Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 9 NR 13:

BORKOWSKIE OGRODY OSIEDLOWE II ETAP

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt lokalny - 9 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Borek Fałęcki, osiedle położone w obszarze ulic: Żywiecka, Goryczkowa, Kępna, Jagodowa.

Opis projektu

Projekt zakłada rewitalizację zieleni osiedlowej i przestrzeni publicznej poprzez:: rekultywację gleby, założenie nowych trawników, wycięcie i wykarczowanie starych - mających kilkadziesiąt lat - żywopłotów z ligustru, nasadzenie nowych żywopłotów, wycięcie zdziczałych krzewów, przycięcie gałęzi drzew (tam, gdzie to jest konieczne), krzewów, wykonanie rabat, pielęgnację istniejących i nowych nasadzeń wykonanych w związku z realizacją projektu. W projekcie przewidziano również zakup i montaż nowych ławek z oparciem oraz odmalowanie istniejącej małej architektury.
Dokumentacja projektowa powinna zostać opracowana po wcześniejszych konsultacjach na organizowanych w tym celu spotkaniach z mieszkańcami osiedla i przedstawicielami administracji MEEST Sp. z o.o., jako firmy zarządzającej osiedlem. Wskazanym jest, aby realizacja projektu uwzględniała rzeczywiste potrzeby mieszkańców.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zasadniczym celem projektu jest rewitalizacja, nowe zagospodarowanie, poprawa estetyki i funkcjonalności osiedlowych terenów zielonych (stanowiących własność Gminy Kraków)  w przestrzeni publicznej. W latach 70-tych osiedlowe ogrody były zadbane, rosły tutaj piękne krzewy, kwiaty, a nawet warzywa. Każdy ogród miał swojego opiekuna - mieszkańca osiedla, który go pielęgnował. Niestety, większość z tych osób już nie żyje, albo ze względu na zaawansowany wiek i zły stan zdrowia osoby te nie są już w stanie kontynuować pielęgnacji ogrodów. Aktualnie zieleń na naszym osiedlu jest w złym stanie. Istniejące żywopłoty w znacznej większości mają po kilkadziesiąt lat i są zniszczone przez upływ czasu. W wielu miejscach brakuje całych fragmentów żywopłotów. Istniejące nasadzenia były wykonywane częściowo przez mieszkańców, bez uwzględnienia całościowej koncepcji zagospodarowania zieleni na osiedlu, której w przeszłości nie opracowano. Rosnące tutaj krzewy wymagają przycięcia lub wycięcia. Zniszczone, wybrakowane żywopłoty zlokalizowane są również w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Żywieckiej, która stanowi obecnie ważny szlak komunikacyjny dla mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości. Opisany wyżej stan rzeczy niekorzystnie wpływa na wizerunek osiedla, ale też całej Dzielnicy IX. W 2017 r w związku z realizacją projektu z BO nastąpiła już częściowa poprawa sytuacji (mieszkańcy zadowoleni są zwłaszcza z nowych ławek, z których w tym roku będą mogli w pełni skorzystać, wypoczywając w sąsiedztwie kwitnących krzewów i zadbanej zieleni)), ale pozostała jeszcze spora część osiedla, która wymaga rewitalizacji w zakresie terenów zielonych i małej architektury. Przedmiotowy projekt wpisuje się w politykę Rady Dzielnicy IX, ukierunkowanej właśnie m.in. na upiększanie i rozwój terenów zielonych.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa opracowanie 8 000,00 PLN
Rekultywacja zieleni Wykarczowanie starych żywopłotów i krzewów, nasadzenia nowych 49 000,00 PLN
Mała architektura Odmalowanie i renowacja 1 500,00 PLN
Ławki Zakup nowych ławek - 8 szt. 13 000,00 PLN
71 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji - projekt + kosztorys styczeń 2019 r.
Logistyka projektowa Przygotowanie logistycznej strony realizacji projektu, zamówienie sadzonek luty 2019 r.
Rekultywacja zieleni Wykarczowanie starych żywopłotów, wycięcie krzewów, rekultywacja gleby, nasadzenie nowych marzec/kwiecień 2019 r.
Ławki Zakup i montaż nowych maj 2019 r.
Mała architektura Odmalowanie trzepaków, barierek etc maj 2019 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: zmiana zagospodarowania terenu poprawi estetykę i atrakcyjność terenu w osiedlu. Nowe nasadzenia pomogą w wychwytywaniu pyłu zawieszonego w powietrzu a realizacja projektu poprawi komfort życia mieszkańców.
powrót