Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 1 NR 6:

Wakacyjne zajęcia z grafiki komputerowej i programowania

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 1 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krakowskie Forum Kultury, ulica Mikołajska 2

Opis projektu

Nam, jako mieszkańcom Dzielnicy Pierwszej  zależy, żeby Stare Miasto było miejscem wspierającym rodziców. W związku z tym chcielibyśmy zaproponować organizowane, w ramach budżetu obywatelskiego bezpłatne, dla wszystkich dzieci z dzielnicy zajęcia z grafiki komputerowej pixel-art i programowania. Planujemy, żeby dzieci mogły uczestniczyć w  2-tygodniowych półkoloniach, na terenie KFK, przy ul. Mikołajskiej 2. Dzieci i młodzież powinny się uczyć w małych grupach, maksymalnie 15 osobowych, jak zostało to przyjęte w innych tego typu przedsięwzięciach edukacyjnych. Zorganizować chcielibyśmy co najmniej 3  turnusy, na których dzieci realizowałyby materiał z zakresu tworzenia grafiki pixel-art i podstaw programowania. Podstawą  zajęć będzie obcowanie z informatyką, ale oprócz tego uczestnicy półkolonii będą mieli okazję wziąć udział w innych zajęciach(sportowych, plastycznych itp.). Beneficjentami tego projektu będą wszystkie  dzieci zamieszkujące naszą dzielnice, w przedziale wiekowym 5-16 lat. Chcielibyśmy, aby pierwszeństwo mieli rodzice, których nie stać na opłacenie tego typu zajęć u komercyjnych podmiotów. Dzięki temu będziemy stwarzać szanse na rozwój i wspieranie edukacji  najmłodszych, niezależnie od zamożności rodzin  z których pochodzą. 

 Opis realizacji: 
Etap I: Wybór podwykonawcy przez KFK. Promocja organizowanych zajęć, przekazywanie rodzicom informacji poprzez szkoły, jaki i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Zależy nam na tym aby, na tym etapie informacja o projekcie dotarła do wszystkich rodziców z dzielnicy pierwszej. 
Etap II: Uruchomienie zapisów  i ustalenie terminów turnusów we współpracy z KFK i rodzicami. 
Etap III: Rozpoczęcie półkolonii. Dzieci w czasie kursu powinny zostać zapoznane z podstawowymi zagadnieniami grafiki komputerowej, takimi jak sposób tworzenia grafiki rastrowej, obsługa oprogramowania, a także poznanie narzędzi do samodzielnej nauki tych zagadnień w domu. Oprócz tego nauczyłyby się podstaw programowania i budowy komputery, dla uzupełnienia tych jakże ważnych zagadnień edukacji cyfrowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Choć naszą dzielnicę nazwać można najpiękniejszą w Krakowie, w jej funkcjonowaniu znaleźć można pokaźne deficyty. Kwestią, która zwróciła naszą szczególną uwagę jest brak działań społecznych nastawionych na bardzo ważną grupę odbiorców, jaką są dzieci i dorastająca młodzież. Naszym projektem chcemy dać sygnał do pozytywnej zmiany i skłonić Miasto do poszerzenia oferty dla rodzin mieszkających w Dzielnicy I. Wybraliśmy cykl rozwijających półkolonii, które spełniać miałyby dwa zasadnicze cele. Pierwszym z nich byłoby zapewnienie produktywnego spędzenia czasu dzieciom i młodzieży pozostającym na Starym Mieście w czasie wakacji. Drugim - wsparcie rodziców, których często nie stać na wydatki związane z organizacją czasu wolnego ich dzieci w rozwijającej formie. Proponujemy Miastu organizację przez instytucję półkolonii, które mogłyby zarówno nauczyć dzieci przydatnych umiejętności, jak i pomóc im wyrazić siebie artystycznie. W celu realizacji wyznaczonych priorytetów chcemy zorganizować wakacyjne zajęcia z zakresu programowania i grafiki komputerowej. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają nawet małym dzieciom uczenie się i rozwój dzięki technologii komputerowej (przykładami są Make-Art czy Scratch). Grafika komputerowa Pixel-Art (nauczana poprzez aplikacje takie jak Make-Art) stwarza szansę na zapoznanie dzieci z jedną z ważnych dziedzin współczesnej grafiki oraz daje możliwość nauki podstaw kodowania. Obecnie edukacja cyfrowa jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą dziedziną edukacji. Tego typu półkolonie mogą stworzyć dla dzieci szansę na wejście w cyfrowy świat już w młodym wieku, co prawdopodobnie przyczyni się do przyspieszenia ich rozwoju i zapewnienia stabilnej przyszłości. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że nauka programowania wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wyniki osiągane przez nie również w innych dziedzinach życia, co wykazały liczne zachodnie badania. Organizowane przez nas półkolonie kreowałyby więc szeroką płaszczyznę do rozwoju talentów dzieci. Oprócz tego, na półkolonii byłyby realizowane zagadnienia spoza tematyki Computer Science. Dzieci mogłyby zapoznać się z historią Krakowa, krakowskimi legendami oraz zagadnieniami między innymi z zakresu plastyki czy muzyki. Półkolonie obsługiwane będą przez wykwalifikowaną kadrę posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. 
Podsumowując, główną rzeczą, którą chcemy zapewnić poprzez organizację półkolonii, jest stworzenie pola do rozwoju dla dzieci z Dzielnicy I niezależnie od możliwości finansowych ich rodziców. Zajęcia z programowania i grafiki Pixel-Art są już dostępne w niektórych częściach Krakowa. Niestety jednak, tego typu zajęcia są z reguły kosztowne i wciąż mało dostępne w naszej dzielnicy, co tym projektem chcemy zmienić. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w zależności od możliwości finansowych rodziców niektóre dzieci mogą nie mieć szansy na uczestnictwo w płatnych zajęciach, dlatego chcemy wyjść im naprzeciw. Organizowane przez nas półkolonie byłyby też pozytywnym gestem wobec rodziców, działaniem promującym inicjatywę skierowaną na rozwój dzieci i młodzieży.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszt Organizacji półkolonii Koszt półkolonii tematycznej w Krakowie, 15 uczestników x 1300zł x 3 turnusy 58 500,00 PLN
Promocja koszty promocji projektu - plakaty, media społecznościowe, etc. 2 000,00 PLN
Wyżywienie dzieci w trakcie półkolonii posiłki dla dzieci w trakcie trwania półkolonii, poczęstunek, ciepły posiłek i napoje 6 750,00 PLN
67 250,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wybór podwykonawcy wybór podmiotu realizującego styczeń - marzec 2019
Działania promocyjne promocja mająca na celu dotarcie do rodziców dzieci - plakaty, media, etc kwiecień - czerwiec 2019
Zapisy zapisy na półkolonie czerwiec 2019
Realizacja półkolonii proponowane terminy: 01-12.07.19, 15-26.07.19, 29.07-09.08.19 lipiec-sierpień 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt rozpatrzony pozytywnie. Poprawny pod kątem formalnym, dobrze rokujący i spełniający wszystkie wymagane kryteria. Wspiera rozwój dzieci, uwzględnia szeroki krąg odbiorców.
powrót