Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 67:

SMOK CO KROK czyli szlakiem krakowskich smoków

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Szlak krakowskich smoków prowadziłby z centrum miasta Krakowa, przez Kazimierz, w stronę Podgórza jak również w stronę Lasku Wolskiego przez Salwator. Na trasie spaceru znajdą się istniejące w przestrzeni miejskiej place zabaw, parki, aleje spacerowe itp.

Opis projektu

Projekt jest przedsięwzięciem artystycznym i promocyjnym skierowanym zarówno do mieszkańców jak i turystów. Smoczy szlak spacerowy ma promować turystykę familijną. Zwiedzanie Krakowa ma stać się magiczną przygodą integrującą rodziny i budującą emocjonalny związek wśród najmłodszych mieszkańców z miastem. Poszukiwanie smoków to świetna sprawa. To prawie jak szukanie skarbów czy zabawa w chowanego. Wspomnienia na długi czas gwarantowane.

Na początek przewiduje się stworzenie 20 sztuk rzeźb smoków odlanych z brązu, które będą ukryte w ciekawych i często odwiedzanych miejscach. Głównie będą znajdować się na terenach zielonych i trasach spacerowych. Proponuję utworzenie kilku tras spacerowych np. Stare Miasto-Kazimierz-Podgórze, Stare Miasto – Salwator- Las Wolski, Stare Miasto-Krowodrza, które zostaną oznaczone na specjalnych smokowych mapach.

Rzeźba smoka powinna być wykonana przez osobę, która posiada doświadczenie w takich projektach np. wykonanie krasnali wrocławskich. W wykonanej rzeźbie ważna będzie precyzja i dokładność szczegółów.

Rzeźba smoka ma mieć wesołą osobowość i nawiązywać wyglądem do charakteru miejsca i tak na przykład w przeróżnych zakamarkach moglibyśmy znaleźć: Smoka rolkarza przy Błoniach; Smoka Krakowiaka w czapce Krakowiaka przy Muzeum Narodowym, Smok z owieczką; Smoka w przebraniu króla przy Bulwarach Wiślanych, Smoka z obwarzankiem przy Sukiennicach, Smoka Hejnalistę; Smoka Lajkonika na Salwatorze itp.

Uzupełnieniem projektu ma być utworzenie na stronie krakow.pl/odwiedz_krakow  zakładki, która zawierałaby informację o rozmieszczeniu smoków np. w formie mapy poszukiwaczy smoków, informację o poszczególnych rzeźbach i miejsca w którym znajdują się, smokowe wieści, questing, kolorowanki do pobrania a także bajki związane z tą tematyką np. Legenda o Smoku Wawelskim.

Idealną datą na inaugurację smoczej trasy byłaby Parada Smoków, podczas której omawiana trasa zostałaby zaprezentowana.

https://www.facebook.com/smokcokrok/

 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest poszerzenie oferty turystycznej Krakowa, a także włączenie do zabawy rodzin z dziećmi. Szukanie rzeźb smoków ukrytych w zaułkach będzie wesołą atrakcją promującą miasto.

Smoki dodadzą uroku wędrówkom po mieście. Przejście trasą smoków rozmieszczonych w pobliżu zabytkowych i ciekawych miejsc opowie ich historie i da niesamowitą frajdę poszukiwaczom.

Kraków ma Smoka Wawelskiego, a także co roku przez ulice miasta przechodzi barwny korowód tj Parada Smoków. Ukoronowaniem imprezy jest wielkie widowisko plenerowe nad Wisłą, gdzie gigantyczne latające i pływające smoki tańczą przy wybuchach sztucznych ogni. Dopełnieniem tych atrakcji było utworzenie smoczej trasy wraz z questingiem.

Swego czasu pokemonowe szaleństwo ogarnęło Polskę. Niech w mieście Kraka na dobre zagoszczą życzliwe smoki. Pobawmy się razem w szukanie tych małych stworów.

 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Strona internetowa Przygotowanie strony internetowej wraz z załącznikami do pobrania 3 000,00 PLN
projekt/wykonanie rzeźby ok 7000 zł x 20 szt 140 000,00 PLN
przygotowanie questing przygotowanie questing w wersji do wydruku 7 000,00 PLN
150 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Ogłoszenie i rozstrzygniecie konkursu na projekt smoków Ogłoszenie i rozstrzygniecie konkursu na projekt smoków I półrocze 2019
Ustalenie miejsc montażu i uzyskanie zgody na monta Ustalenie miejsc montażu i uzyskanie zgody na monta II półrocze 2019
Wykonanie i montaż smoków Wykonanie i montaż smoków II półrocze 2019
Przygotowanie mapki i questingu Przygotowanie mapki i questingu II półrocze 2019
Inauguracja smoczej trasy Inauguracja smoczej trasy II półrocze 2019

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania związana jest z koniecznością systematycznego czyszczenia smoków oraz z ewentualnym uzupełnieniem smoków na trasie w przypadku dewastacji czy kradzieży. Dzięki realizacji projektu powstanie nowa trasa spacerowa.
150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×