Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Saunarium społeczne wraz ze strefą relaksu - Kraków

Projekt odrzucony: Wniosek budżetu obywatelskiego zakłada budowę Saunarium społecznego ze strefą relaksu w Krakowie. Obiekt ma być ogólnodostępny z miejscem odnowy biologicznej dla Mieszkańców. Ma się składać z trzech saun oraz strefy relaksu z jaccuzi i leżakami. Koszt budowy jednej sauny wynosi ok. 120tys. – 200tys. w zależności od wielkości oraz materiałów z jakich jest wykonana, natomiast koszty zużycia energii sauny wynoszą ok. 35zł dziennie przy 12 h cyklu, co daje ok. 12 000zł rocznie, a przy trzech saunach – 36 000zł rocznie. Do tego dochodzi koszt pracowników obsługi, czyli dozorca (2 zmiany), osoba sprzątająca i osoba techniczna, tj. minimum 4 etaty. Łącznie, koszt obsługi i eksploatacji sauny przewyższa 30% kosztów budowy, zatem zgodnie z Regulaminem budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa podjętego Uchwałą nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015r. projekt weryfikuje się negatywnie, gdyż: §12. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania: 3) które, w przypadku zadań powyżej 20 tys. zł, po realizacji generowałyby roczne koszty utrzymania wyższe niż 30% wartości proponowanego zadania;

Edycja Budżet Obywatelski 2018

Projekt ogólnomiejski

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bulwary Wiślane, Kraków

Dodatkowe lokalizacje: Saunarium będzie umieszczone w kontenerach. Umożliwia to zmianę lokalizacji obiektu. Proponowane lokalizacje na terenie Krakowa: – Zalew Bagry – Park przy Zalewie Nowohuckim – Plaża na Bulwarach Wiślanych – ewentualnie inna lokalizacja na terenie zielonym na terenie Krakowa

Opis projektu

Projekt Saunarium społecznego zakłada otwarcie kompleksu rekreacyjnego złożonego z trzech saun, strefy relaksu z jaccuzi i leżakami, dwóch przebieralni – damskiej i męskiej, pomieszczenia recepcji/kasy oraz w miarę możliwości ogrodzonej strefy zewnętrznej na wolnym powietrzu. Kompleks będzie zaprojektowany i wykonany z wysokiej jakości kontenerów i będzie zlokalizowany na terenie miasta Krakowa w obszarze zielonym lub w otoczeniu, które już spełnia funkcję rekreacyjną i/lub wypoczynkową dla mieszkańców (park, zalew, inna okolica spacerowa i/lub rekreacyjna). Wykonanie Saunarium z wysokiej jakości  kontenerów ma wiele zalet. Daje duże możliwości adaptacji budynku w i do zastanej przestrzeni, jak również szerokie możliwości adaptacji przestrzeni w obrębie samego obiektu. Metoda kontenerów stwarza możliwość przeniesienia obiektu w razie konieczności, oraz realizacji projektu w perspektywie jednego roku i w ramach budżetu 600 tysięcy złotych.
Rekreacja w formie wypoczynku w saunach i strefach SPA jest w Polsce coraz bardziej popularna i jest na nią coraz większe zapotrzebowanie. Wzorce innych krajów i badania naukowe pokazują, że ten rodzaj rekreacji wpływa pozytywnie na zdrowie w kontekście jednostkowym i społecznym.
W Krakowie brakuje ogólnodostępnego kompleksu saunowego nie działającego na zasadach stricte komercyjnych. Przykłady innych miast rozwijających swoją infrastrukturę w tym kierunku pokazują, że miejskie obiekty SPA, a szczególnie obiekty proponujące rekreację saunową i SPA na wysokim poziomie cieszą się dużą popularnością i są oblegane przez mieszkańców. Długowieczna tradycja miejskich łaźni pokazuje, że taki rodzaj obiektu, gdzie można się „wygrzać” i wypocząć metodą „sanus per aqua” jest potrzebny w każdym mieście. Jedyny obiekt w Krakowie, jakim jest Park Wodny nie spełnia tej funkcji. Sauny, które funkcjonują przy basenach, również nie spełniają tej funkcji. Problemem jest to, że nie są w nich przestrzegane zasady poprawnego saunowania, a zarazem zasady higieny saunowania.
W Saunarium obowiązywałyby zasady poprawnego saunowania zgodnego z wytycznymi Polskiego Towrzystwa Saunowego. Każdy uczestnik musiałby być wyposażony lub mógłby wypożyczyć na miejscu akcesoria niezbędne do poprawnego saunowania (ręczniki, parea, szlafroki). Nad zachowaniem zasad poprawnego saunowania będzie czuwał przeszkolony personel. W saunarium mogłyby odbywać się seanse saunowe prowadzone przez profesjonalnych saunamistrzów oraz turnieje i imprezy saunowe.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

W Krakowie brakuje miejsc należących do miasta w których Krakowianie mogliby się zrealaksować i odpoczywać, a jeśli chodzi o rekreację saunową i SPA w ogóle nie ma profesjonalnego miejsca dla miłośników rozrywki saunowej.  Projekt Saunarium społecznego ma wypełnić tą pustkę na krakowskiej mapie miasta. Naszym zdaniem miasto Kraków powinno wziąć udział w propagowaniu, promowaniu i rozwijaniu rekreacji saunowej i SPA stwarzając obiekt gdzie rosnąca liczba osób saunujących znajdzie miejsce dla siebie.
W innych miastach powstają nowoczesne aquaparki(należące do miasta) połączone ze strefą saunarium i SPA (Tychy, Ruda Śląska, Koszalin, Wrocław,  Tarnowo Podgórne), w tak dużym mieście jak Kraków odczuwalny jest brak takich miejsc. Trzeba wybrać się na Podhale, by skorzystać z term i saun. Miasto powinno wziąć udział w rozwijaniu kultury saunowej w trosce o dobrostan fizyczny i psychiczny mieszkańców.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Saunarium wraz z zagospodarowaniem terenu Zakup kontenerów, elewacja, aranżacja wnętrz, sprzęt, zagospodarowanie terenu 600 000,00 PLN
600 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Saunarium Społecznego 1. Przygotowanie projektu Saunarium społecznego 2. Wybór wykonawcy 3. Realizacja projektu 2019

Galeria

600 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

×