Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

ZIELONA WYSPA - ażurowe zadaszenie obsadzone roślinnością

Projekt odrzucony: Wniosek budżetu obywatelskiego zakłada budowę zielonego zadaszenia obsadzonego roślinnością nad przystankami tramwajowymi na skrzyżowaniu ul. Dietla z ul. Starowiślną. Teren wskazany we wniosku znajduje się w obszarze historycznego zespołu miasta Krakowa wpisanego do rejestru zabytków. Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt. 1), 11) ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2187 ze zm. ) pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga m.in.: prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru,(…) podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru. Z uwagi na powyższe, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wystąpił o opinie do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie przedmiotowego projektu. W dniu 27.04.2018r. pismem znak: OZKr.5183.804.2018.TG. MWKZ wyraził negatywną opinię dot. ww. wniosku.

Edycja Budżet Obywatelski 2018 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skrzyżowanie ul.Dietla z ul. Starowiślną,

Opis projektu

Celem projektu ZIELONA WYSPA jest przykrycie użytkowej powierzchni na skrzyżowaniu ulic: Dietla i Starowiślnej, która jest jednocześnie punktem przesiadkowym komunikacji tramwajowej, znajdującym się w samym sercu miasta. Obiekt w proponowanej przeze mnie formie poza walorami użytkowymi ma szansę stać się wizytówką na cały świat - miasta walczącego ze smogiem charakteryzującego się estetycznymi modułami które można wyposażyć w naboje zawierające rośliny, oświetlenie, nagłośnienie, system fotowoltaiczny - pozwalający np podładować telefon. Pod ażurową kopułą będą znajdowały się podwieszone zadaszenia membranowe chroniące przed opadami. W tej przyjaznej dla mieszkańców Krakowa przestrzeni mogą znaleźć się ławki stoliki oraz punkty z małą gastronomią  

System jest niezwykle wydajny w zwalczaniu smogu w aglomeracjach miejskich. Dużo większe znaczenie mają filtrujące właściwości roślin od ich możliwości produkcji tlenu. Szkodliwe substancje osądzają się na liściach w postaci mikro pyłów a następnie są spłukiwane przez deszcz i trafiają do  kanalizacji miejskiej. 
System przewiduje możliwość montowania w elementach oświetlenia, głośników czy nawet luster przesyłających światło słoneczne na elewacje północne. Podstawowym jednak przeznaczeniem jest utrzymywanie donic z roślinnością dokładnie wyselekcjonowaną dla konkretnych lokalizacji. Indywidualny montaż donic pozwala na bardzo łatwą podmianę w przypadku uschnięcia jakiejś rośliny. W celu zapobiegania takim sytuacjom układ posiada dwa systemy nawadniania: kropelkowy - skierowany bezpośrednio do każdej donicy oraz zraszacze których główną rolą jest obmywanie roślin i całej elewacji z cząstek stałych pochodzących ze smogu. System stanowi filtr anty-smogowy z systemem oczyszczania. Dodatkowo w upalne dni zraszanie powoduje lokalne obniżenie temperatury co poprawia komfort użytkowania, a bryza emitowana z elewacji będzie również przyjemna dla osób znajdujących się w pobliżu. System w zasadzie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie. 


 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

ZIELONA WYSPA  wpłynie pozytywnie na jakość powietrza oraz ograniczenie zanieczyszczeń. Poprawi komfort użytkowników przystanku: chroniąc przed słońcem, deszczem, śniegiem, wiatrem, ograniczą hałas komunikacyjny. Dzięki ZIELONEJ WYSPIE Kraków zyska kolejną śródmiejską Zieloną Oazę przyjazną dla mieszkańców oraz charakterystyczną dla Miasta Krakowa która może stać się wizytówką miasta. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja 2 380,00 PLN
2 380,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt niezbędne uzgodnienia 2018
Realizacja 2019

Galeria

powrót