Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 49:

KRK nasz Kraków. Miejsce spotkań

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: okolice Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie

Opis projektu

Żyjemy w czasach skrótów. W tradycji miasta zaistniały już obok Nas z powodzeniem MOS, MOCAK, NCK, MHK, KBF, ICE, MCK, AGH, CSW, KFK dawny ŚOK, SCKM, MN. Kraków też ma swój skrót. To KRK- coraz częściej używana forma w języku codziennym.

Projekt proponuje powrót do skrótu KRK, który wzbudzał liczne dyskusje. Przeciwnicy mówili, że jest nieczytelny, że to też nazwa wyspy i miasta w Chorwacji, że brakuje mu oryginalności. W odpowiedzi zwolennicy dorzucali, że za skrótem stoi nowoczesność, otwartość, kreatywność, prostota. Ciekawe, co na to mieszkańcy Krakowa, czy też są tak podzieleni?

W projekcie proponuję, aby wrócić do KRK i litery umieścić w przestrzeni miasta w metalowej instalacji, w którą wplecione będą znane symbole Krakowa: Smok Wawelski, obwarzanek z solą, czapka krakuska i wianek (ten od Krakowianki i od święta Wianki). Co Krakowianie myślą o instalacji KRK jako nowym miejscu, gdzie można się umówić, spotkać, zrobić sobie zdjęcie? Dołączmy do Tarragony z TGN.

Propozycja wyglądu instalacji jest następująca. Litery proste, drukowane, przestrzenne, wysokości ok. 2 metrów osadzone na niskich podestach, podnóżkach. W każdą literę byłby wkomponowany jeden z wybranych, znanych symboli Krakowa. Pierwsze duże "K" w wersalik ("długą nogę") wpleść postać Smoka Wawelskiego. W łuku, "brzuszku" dużej litery "R" wkomponować można obwarzanek z solą. Na szczycie "nogi" drugiego "K" osadzony byłby wianek ze wstążkami, a na górnej "nodze" drugiego "K" czapka krakuska.

Pomysł symboli Krakowa oparty jest na tym, co powszechnie kojarzy się z miastem (takie powiązanie powszechnie znanych symboli i powszechności używania słowa KRK). Pewnie można by jako symbole wybrać zabytki, albo znane osoby. Można by. W proponowanym projekcie bardziej chodzi o pokazanie Krakowa w skrócie jako miasta, które ma swoje legendy (np. o Smoku Wawelskim), tradycje (np. Wianki), kulinarne symbole (np. obwarzanek), dziedzictwo kulturowe (np. krakowiak - taniec ludowy w tradycyjnym stroju krakowskim, którego elementami są wianek i czapka krakuska).

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem tego projektu jest polubienie skrótu KRK i zaznaczenie, że żyje on nie tylko w mowie potocznej.

Instalacja KRK z wkomponowanymi w litery znanymi symbolami miasta w przestrzeni Krakowa to:

- nowe, ciekawe miejsce spotkań dla Krakowian i turystów,

- nowe miejsce, gdzie można zrobić sobie zdjęcie z rodziną, znajomymi,

- nowy symbol miasta rozpoznawalny z czasem w Polsce, Europie a może i na świecie,

- przedstawienie potencjału kulturowego miasta, z którego każdy może skorzystać,

- zaciekawienie symbolami wplecionymi w litery KRK, które mogą zachęcić do poznawania miasta, jego tradycji, ponownych odwiedzin, np. na Wianki, rozmów rodziców i dzieci na temat Krakowa

- promocja miasta poprzez nowe, ciekawe miejsce, które pomoże w jego rozwoju, aby nam mieszkańcom żyło się lepiej. Realizacja tego projektu może się stać przyczyną uśmiechu, zadowolenia mieszkańców Krakowa.

Do miłego zobaczenia przy instalacji KRK ze Smokiem Wawelskim, preclem w dłoni i z wiankiem, krakuską na głowie!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt instalacji KRK wykonanie projektu instalacji KRK 15 000,00 PLN
wykonanie instalacji KRK wykonanie metalowej instalacji KRK wg projektu 20 000,00 PLN
Organizacja wydarzenia z okazji odsłonięcia instalacji KRK koncert zespołu ludowego, rozdawanie Krakowianom obwarzanków i papierowych czapek krakusek czy papierowych wianków 30 000,00 PLN
65 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ogłoszenie konkursu na projekt instalacji KRK Ogłoszenie konkursu na projekt instalacji KRK pierwsza połowa 2019
Wybór miejsca wyznaczenie ostatecznego miejsca, w którym stanie instalacja KRK pierwsza połowa 2019
Wykonanie projektu Wykonanie projektu instalacji KRK druga połowa 2019
Uroczyste otwarcie Uroczyste odsłonięcie instalacji KRK z udziałem mieszkańców druga połowa 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania związana jest z koniecznością systematycznego czyszczenia instalacji oraz z ewentualnymi naprawami w przypadku dewastacji. Dzięki realizacji projektu powstanie nowe miejsce spotkań.
powrót