Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 10:

Program profilaktyczny o zdrowym odżywianiu dla przedszkoli

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja:

Dodatkowe lokalizacje: 63 krakowskie przedszkola samorządowe

Opis projektu

Projekt ten będzie realizowany na terenie gminy Kraków. Realizacja będzie odbywała się w przestrzeni ogólnodostępnej. Ilość przedszkoli zadeklarowana w udostępnieniu lokalu do przeprowadzenia warsztatów to 63. Nabór do grup w planowanym przedsięwzięciu jest w założeniu otwarty. Promocja wydarzenia będzie odbywała się poprzez stronę internetową, kampanię w sieci, promocję w przestrzeni wokół przedszkoli - tak aby informacja miała szansę dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Otwarty nabór dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych w wieku od 4 do 6 roku życia zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz ich rodziców.

Warsztaty będą różnorodne (2 godziny lekcyjne edukacji dla rodziców) oraz 3 godziny lekcyjne warsztatów kulinarnych; dla rodziców z dziećmi). Warsztat  kulinarny będzie oferowany z dwoma opcjami terminu w każdym z miejsc - aby uczynić możliwym uczestniczenie w wydarzeniu wszystkim zainteresowanym. 

Ilość rodziców mogąca odbyć warsztat w jednym z miejsc (w jednym z przedszkoli) to maksymalnie 40 osób. Ilość uczestników warsztatów w drugiej części to 20 rodziców i ich dzieci, łącznie nie więcej niż 40 uczestników na jeden warsztat kulinarny. Łącznie w jednym miejscu odbywa się jeden warsztat dla rodziców, oraz dwa warsztaty kulinarne dla rodziców i ich dzieci zaproponowane w dwóch różnych terminach. 

Po zakończonych warsztatach uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w zajęciach. (i rodzice, i dzieci).


Cele Programu:

  • poszerzenie świadomości dzieci, a w szczególności ich rodziców o tym co tak naprawdę jedzą, co te produkty w sobie zawierają
  • nauka czytania i analizowania etykiet na produktach
  • nabywanie wiedzy i umiejętności dbania o własne zdrowie poprzez odżywianie
  • propagowanie zdrowego stylu życia u dzieci i ich rodzin
  • zrozumienie potrzeby prawidłowego żywienia
  • poznanie i wdrażanie przepisów zawierających zdrowe produkty do codziennej diety
  • zastępowanie niezdrowej żywności - zdrowymi (i smacznymi!) produktami

Co będzie odbywać się na warsztatach?
Na warsztatach dzieci wraz z rodzicami będą przygotowywać zdrowe posiłki i poznawać smak potraw i produktów inne niż te, które dotychczas spożywali, a przy tym się świetnie bawić. Mamy świadomość, że w niektórych przypadkach może być ciężko przekonać rodziców do zmiany ich dotychczasowych nawyków, ale będziemy chciały uświadamiać ich, co zawierają produkty, które jedzą oni oraz co podają swoim dzieciom. Chcemy, aby rodzice byli świadomi co tak naprawdę kryje się za różnego rodzajami batonami, chipsami, niezdrowymi przekąskami, soczkami czy zupami w proszkach. Chcemy również pokazać rodzicom, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie i niesmaczne – a wręcz przeciwnie.
 

Warsztaty o żywieniu dla rodziców
Pierwsza część warsztatów dotyczy tylko rodziców. Na spotkaniu zostają poruszone takie tematy jak planowanie budżetu przeznaczonego na zakupy, informacje na temat zdrowych lokalnych warzyw i owców, porady na temat tego jak gotować z dzieckiem. Podczas spotkania rodzice będą mieli możliwość rozplanowania budżetu, który zostanie przeznaczony na tygodniowe zakupy. Przedstawimy produkty, które mogą stać się zdrowymi zamiennikami, niezdrowych przekąsek. Pomożemy rodzicom w odczytywaniu etykiet i interpretowaniu oznaczeń składników, których szczególnie powinni unikać. Omówimy również sposoby pracy z dzieckiem w kuchni. Jakie czynności może wykonywać dziecko w określonym
wieku. Wspólnie zastanowimy się nad tym w jaki sposób przygotowywać z dzieckiem posiłki, tak aby nie była to tylko zabawa. W kolejnym etapie naszego spotkania zaprezentujemy fakty i mity dotyczące różnych produktów. Większą część dyskusji poświęcimy produktom, które zawarte są w diecie dziecięcej. Wspólnie stworzymy spis przepisów, które będą dla dzieci nie tylko zdrowe, ale i smaczne.W tej  części dyskusji porozmawiamy o tym jak zachęcić dzieci do jedzenia. Na koniec spotkania rodzice podzielą się własnymi doświadczeniami, będą również mogli kierować pytania do specjalistów z dziedziny dietetyki.

Warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców
Kolejnym elementem naszych działań będą warsztaty kulinarne, na które zapraszać będziemy rodziców wraz ze swoimi pociechami. Oprócz teoretycznej wiedzy, chcemy aby dzieci przy pomocy rodziców poznały przepisy i nauczyły się gotować konkretne potrawy. Dania/przekąski będą dobierane tak, aby były przede wszystkim zdrowe, przystępne cenowo, łatwe do przygotowania i smaczne. Chcemy uświadomić poprzez działanie, że przygotowanie zdrowych posiłków nie musi być czasochłonne oraz bardzo kosztowne, a już dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie dużo pomóc w przygotowaniu potraw. Takie zajęcia pomogłyby nie tylko w zmianie nawyków żywieniowych, ale też mogłyby uświadomić rodziców, że również przy wspólnym gotowaniu można nawiązywać więź z dzieckiem i poświęcić mu czas.
Zależy nam na aktywizowaniu przedszkolaków. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią już formować kształty, więc są w stanie zrobić kulkę z mięsa czy warzyw na pulpeciki/kotlety, dekorować dania, ubijać białka, obierać warzywa i owoce obieraczką, wycinać ciasteczka foremkami, a przy pomocy rodziców kroić plastikowym nożem. W związku z tym, istnieje duża pula przepisów, które dzieci są w stanie zrobić same przy niewielkiej pomocy.
Motywacją do czynnego udziału w warsztatach będą konkursy z nagrodami. Oprócz tego, uczestnicy warsztatów otrzymywać będą certyfikaty ukończenia kursu kulinarnego. Po ukończonych zajęciach, każdy przepis umieszczany będzie na stronie internetowej, aby uczestnicy w każdej chwili mogli do niego wrócić i go odtworzyć.
Warsztaty prowadzić będą dietetycy, psychodietetycy, oraz kucharze.

