Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 15:

BON KULTURALNY DLA SENIORA

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Instytucje Kultury Miasta Krakowa

Opis projektu

Bon Kulturalny dla Seniora to możliwość bezpłatnego skorzystania z oferty krakowskich teatrów, muzeów czy instytucji muzycznych. Będzie można go wymienić na dowolne bilety wstępu do Instytucji Kultury Miasta Krakowa. Bon przeznaczony jest dla każdego mieszkańca Krakowa, który ukończył 60 rok życia. Jego wartość to 200 zł, które będzie można wykorzystać przez cały rok, od momentu odebrania bonu.
Projekt zakłada przekazanie seniorom 1000 sztuk bonów. W przypadku większej niż 1000 osób liczby chętnych, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Ilość proponowana jest pilotażowo - proces dystrybucji pozwoli ocenić, czy zainteresowanie bonem jest większe i o ile większe. Na tej podstawie będziemy proponować odpowiednio większą ilość bonów w kolejnych latach.

 


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Seniorzy to osoby w większości już niepracujące, najczęściej o niezbyt wysokich dochodach (emerytury, renty), z których trudno wygospodarować kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na zakup biletów do teatru, opery, filharmonii, czy na koncerty.
Tymczasem potrzeba uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, szczególnie w obszarze kultury wysokiej, w tej grupie wiekowej jest bardzo duża. Wprowadzenie Bonu Kulturalnego otworzy wielu seniorom drzwi do kultury.
Projekt Bonu Kulturalnego dla Seniora opracowany został w gronie członków Centrum Aktywności Seniorów "Srebrzysta Krowodrza". Jest to jeden z kilku projektów, zgłoszonych przez seniorów i przygotowanych przy wsparciu organizacji prowadzącej CAS i ambasadorów Budżetu Obywatelskiego.
Przy założeniu, że Bon honorowany będzie jedynie w Instytucjach Kultury Miasta Krakowa, wydatkowane na niego środki automatycznie zwiększą finansowanie tego obszaru z Budżetu Miasta.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Bon wartość bonu x ilość (200 zł x 1000 sztuk) 200 000,00 PLN
Przygotowanie bonu Koszty projektu graficznego i druku 20 000,00 PLN
Realizacja bonu Koszty dystrybucji i rozliczeń bonów 30 000,00 PLN
250 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Kampania informacyjna Informacja o możliwości skorzystania z bonu i sposobie jego uzyskania I kwartał 2019
Dystrybucja bonów Zapisy i dystrybucja marzec - kwiecień 2019
Realizacja Odbiór i realizacja bonów marzec - grudzień 2019
Charakterystyka długoterminowych skutków: Organizacja projektu kulturalnego pn. „Bon Kulturalny dla Seniora” przyczyni się do aktywizacji społecznej i kulturalnej osób starszych oraz szeroko pojętej integracji seniorów. Projekt zwiększy także atrakcyjność oferty kulturalnej krakowskich instytucji kultury.
250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×