Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 6 NR 4:

Trasa Kulturowa Bronowice Małe - Mydlniki

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 6 - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bronowice Dzielnica VI

Dodatkowe lokalizacje: 1. Zespół Dawnych budynków dworu mariackiego. 2. ul. Pod Strzechą 14 budynek dawnych czworaków dworskich. 3. ul. Tetmajera ujęcie wodne źródełko. 4. ul. Tetmajera poaustriackich schron piechoty. 5. ul. Łupaszki fort nr 41 Twierdzy Kraków. 6. Na trasie szlaku Dawnej Twierdzy Kraków Krzyż pod Lipką. 7.fort numer 41 a w Mydlnikach w pobliżu Stacji Kolejowej Kraków-Mydlniki. 8.ul. balicka 200 Figura Matki Bożej na „pręgierzu". 9. Zbieg ulic Łupaszki i Balickiej Dwór Schőnów. 10. ul. Filtrowa miejsce ujęcia wody z Młynówki Królewskiej do młyna bronowickiego. 11.ul. Filtrowa murowana kapliczka słupowo wnękowa. 12. ul. Na Błonie miejsce po dawnym młynie w Bronowicach. 13. zbieg ulic Zarzecze i Armii Krajowej kolumna z krzyżem fundacji Szymona Słabego.

Opis projektu

Głównym założeniem projektu jest przygotowanie i umiejscowienie tablic informacyjnych przy najważniejszych obiektach historycznych na terenie Dzielnicy VI Bronowice. Tablice informacyjne są przy punktach stanowiących Trasę kulturową Bronowice Małe - Mydlniki na terenie Dzielnicy VI Bronowice, która uwzględnia wszystkie ważne obiekty historyczne występujące na terenie Dzielnicy VI. Proponowana trasa ma charakter pętli i może przebiegać w odwrotnym kierunku, czyli np. od pętli przy ul. Rydla w stronę Młynówki Królewskiej do Mydlnik i dalej powrót przez Bronowice. Celem jest pokazanie bogatej przeszłości tych miejsc poprzez prezentacje najważniejszych obiektów. Dawne dwory, forty, stawy, karczmy czy kuźnie świadczą o bogactwie i pięknie Bronowic i Mydlnik. Tablice pozwolą na poznanie historii dawnej wsi pod Krakowem, a dziś dzielnicy blisko milionowego miasta.  

 
Tablice informacyjne i wyznaczone punkty są częścią Trasy kulturowej, która jest propozycją Towarzystwa Przyjaciół Bronowic działającego od ponad 20 lat na terenie Bronowic Małych. Towarzystwo już od kilku lat prowadzi działania na rzecz zrealizowania trasy i tablic informacyjnych. We współpracy z Radą Dzielnicy VI już udało się zrealizować kilka punktów na trasie. We wniosku chcemy jednorazowo zrealizować 13 punktów na Trasie, co stanowi 1/4 całości trasy. Tablice informacyjne byłyby obecne na terenie całej dzielnicy, co pozwoli mieszkańcom już od lat tu żyjącym jak i nowo zamieszkałym na poznanie historii, tradycji i kultury tego bardzo ważnego w dziejach Krakowa i Polski terenu, gdzie tworzyło wielu artystów okresu Młodej Polski, a krajobrazy bronowickie były nie raz inspiracją dla wielu dzieł. Przez Bronowice przebiegał trakt królewski, a w XIX wieku powstały liczne zabudowania fortyfikacyjne. To tu umiejscowił akcję swojego dramatu Wesele Stanisław Wyspiański. Warto pamiętać o tych miejscach i chronić je. Szczególnie teraz, gdy tak wiele inwestycji jest prowadzonych na terenie Dzielnicy VI.  

Przy wyznaczonych obiektach (przystankach historycznych) proponujemy umieścić tablice informacyjne z krótką historią obiektu, reprodukcją starej fotografii (o ile to możliwe) lub fotografię omawianego obiektu, rysunek lub plan. W punktach węzłowych przewidujemy posadowienie dużych tablic informacyjnych, na której umieszczona mapa Bronowic z zaznaczeniem przebiegu całej trasy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest pokazanie bogatej przeszłości tych miejsc poprzez prezentacje najważniejszych obiektów. Dawne dwory, forty, stawy, karczmy czy kuźnie świadczą o bogactwie i pięknie Bronowic i Mydlnik. Tablice pozwolą na poznanie historii dawnej wsi pod Krakowem, a dziś dzielnicy blisko milionowego miasta.  

Tablice informacyjne byłyby obecne na terenie całej dzielnicy, co pozwoli mieszkańcom już od lat tu żyjącym jak i nowo zamieszkałym na poznanie historii, tradycji i kultury tego bardzo ważnego w dziejach Krakowa i Polski terenu, gdzie tworzyło wielu artystów okresu Młodej Polski, a krajobrazy bronowickie były nie raz inspiracją dla wielu dzieł. Przez Bronowice przebiegał trakt królewski, a w XIX wieku powstały liczne zabudowania fortyfikacyjne. To tu umiejscowił akcję swojego dramatu Wesele Stanisław Wyspiański. 
Warto pamiętać o tych miejscach i chronić je. Szczególnie teraz, gdy tak wiele inwestycji jest prowadzonych na terenie Dzielnicy VI i wkrótce możemy stracić ostatnie świadectwa piękne i bogatej przeszłości Bronowic kiedyś podkrakowskiej wsi. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
13 tablic informacyjnych Koszt wydruku, projektu i montażu 13 tablic informacyjnych. Koszt jednej tablicy zgodnie z Cennikiem Budżetu Obywatelskiego to 2000 zł. 26 000,00 PLN
26 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt tablic informacyjnych Przygotowanie projektu graficznego 13 tablic informacyjnych w nawiązaniu do już istniejących tablic. pierwszy kwartał 2019
Potwierdzenie lokalizacji Potwierdzenie dokładnego zlokalizowania 13 tablic informacyjnych na Trasie kulturowej Bronowice Małe - Mydlniki drugi kwartał 2019
Montaż tablic Montaż przygotowanych tablic informacyjnych w potwierdzonych lokalizacjach na Trasie kulturowej Bronowice Małe - Mydlniki druga połowa 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt opiniuje się pozytywnie. Z uwagi na trwające prace nad nowym Systemem Informacji Miejskiej, z dniem jego obowiązywania, oznakowanie trasy będzie musiało być spójne z wymogami zawartymi w SIM. Podany koszt zależy od materiału i rozmiaru.
powrót