Strona Internetowa
Nieodłącznym elementem naszego programu będzie strona internetowa. Ma ona na celu połączyć wszystkie nasze działania w jednym miejscu. Na stronie będzie można przeczytać o tym czym jest nasz program, dlaczego powstał i jakie są nasze cele. Będą tam opisane wszystkie nasze wydarzenia. Rodzice jeszcze przed warsztatami będą mogli zobaczyć szczegółowy plan obu spotkań. Dzięki temu będą mogli się się przygotować, jakie zadać pytanie albo na co zwrócić uwagę. Na witrynie również będzie można znaleźć wszystkie przepisy wykorzystywane podczas warsztatów, a co za tym idzie wykorzystać je w domu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dlaczego nasz program jest ważny?
Podstawowym pytaniem, które możemy sobie zadać, jest to dlaczego w ogóle nasz program jest ważny i warto go zrealizować. Wiadomym jest, że prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających optymalny rozwój dziecka. Dodatkowo prawidłowe żywienie pozwala na obniżenie ryzyka chorób, w tym np.  infekcji, a także ryzyka wystąpienia alergii czy chorób dietozależnych takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Te choroby to tylko kilka popularnych konsekwencji otyłości wśród dzieci. Cała lista konsekwencji złego odżywiania, prowadzących do otyłości, znajduje się w tabeli (załącznik 1). Musimy zwrócić również uwagę na fakt, że konsekwencjami otyłości nie są tylko choroby somatyczne, ale również liczne problemy emocjonalne i psychospołeczne takie jak niska samoocena otyłego dziecka, izolacja społeczna, depresja. Ilość konsekwencji, które niesie za sobą otyłość wskazuje nam na to jak ważny problem społeczny staramy się rozwiązać. Co więcej, problem ten nie dotyczy wcale znikomej ilości dzieci w Polsce. Statystyki pokazują nam, że złe odżywianie dotyczy całkiem sporej ilości Polaków. Po pierwsze według badań (Szponar, Sekuła, Rychlik 2003) aż średnio 7,2 % dziewczynek oraz 8% chłopców w wieku od 1-18 lat ma nadwagę, a 4,6% dziewczynek i tyle samo chłopców zmaga się z otyłością.

Ostatnia już przedstawiona przez nas statystyka dotyczy świadomości Polaków na temat zdrowia. Badania pokazują, że Polacy dobrze zdają sobie sprawę, że w największym stopniu do poprawy zdrowia przyczynia się zdrowe odżywianie się. Wnioskiem z tego badania może być dla nas to, żeby skupić się przede wszystkim na sposobach na zdrowe żywienie dzieci, a nie samym uświadamianiu, że jest to ważne. Problem nie leży w tym, że osoby dorosłe nie zdają sobie sprawy z ważności zdrowego odżywiania dla zdrowia, ale w tym, że nie stosują tej wiedzy w praktyce. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Stworzenie programu Stworzenie warsztatów, zgromadzenie i przegląd literatury przedmiotu. Przygotowanie prezentacji, przepisów, materiałów pomocniczych. 2 000,00 PLN
Rekrutacja trenerów Weryfikacja aplikacji i rozmowy rekrutacyjne 1 000,00 PLN
Strona internetowa + grafika Zatrudnienie informatyka i grafika komputerowego 4 000,00 PLN
Warsztaty dla rodziców 2 trenerów, 2 godziny lekcyjne w jednym przedszkolu. 1 termin spotkania. 25 200,00 PLN
Warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców 2 trenerów, 3 godziny lekcyjne w jednym przedszkolu, 1 termin spotkania 75 600,00 PLN
Produkty spożywcze do warsztatów kulinarnych Produkty spożywcze, akcesoria (noże plastikowe, talerze itp.) 30 000,00 PLN
137 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Etap wstępny Przygotowanie strony internetowej, przygotowanie warsztatów, Styczeń 2019r
Przeprowadzanie warsztatów rekrutacja -ciągła, ustalenie harmonogramów, warsztaty edukacyjne, warsztaty kulinarne w przedszkolach Luty-Czerwiec 2019 r. oraz Wrzesień-Listopad 2019 r.
Zakończenie Ewaluacja, wnioski na przyszłość, wydawanie certyfikatów Grudzień 2019r

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Celem warsztatów jest poszerzenie świadomości dzieci ich rodziców odnośnie zdrowego odżywiania, nauka czytania i analizowania etykiet na produktach, nabywanie wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie poprzez właściwe odżywanie, propagowanie zdrowego stylu życia, poznanie i wdrażanie przepisów zawierających zdrowe produkty do codziennej diety. W konsekwencji uniknięcie otyłości i chorób z nią związanych, zarówno somatycznych jak i problemów emocjonalnych i psychospołecznych m.in. niska samoocena dziecka, izolacja społeczna, depresja.
powrót